Čína chystá vlastní operační systém. V říjnu bude na desktopech, později i na mobilech

0

Operační systém financovaný čínskou vládou by se mohl premiérově ukázat už letos v říjnu. Předběžné datum prozradil Ni Guangnan, vedoucí projektu, pro list People’s Post and Telecommunications News. Později se systém ukáže i na mobilních zařízeních. Agentura Reuters, která zprávu zprostředkovala, bohužel není moc konkrétní.

Píše o vývojářské alianci, která vznikla letos v březnu. Systém prý bude mít vlastní obchod se softwarem. Vývojáři doufají, že se OS pořádně rozšíří během jednoho až dvou let na desktopu a tří až pěti let na mobilu. Není zde ale jasná návaznost na ostatní státem podporované projekty.

 

Čínská akademie věd totiž od roku 1999 do 2013 vyvíjela desktopový systém Red Flag Linux. Lidé z Národní univerzity pro obranné technologie zase od roku 2001 dělají na Kylin Ubuntu Linuxu. Letos v lednu pak byl oznámen COS, za kterým opět stojí Čínská akademie věd a který míří na mobily, tablety, počítače i set-top boxy. V aktuálním systému má ale prsty Čínská akademie inženýrství. Vývojářů je tedy hned několik.

Je pro ně ale nejlepší chvíle. Čína je stále závislá na Windows XP, má tam dokonce 50% tržní podíl. Windows 7 mají asi 43 % a Windows 8/8.1 dohromady 4 %. Přechod čínské vlády na Windows 8 by prý byl drahý, takže nepřichází v úvahu. K tomu mají tamní úřady pifku na Microsoft, který možná obviní ze zneužívání dominantního postavení.

Čína se ale obecně staví odmítavě k zahraničnímu softwaru, u kterého si myslí, že obsahuje zadní vrátka, aby je mohly zneužít tajné služby. Kromě Windows podezřívají i Android a iOS, takže sílí tlak na vývoj domácích systémů. Pod palbou jsou také bezpečnostní balíčky od Symantecu nebo Kaspersky Lab.

Zdroj: Reuters via Engadget

Ohodnoťte tento článek!