Čína se vytasila s vlastním systémem. COS může pohánět telefony i počítače

0

Čína se brání monopolu. Ten protentokrát představuje zahraniční software. Proč kupovat licence a platit zahraniční firmě, když můžete nechat peníze obíhat na vlastním písku? Navíc bez rizika, že vás špehují západní sousedé? Nejspíš i takové myšlenky vedly Číňany k tomu, aby se vytasili s vlastním operačním systémem. Jejich zemi ovládl Android, Google na této skutečnosti ovšem nevydělává. Jak dopadne snaha prosadit COS? Zkratka znamená jednoduše China Operating System, čili Čínský operační systém.

Tip: Čína předběhla Spojené státy v počtu smartphonů

Software vyprodukovala firma Shanghai Liantong ve spolupráci s ISCAS (Institut softwaru na Čínské akademii věd). Projekt údajně podporuje firma HTC, která se ale ke spekulacím vyjadřovat nehodlá. Systém staví na základech Linuxu, kromě částí jeho kódu však prý byl vyvinut nezávisle na okolních vlivech. K cílům patřila monetizace nebo podpora cloudových služeb. Při uvedení systému došlo na kritiku uzavřenosti iOS, fragmentace Androidu a špatného zabezpečení Windows a Androidu.

 

COS běží na smartphonech, tabletech, počítačích nebo set-top boxech. Univerzální operační systém ale vzhledem i chováním připomíná Android, případně jiné známé produkty. Revoluce se tedy nekoná. Na předvedených telefonech je pak cítit dotyk HTC. Že Tchajwanci s Čínou spolupracovali, uvedl loni v srpnu deník The Wallstreet Journal. Nahradí COS v počítačích odcházející Windows XP? V Číně se o uvedení vlastního systému pokoušeli již dříve. OPhone byl uveden před čtyřmi roky.

Galerii snímků naleznete na webu Engadget
Galerii snímků naleznete na webu Engadget

via Engadget | Neowin

Ohodnoťte tento článek!