Číňané za 1,2 miliardy dolarů koupí Operu. Akcionáři souhlasili

0

Aktualizováno 26. 5. 2016

Skupina čínských společností zapojených do investičního fondu Gold Brick může Operu a její software i služby odkoupit. Rozhodla o tom valná hromada norské firmy. Pro prodej byli držitelé 90,6 % akcií a 90,9 % z těch, kteří mají hlasovací práva. Jde zatím o předběžné výsledky, finální rozhodnutí Opera vydá co nejdříve. Případný obchod ještě budou muset schválit regulační úřady v Číně a Norsku, ale to by měla být jen formalita.

Zdroj: NewsWeb via TechCrunch

Původní článek z 10. 2. 2016

Čínské společnosti Kunlun a Qihoo 360 zapojené do skupiny Golden Brick předložily norské Opeře nabídku k obchodu za 1,2 miliardy dolarů. Za akcie by tak zaplatily o 53 % více, než jakou měly včera cenu na burze. Představenstvo společnosti prodej jednohlasně doporučuje, rozhodnout ale musí stávající akcionáři.

Opera je na prodej, zájem mají Číňané

Tvrdí, že obchod bude výhodný pro obě strany. Opera může se svým softwarem a službami více prorazit na největší trh světa. Zmíněné společnosti zase mohou skrz reklamní síť Opery a jejich programy nabízet nebo zvýhodňovat vlastní produkty.

Kunlun se zabývá vývojem mobilních her a platformy pro P2P půjčky. V lednu firma koupila majoritní podíl v americké gay seznamce Grinder. Qihoo je zase největším čínským tvůrcem bezpečnostního softwaru pro mobily a desktopy.

 

Opera hledá kupce již od loňského roku. V minulosti se spekulovalo o zájmu Yahoo nebo Facebooku, ale k oficiální nabídce nikdy nedošlo. Co by případný zájemce nákupem získal? Samozřejmě prohlížeče. Opera na desktopu má podle NetMarketShare.com 1,58% globální podíl mezi browsery. Silnější je ale na mobilech: Opera Mini drží 7,28% podíl a velká Opera 0,64%. Norská společnost mluví o 350 milionech uživatelů.

Firma dále poskytuje mobilním operátorům technologie pro monitoring a optimalizaci sítí. Má vlastní reklamní platformu a obchod se softwarem. Provozuje proxy servery, VPN sítě nebo službu Turbo pro kompresi webových stránek.

Zdroj: NewsWeb via ZDNet

Ohodnoťte tento článek!