Čína by byla ráda, kdyby Microsoft prodloužil dobu podpory Windows XP

0

Stále populární, ale dosti starý operační systém má největší uživatelskou základnu v Číně. Windows XP se chystají na odchod již nějaký ten pátek a nejméně poslední dva roky nejen Microsoft apeluje na uživatele a firmy, aby si všichni v klidu naplánovali přechod na novější Windows. Jenže vysvětlujte to Číňanům. V jejich zemi se Ikspéčka rozšířila díky vysoké míře pirátství. Je to jiný národ, s jinou mentalitou a jiným režimem.

Tip: StatCounter: Windows XP jsou nejpoužívanějším systémem v devíti zemích

Okolnosti přispěly k tomu, že více než 50 % počítačů v Číně stále pohání Windows XP. Jenže v tuto chvíli je konec podpory na dosah. K vytažení zástrčky dojde v dubnu 2014. Microsoft na východě přestal prodávat základní edice Windows 7, takže místním uživatelům nezbývá než povýšit na Windows 8. V zemi, kde upgrade z Windows XP je s nadsázkou považován za něco nemístného, to mají polodotykové Osmičky vůbec těžké.

Místní vláda by dokonce byla ráda, kdyby Microsoft prodloužil dobu podpory Ikspéček. Ten prý vystavuje uživatele riziku. Vládě se nelíbí, že upgrade představuje zvýšené náklady na nákup nového hardwaru a také souvisejícího softwaru. Některé argumenty míří tím směrem, že vláda za operační systém zaplatila, tak by se výrobce měl o svůj produkt starat. Jenže Microsoft potřebuje vydělávat.

 

Jedna licence je poměrně levná a pokud počítač slouží i více než deset let, nemůže si dle mého nikdy stěžovat. Kdyby vláda potřebovala koupit služební vůz, ten jí sice může vydržet déle, ale nákupní cena bude někde jinde a pravidelný i neplánovaný servis bude stát nemalé peníze. A když vezmete v potaz, že na počítačích stojí chod státu… S jiným softwarem by vláda byla efektivnější.

Nehledě na to, že Windows XP jsou objektivově zastaralá, ať se bavíme o ovládání, podpoře hardwaru nebo o zabezpečení. Jak to vidíte vy? Malují si to Číňané moc růžově? Nebo by měl Microsoft Ikspéčka nadále záplatovat? Nebylo by možné zachovat podporu, ale placenou tak, aby se produkce záplat vyplatila? Mimochodem, Microsoft v Číně v listopadu dočasně snížil cenu Windows 8 na 49 dolarů, aby mohli uživatelé přejít při zachování nízkých nákladů.

via WinBeta

Ohodnoťte tento článek!