Čínská firma nabízí až 5TB SSD, složená z eMMC či paměťových karet

0

Pevné disky jsou dnes běžně k dispozici v kapacitě až 5 či 6 TB (pokud je vevnitř hélium, jde to dokonce až na 8–10 TB). SSD na tyto kapacity zatím nenabízejí, neznamená to ale, že by byly mimo jejich dosah. Stačí se ostatně podívat, jakou hustotu záznamu v poměru k velikosti nabízejí paměťové karty. Využít se toho rozhodla Čínská firma Sage Microelectronics a vyvinula řadič, který je údajně schopen ukočírovat až 5TB SSD.

Řadiče Sage S86x (dostupné jsou verze S681, S682 a S685) používají poněkud partyzánskou koncepci. Jsou specifické tím, že místo standardních čipů NAND, které najdete v běžných SSD, komunikují s kartami SD, Micro SD či MMC, případně moduly eMMC. V jistém smyslu tak vlastně nefungují jako řadič SSD a pracují vlastně spíš jako řadič pole RAID operující nad kompletními úložišti. Čip tak nemá kontrolu nad opotřebením a údržbou buněk NAND, což zůstává čistě v režii použitých modulů či karet.

Čínská firma nabízí až 5TB SSD, složená z eMMC či paměťových karet

Využití paměťových karet či modulů eMMC má podle firmy Sage řadiče své výhody. Cenově to pro výrobce disku údajně často vyjde prakticky nastejno (pokud se nebavíme o značkách jako Samsung, SanDisk, Micron nebo Toshiba), a navíc lze volně měnit dodavatele a typ použitých modulů/karet. Je dokonce možné v jednom disku namíchat různé typy, pokud jsou kompatibilní se standardem JEDEC. Rozhraní SD má také zjednodušovat návrh disku a vyžadovat méně kontaktů na PCB než běžná NAND.

Řadič umožňuje k připojení karet využít až deset kanálů, každý s jedním modulem či kartou. Pokud by tedy byly použity největší dostupné velikosti (512 GB), měl by se na této architektuře dát postavit 5TB disk. Podle webu The Tech Report už je nyní v prodeji disk s kapacitou 2,5 TB založený na této technologii, který by tedy měl obsahovat 256GB moduly. Rozměrově se jedná o klasické notebookové úložiště velikosti 2,5″, kdo přesně ho vyrábí, ale nevíme.

Řadiče Sage rodiny S68x komunikují s čipy eMMC nebo paměťovými kartami SD až na deseti kanálech
Řadiče Sage rodiny S68x komunikují s čipy eMMC nebo paměťovými kartami SD až na deseti kanálech

Z dostupných informací bohužel není jasné, zda řadič nějak řeší redundanci, aby například při selhání jedné karty či modulu nedošlo hned ke ztrátě dat. Podrobnějších informací obecně není mnoho. Řadič by měl používat rozhraní SATA 3 Gb/s, což naznačuje, že toto řešení i přes architekturu RAID 0 nebude z nejvýkonnějších. Desetikanálová varianta S681 má dosahovat rychlosti čtení 260 MB/s a zápisu 225 MB/s. Pro pětikanálovou variantu S682 se pak udává jen 200, respektive 150 MB/s. Sage nicméně vyvíjí i varianty určené přímo pro rozhraní PCI Express 2.0 (S88x), měly by ale používat jen jednu linku, takže výkon bude stále pod úrovní rozhraní SATA 6 Gb/s. Každopádně je asi jasné, že skutečné výkony takto složeného disku budou velmi záviset na tom, jaké karty či moduly výrobce použije.

 

Je asi jasné, že touto cestou se asi mainstreamová SSD nevydají a velíc výrobci zůstanou u klasické koncepce. Řadiče Sage se tak (pokud vůbec) uchytí asi jen okrajově a pro specifická použití. Pokud někde potřebujete 5TB úložiště v 2,5″ formátu, moc možností dnes nemáte. Řešení je to nicméně technicky komplikované a to, že řadič a firmware nemají nízkoúrovňový přístup k NAND, povede k neoptimálnímu výkonu, ale asi také ke snížené spolehlivosti a výdrži.

Zdroj: The Tech Report, Sage Microelectronics

Čínská firma nabízí až 5TB SSD, složená z eMMC či paměťových karet
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas