Číňani si stěžují: „AMD Llano je krám – přetaktování pomocí násobiče nezvýší výkon“

0

Redaktoři čínského serveru Expreview přinesli šokující odhalení. Při preview nového procesoru AMD Llano A8-3850 přetaktovali procesor pomocí zvyšování násobiče. Ač se snažili sebevíc, k nárůstu výkonu nedošlo ani při přetaktování z původního kmitočtu 2,9 GHz (29 × 100 MHz) na 4,7 GHz (47 × 100 MHz). Aby své tvrzení podložili, provedli test na jiné základní desce a Onda A75T vyměnili za Gigabyte A75M-UD2H (vyšší model pro Llano v ceně okolo 2500 Kč).


AMD Llano
 AMD Llano Gigabyte A75-UD2H Gigabyte A75-UD2H

Pustili se do důkladného testování a byli podruhé šokování – zvyšováním sice došlo k nárůstu pracovní frekvence, na výkonu se to opět nijak neprojevilo. Ke slovu se se dostalo přetaktování postupným zvyšováním sběrnice. Konečně přisel očekávaný nárůst výkonu. Na Expreview se domnívají, že AMD provedlo po vzoru Intelu jistá omezení spojená s přetaktováním.


Taktování AMD Llano pomocí násobiče
 Taktování AMD Llano pomocí fsb AMD Llano na základním kmitočtu
Všimněte si rozdílů ve výkonu u různě taktovaných procesorů

Skutečnost je však úplně jiná. Závada je v kódu BIOSu, který sice povolí zvýšení násobiče o jeden či dva stupně, ale po extrémním zvýšení přepne procesor na základní nastavení. Utility, jako CPU-Z nebo Aida64, které čtou údaje z BIOSu, pak převezmou nesprávnou informaci. AMD doporučuje (bez jakýchkoliv záruk), dokud nebude chyba odstraněna, přetaktování procesoru pouze zvyšováním sběrnice.

Naštěstí je mnoho desek vybaveno bohatým BIOSem. Například Gigabyte A75M-UD2H umožnuje plně využít potenciál čipové sady AMD A75. Nabízí totiž detailní zvyšování napětí, změnu poměrů mezi RAM a FSB a oficiálně podporuje chod pamětí na frekvenci 1866 MHz. Zatímco v minulosti byl chod pamětí na 2 GHz velmi obtížný, s deskami pro Llano by to prý měla být hračka.Detaily se dozvítev chystané recenzi.

Zdroj: Expreview, TechPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!