Čína už nemá ráda ani Apple nebo Intel. Vláda si jejich produkty nekoupí

0

Čínská vláda nenakupuje výpočetní techniku nebo software od kohokoli. Má svůj seznam důvěryhodných partnerů a nedávno z něj vypadly další západní firmy. Ještě v roce 2012 se na něm nacházelo 60 síťových produktů od Cisca, aktuálně se na něm nenachází ani jeden. Podobně byly vyškrtnuty velké podniky jako Apple, Intel, Citrix nebo McAfee.

 

Může jít o reakci na šmírovací program NSA, případně se Čína prostě jenom snaží metodou zákazů a příkazů podpořit místní firmy. Dost možná půjde o kombinaci obou faktorů. Čína nechce být závislá na zbytku světa a počítače jsou z velké části doménou právě Američanů. Produkty z IT, které mohou vládní oddělení nakoupit, tvoří skoro 5 000 položek.

To představuje nárůst o zhruba 2 000 produktů za dva roky. Předpokládá se však, že se jedná převážně o zboží nebo služby čínských firem. Své si v zemi užil také Microsoft, jehož vláda vyšetřovala pro údajné vyhýbání se placení daní. Qualcommu pak udělila pokutu ve výši miliardy dolarů a přiměla jej k zlevnění licencí.

Zdroj: Sky News

Ohodnoťte tento článek!