Čína králem superpočítačů: Tchien-che 2 s Xeony Phi má 2× větší výkon než Titan

0

Necelých 18 PFLOPS naměřeného výkonu stačilo loni superpočítači Titan na sklonku loňského roku k ovládnutí žebříčku superpočítačů TOP500, v kterém doposud držel první místo. O nějaký půlrok později již o své vedoucí postavení přišel. V novém vydání žebříčku se prestižní první pozice ze Spojených států stěhuje do Číny, a to ještě docela dramatickým rozdílem.

Novým vítězem je superpočítač Tchien-che 2, který bude příslušet National University of Defense Technology sídlící v městě Čchang-ša v provincii Chu-nan, což je původně technická univerzita zaměřená na vojenskou a zbrojní sféru, dnes by ale již mělo jít o všestrannou vysokou školu zabývající se i humanitními vědami. Superpočítač má dozajista i strategickou roli pro čínský stát, což částečně vysvětluje zřejmě velmi štědrý rozpočet. (Podotýkám, že ve většině médií se setkáte s anglickou transkripcí názvu Tianhe-2, raději jsem ale použil u nás obvyklejší způsob přepisu, doufejme že správně. Přeložen znamená název Tchien-che „Mléčná dráha“).

Tchien-che 2

Tchien-che 2 se do červnového žebříčku TOP500 zapsal naměřeným výkonem 33,9 PFLOPS (přesněji 33 862,7 TFLOPS). V čele tak sedí s velkým odstupem, Titan na druhé příčce totiž má výkon udán na 17,59 PFLOPS. Stejně jako onen počítač se i Tchien-che 2 pro dosažení vysokého teoretického výkonu nespoléhá na obecná CPU, ale využívá hybridní architekturu. Většinu výpočetní síly mu ale nedodávají GPU, nýbrž koprocesory Xeon Phi z dílny Intelu. U architektury hostitelských CPU se se již nekoná žádná překvapení (Loongsony jsou přinejlepším léta za konkurencí) a použita je osvědčená architektura x86; což je vzhledem k použití Xeonu Phi logické.

Systém používá speciálně vyvinutou propojovací logiku a dle údajů TOP500 jsou použité Xeony Phi zřejmě na míru uzpůsobené – označené jsou Xeon Phi 31S1P (tento model není mezi kartami, jejichž parametry už známe). Jako CPU jsou použity zatím neuvedené 22nm Xeony E5 na bázi Ivy Bridge-EP, konkrétně dvanáctijádrový model E5-2692 v2. Ten není mezi čipy, jejichž specifikace unikly z ASRocku, taktován by ale měl v základu být na 2,2 GHz.

Tchien-che 2 má pochopitelně klastrovou architekturu, je složen ze 16 000 uzlů. Každý by měl mít k dispozici dvojici zmíněných dvanáctijádrových Xeonů-E5 a tři karty Xeon Phi. Celkem má mít tato mašina 3 120 000 jader. Pokud by v tomto počtu byly započítány jak procesory, tak koprocesory, vycházelo by z toho zřejmě 2 736 000 jader na Xeony Phi. Poděleno počtem karet se zdá, že onen záhadný model 31S1P má aktivních 57 jader, tedy stejně jako model 3120P. Operačním systémem počítače je Linux, konkrétně čínský Kylin Linux.

Xeony Phi

Ačkoliv superpočítač Tchien-che 2 nemá se svými Xeony Phi o moc nižší efektivitu než druhý Titan s Teslami K20X, můžeme bezpečně říci, že vsází na hrubou sílu. Jedná se jednoduše o mnohem „větší stroj“, dokonce větší než jakýkoliv jiný zatím zprovozněný superpočítač. Zcela evidentní je to na spotřebě systému: zatímco Titan při vytížení zhltne 8,2 MW, Tchien-che 2 potřebuje více než dvojnásobek. Spotřeba je bezprecedentních 17,8 MW – za výkon se prostě platí, a zadavatel se rozhodl toho vysolit hodně. Ostatně výkon, naměřený v pro tyto účely používaném Linpacku, je jak již bylo řečeno téměř dvojnásobný oproti tomu, čeho dosahuje Titan.

 

Zdroje: AnandTech, TOP500

Ohodnoťte tento článek!