Čínská firma vydala falešnou záplatu pro Windows. Vláda ji prozatím jen varovala

0

Všichni dobře víme, jak to chodí s aktualizacemi pro Windows. Microsoft vydává záplaty pro své produkty každé druhé úterý v měsíci a instalace probíhá automaticky pomocí služby Windows Update, takže se o nic starat nemusíme. Maximálně počítači pomůžeme k vyžádanému restartu. Server Tech in Asia z přeložené zprávy zjistil, že jistá firma dostala od čínské vlády výstrahu. Firma se nazývá Qihoo a podniká v oblasti webů. Jednak poskytuje webový prohlížeč, jednak antivirové řešení. Vláda zastupuje zájmy uživatele. S ním totiž Qihoo nejedná ani trochu férově.

V podstatě jej u svých produktů drží násilím a jen velmi neochotně jej připustí k odinstalaci. Slabší nátury se nechají nachytat a software raději neodeberou. Podnik používá nehezké taktiky a manipuluje s uživatelem. Podle všeho jej pomocí svých aplikací rovněž přesvědčuje, že ostatní prohlížeče nejsou bezpečné. Příliš mnoho detailů bohužel neznáme, proto zprávu berme s rezervou. Jeden z aktů firmy Qihoo nicméně na povrch vyplynul v detailech. V srpnu loňského roku zahájila distribuci aktualizace KB360018. Ano, na pohled podobně značí aktualizace Microsoft.

 

Údajnou záplatu pro Windows nicméně mělo na svědomí právě Qihoo. Falešná aktualizace se do počítačů snažila vetřít pod záminkou, že opraví velice závažnou zranitelnost v operačním systému. Po instalaci se na seznamu aplikací v počítači nicméně objevil prohlížeč od zmíněného podniku. Myslíte si, že samotné předstírání vydání kritické záplaty představuje vážný přečin? Souhlasíme. Čínská vláda však firmu prozatím jen varovala. Za podobné špinavé praktiky by si nicméně zasloužila mnohem více, přinejmenším mastné pokuty, nejlépe pak rovnou zákaz podnikání.

Shrňme si to. K uživatelům se Qihoo snaží dostat nečestně. Z počítače následně aplikace často odebrat v podstatě nelze, firma se brání zuby nehty. Pokud použijete jiný prohlížeč, bude vám software od čínské firmy automaticky podsouvat, že je nebezpečný. Když instalujete antivirus, obvykle s ním nainstalujete také prohlížeč, ačkoli o tom nemáte tušení. Samozřejmě vám aplikace často změní výchozí internetový prohlížeč a domovskou stránku. Předstírání záplaty, vydané Microsoftem, chování Qihoo pěkně dokresluje.

Některé ošklivé triky známe také my, kdo nežijeme v Číně. Při instalaci aplikací jsou nám nabízeny přibalené reklamní aplikace, často s sebou výchozí konfigurace instalace nese změnu domovské stránky. Všem těmto věcem se ale můžeme vyhnout, stačí si parametry instalace upravit a ne se jen slepě proklikat dialogy.

Pokus zlákat uživatele k instalaci falešné záplaty
Pokus zlákat uživatele k instalaci falešné záplaty | Foto: Matt Berry’s Instablog

Zdroj: Tech in Asia via Neowin

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Trošku odbočím k desktopom (nettopy, Mini-ITX) a serverom. Je možné, že desktopový model Atomu bude mať frekvenciu až 2.4GHz (viď. starší slajd) a zrejme aj podporu HyperThreadingu čo by z tohto hybridného procesora SoC. robilo virtuálne osemjadro (4 cores, 8 threads). Ale možno, že táto kombinácia (4 cores, 8 threads) skončí len v serverovom segmente. Uvidíme

    Tak to som naozaj zvedavý na 28nm AMD Kabini platformu s CPU jadrami Jaguar a iGPU GCN v rámci APU SoC. Výhodou AMD bude dvoj až troj kvartálový náskok v roku 2013. A AMD si nemôže dovoliť tento náskok prešustrovať nakoľko predchodca Kabini teda súčasná platforma AMD Brazos (Brazos 2) má za Q1 až Q3 2012 39% zo všetkých AMD procesorov a až 50,74% podiel zo všetkých hybridných procesorov AMD APU => veľmi významné zastúpenie v portfóliu AMD.

    A ešte jedna pikoška. Pred nedávnom ste boli informovaní aj o novom natívnom VIA QuadCore procesore (CN-R) na 28nm litografii, ktorý v druhej polovici 2013 prejde dôkladným refreshom VIA Isaiah (CN) microarchitektúry (podpora SIMD až po AVX2!) s tým, že pribudne aj 2MB L3 cache, ktorá bude zdielaná medzi štyrmi jadrami. L3 cache bude mať za úlohu aj eliminovanie (zmiernenie) komunikácie cez proprietarnú zbernicu VIA V4 bus 1333MHz (FSB) práve skrz medzijadrovú komunikáciu tak aby výmena dat neprebiehala výhradne skrz zbernicu ako tomu je teraz. Je teda veľmi pravdepodobné, že po príchode 28nm natívneho VIA QuadCore CN-R procesora, VIA/Centaur zrejme opäť pristúpi opäť k Multi-Chip-Package riešeniu a pre nižší serverový segment (kde si brúsi zuby) predstaví starú osvedčenú koncepciu Multi-Chip-Package „zlepenca“ zrejme pod názvom VIA EightCore s 8MB L2 cache a 4MB L3 cache.

    Hold 2013 bude veľmi-veľmi zaujímavý.