Čína upgradovala kamerový systém. (Oficiálně) kvůli koronaviru už rozpozná i obličej v masce

0

Technologie slouží i k tomu, aby rozpoznala člověka s maskou od toho bez masky. A ty bez masky poté třeba nevpustí na úřad. Opatření vzniklo kvůli epidemii koronaviru Covid-19, kdy roušky sice zdravé jedince neochrání, ale když je nosí nakažení, virus se od nich tolik nešíří. V Číně jsou nyní na lidi bez masky hákliví.

Nové rozpoznávání již funguje na pár místech v Pekingu. Kamery jsou ale v Říši středu na každém kroku, takže rozšíření by neměl být problém. Vývojáři nyní pracují na tom, aby stejná kamera zjišťovala i teplotu.

Technologie není úplně nová a zvládá rozpoznat třeba i falešný knír. Stačí jí jen pár bodů obličeje, ze kterých se dá zbytek s jistou mírou pravděpodobnosti rekonstruovat. Hlavní jsou oči, nos a ústa, ale pro čínskou firmu SenseTime zabývající se sledovacími systémy stačí již jen oči a horní část obličeje.

Čína a rozpoznávání obličejů v masce obr5
kredit: Sense Time

Velké množství lidí nosící masku v Číně je dobré v boji s nákazou, ale současně špatné pro sledovací aparát. Co delší dobu vyvíjí – či možná už na pár místech funguje – tak nyní úřady oficiálně nasadily pro dobrou věc. Aby software rozpoznal člověka v masce a odlišil jej od těch bez masky.

Ale také k tomu, aby na úřad vpustil oprávněné osoby bez toho, aniž by si museli před kamerou sundávat roušku. „So that the employees can keep their masks on at all times while still gaining access to their offices“ sdělila čínská firma deníku Daily Mail.

Čína upgradovala kamerový systém. (Oficiálně) kvůli koronaviru už rozpozná i obličej v masce
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů