Čína má druhý nejvýkonnější superpočítač na Zemi

0

Právě včera aktualizovaný seznam Top500 ukázal, že systém Nebulae, sestavený z blade počítačů TC3600 od Dawning Information Industry, se umístil na druhém místě seznamu nejvýkonnějších superpočítačů světa. Vedle mikroprocesoru Intel X5650 používá i 4 640 karet Nvidia Tesla C2050, díky kterým je i podstatně úspornější. Při plné zátěži totiž konzumuje jen 2,55 MW oproti 7 MW prvního amerického systému Cray XT5-HE, nazvaného Jaguar.

Na druhou stranu je vidět, že grafická jádra je mnohem těžší nasytit. Špičkový výkon 2,98 PFLOPS se totiž v testu Linpack podařilo zaplnit pouze 1,271 PFLOPS kvůli čemuž právě je Nebulae na druhém místě. Jaguar z maximálních 2,3 zvládl 1,75 PFLOPS. Vedle Nebulae v Shenzenu má Čína ještě jeden superpočítač s grafickými jádry, Tianhe-1 v Tianjinu. Ten je díky Radeonům HD 4870 X2 na 7. místě, což Číně vyneslo podíl 9,2 % a čtvrté místo v celkovém instalovaném výpočetním výkonu.

Aktualizovaného seznamu využil i konkurent Intelu, Advanced Micro Devices, který se nezapomněl pochlubit, že Jaguar pohání šestijádrové Opterony a vůbec má AMD i třetí (Roadrunner), čtvrté (Kraken) a sedmé místo (zmiňovaný Tianhe-1). Celkem má z 500 systémů procesory nebo grafická jádra od AMD 51 systémů a další budou na cestě, neboť má Cray mít několik dalších objednávek na svůj nový systém XT6, škálovatelný až na milion procesorových jader.

Zdroj: EETimes, TZ AMD

Čína má druhý nejvýkonnější superpočítač na Zemi

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte