Čínská samostatná GPU Innosilicon Fantasy One odhalená: herní karty pro desktop i pro servery

36

První samostatné čínské grafiky pro PC byly právě představeny. GPU Innosilicon Fantasy One těží z toho, že Čína získala Imagination Technologies s jejich linií GPU PowerVR.

Tento měsíc přišly zprávy o tom, že firma Innosilicon má chystá do výroby vlastní GPU, která budou zřejmě prvními čínskými samostatnými grafickými kartami, schopnými běhu her pro DirectX pod Windows (vedle Vulkanu a OpenGL v Linuxu). Nyní byly tyto grafiky představeny: chystá se několik verzí těchto čipletových GPU založených na architektuře PowerVR pod značkou Innosilicon Fantasy One.

Innosilicon Fantasy One je zřejmě oficiální mezinárodní jméno – minule jsme psali o označení „Fenghua No. 1“, což je asi jen jiná neoficiální transkripce z čínštiny (čínské označení je zřejmě 风华1号). Produkt je to ale podle všeho stejný. Výrobce teď už představil i kompletní karty na odhalovací akci nazvané Fantasy One GPU Product Press Conference.

Firma bohužel neukázala samotný čip, respektive čipletový „slepenec“ – Fantasy One totiž prý má být čipletové řešení, pokud tedy nejde o nějaké nedorozumění. Takže nevíme, jak jsou GPU konstruována a kolik čipletů je, nebylo ani řečeno, jaký výrobní proces je použitý.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One 04 Zdroj: MyDrivers

Přímo o parametrech jako jsou výpočetní jednotky také firma nemluvila, i když na jednom slajdu je vidět schéma s devíti (blok 3×3) GPU jádry licencované architektury Imagination PowerVR BXT. Jenom nevíme, jestli je to stavba jednoho čipletu (to je možná pravděpodobnější), nebo celé kombinace.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One 05 Zdroj: MyDrivers

Až 5 TFLOPS, GDDR6X

Innosilicon představil víc karet, které chce na svých GPU založit. Verze „Type A“ je klasická desktopová grafika s jedním GPU. Její výkon má být až 5 TFLOPS ve výpočtech s přesností FP32, pixel fillrate má být až 160 Gpixelů/s. Karta má výstupy DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 a až 16 GB paměti GDDR6X s frekvencí 19,0 GHz efektivně, což by dodávalo propustnost 304 GB/s. Je zajímavé, že Innosilicon používá tyto paměti od Micronu, které tedy nakonec nebudou čistě exkluzivní pro Nvidii, jak se čekalo. Připojení do systému je pomocí PCI Expressu 4.0 ×16.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One 13 Zdroj: MyDrivers

Innosilicon ukázal verzi grafiky „Type A“ s chladičem s dvěma axiálními ventilátory, na jaký jsme zvyklí u herních karet – tato karta je dvouslotová a patrně bude mít plné specifikace zmíněné před chvílí.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One 17 Zdroj: MyDrivers

Ukázána ale byla také malá nízkoprofilová karta „Type A“ možná i s jednoslotovým chladičem. Ta bude mít patrně nižší takty a nižší TDP a možná také bude mít osekané výpočetní jednotky. Nejspíš také dostane méně paměti.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One 15 Zdroj: MyDrivers

Výkon 5 TFLOPS v FP32, který se asi týká větší karty s výkonnějším chladičem, není na dnešní poměry bůhvíjak vysoký, tolik se zhruba uvádí například pro Radeon RX 5500 XT (dle AMD 5,2 TFLOPS). Nicméně tyto hodnoty teoretického výpočetního výkonu nelze úplně srovnávat mezi různými architekturami, jak je vidět třeba, když si porovnáte TFLOPS karet GeForce RTX 3000 (Ampere) s kartami Radeon RX 6000 (architektura RDNA 2) nebo GeForce RTX 2000 (Turing), které mají mnohem nižší čísla, ale 1 TFLOPS u nich znamená o dost víc herního výkonu než u Ampere.

Je tak možné, že grafiky Fantasy One a jejich architektura Imagination BXT bude při určité hodnotě TFLOPS dosahovat vyššího herního výkonu, než třeba ten zmíněný Radeon RX 5500 XT (architektura RDNA). V tom ovšem budou hrát velmi důležitou úlohu ovladače, kde bude mít čínská firma, nebo možná spíš Imagination coby autor architektury, před sebou těžký úkol.

Na tiskové konferenci bylo ukázáno živě běžící demo těchto grafik, kdy na nich bylo spuštěno demo Unigine Heaven. Nebylo ovšem ukázáno skóre. Tento benchmark také běžel na OpenGL. Takže ač firma avizuje podporu DirectX (a tedy her ve Windows), to zatím nebylo demonstrováno. Ovladače pro DirectX budou asi větším úkolem, protože podporu pro OpenGL a Vulkan má již Imagination asi dobře přichystanou z mobilní oblasti, kde je její originální pole působnosti.

Galerie: GPU Innosilicon Fantasy One, karty Type A s jedním GPU

Dual-GPU verze

Vedle toho byla ukázána také karta „Type B“, která má dvě GPU z karty „Type A“, propojené pomocí rozhraní nazvaného Innolink. Nejde tedy asi o multi-GPU v tom smyslu, jaká v minulosti existovala pro PC, kde šlo vlastně o dvě samostatné grafiky za přepínačem PCI Express. Zde asi mezi sebou obě GPU přímo komunikují. Je asi také docela možné, že když Innosilicon mluví o tom, že jde o čipletové řešení, je řeč o této kartě, kdežto předchozí Type A používá jen jeden GPU čiplet.

Podle slajdů je však možná(výslovně to potvrzené není) také použitá nějaká forma IO čipletu, takže je nakonec možná čipletová i ta varianta s jediným GPU křemíkem. Na obrázku samotného GPU, který můžete vidět v záhlaví článku, nic takového sice není vidět, ale jde asi jen o ilustrační vizualizace, reálná podoba BGA pouzdra může být úplně jiná.

Toto dvojče má uváděný dvojnásobný výkon – až 10 TFLOPS v FP32 a pixel fillrate 320 gigapixelů/s. Také paměti může být až 32 GB, opět typu GDDR6X. Je to ale asi dvakrát 16 GB na dvou 128bitových rozhraních obou GPU.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One 12 Zdroj: MyDrivers

Tato verze GPU asi bude sloužit spíše v serverech pro k akceleraci multimédií, protože Innosilicon u něj speciálně zmiňuje, že zvládne až 32 streamů v rozlišení 1080p60 nebo až 64 streamů v 720p30. Také by asi mohla být používána k pohonu cloudových herních instancí. V této roli odpadá nutnost nějak řešit multi-GPU, protože na obou půlkách mohou běžet nezávisle dvě hry (nebo i víc s virtualizací).

Vypadá to, že pro desktopová PC bude určená a prodávaná jednočipová karta Type A, kdežto Type B bude pro servery. Nicméně při předváděčce měla i karta Type B osazen dvouslotový chladič s axiálními ventilátory – dokonce třemi – a karta má výstupy DisplayPort/HDMI. Tudíž možná v nějaké míře bude volně prodávána i tato. I když je možné, že tento chladič je jen improvizované řešení použité u prototypu či vzorku, nikoliv finální podoba těchto karet. Serverový akcelerátor by typicky měl pasivní chladič (počítající s nuceným průvanem v rackovém serveru.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One: Vlevo dvojčipová karta Type B, tři karty napravo jsou Type A s jedním GPU Zdroj: MyDrivers

Galerie: GPU Innosilicon Fantasy One, karty Type B s dvěma GPU

Další generace na cestě

Firma Innosilicon potvrdila, že v roadmapě už má naplánované i další generace těchto grafik, označené Fantasy 2 a Fantasy 3, takže tato line grafik bude pokračovat dále. Opět asi půjde o architektury GPU licencované od Imagination Technologies. Na kdy jsou plánované, nebylo zatím řečeno. Ostatně i Fantasy One zatím ještě nejde na trh, do uvedení asi ještě nějaké měsíce zbývají. To se samozřejmě bavíme o prodejích v Číně. Jestli se tento hardware někdy bude vyvážet i na západ, to těžko říct.

Představení GPU Innosilicon Fantasy One 03 Zdroj: MyDrivers

Galerie: Představení GPU Innosilicon Fantasy One

Zdroj: MyDrivers, VideoCardz

Čínská samostatná GPU Innosilicon Fantasy One odhalená: herní karty pro desktop i pro servery
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 11 hlasů

36 KOMENTÁŘE

  • Jako sen to je pěkné. Přiznejme si, že realita je zcela jinde. Kdyby Čína byla opravdu schopná dělat špičkové procesory tak je dávno vyrábí včetně návrhu svého vlastního designu. V případě špičkových CPU se nezmohla ani na to obyčejné kopírování tedy na samotnou výrobu. Píši o tom, že mohla už dávno zaplavit svět x86 procesory protože na to licenci má.

   Nevidím jediný důvod proč by měla být lepší Čína ve špičkových GPU když v oblasti špičkových CPU žádná sláva.

   • Zatiaľ je to tak, no čína ide ako raketa, európa tápe… za posledných 20 rokov čína spravila neskutočný skok vred, verím, že nepotrvá dlho a čína bude mať nielen CPU a GPU a dobrej úrovni.

    • Za posledních 20 let udělala Čína skok vpřed – to ano, ale nebýt toho, že tam ty technologie vyvezly firmy z US a EU, tak by tápali dodnes. Navíc on ten skok je takový nerovnoměrný – ekonomické zóny opravdu „idú ako raketa,“ ale zbytek země zůstal trčet v 50. a 60. letech. Bez ohledu na to, že to je druhá nejlidnatější země na světě.

     • To ako sa k technológiám dostali je jedna vec. Európa toho navyrába….., všetci čakáme na dodávky čipov z číny a taiwanu – tiež čína…. Len podceňujte čínu, európa ide ku dnu, Amerika sa zobudila, začínajú tam stavať fabriky….. európa bude čakať na dodávky z USA a číny. Európa si dala mašľu elektroauta a tie nám dovezú hotové číňaci…. veď okrem aut tu nevyrábame nič a elektroauto vyrobiť bez čipov a batérií…. keby neodstavili Huawei a iné firmy….. bude zábava, len si namýšľajte aký sme my hrdinovia, európa padá…

    • Nic nejede jako raketa samo od sebe. Tam kde je Číny nyní je díky tomu, že ji tam vykopl demokratický svět vlastní blbostí tedy přesunem výroby do rukou svého čínského nepřítele. Kdybyste pozorněji sledoval zprávy tak byste pochopil, že Čína přešla na sestupnou část trajektorie.

     Proč nemají už nyní v Číně nějaký chip nebo technologický návrh chipu? Proč je mnohem úspěšnější v top technologiích Korea nebo Tchaj-wan?

     • pokud návrh mají, tobě ho ukazovat nebudou … můžou mít návrhů třeba deset, nemají je na čem vyrábět, špičkové skenery se do Číny nedostanou ani náhodou, ani přes americké nebo korejské firmy, které mají v číně fabriky … zatím … zbytek tvých blafů nekomentuji …

      • „pokud návrh mají, tobě ho ukazovat nebudou …“ a Vám ho jistě ukázali. 😀 Potřebujete rozjet závody ve fabulování nebo co? Co je na trhu se počítá zbytek jsou jenom kusy papíru.

       „špičkové skenery se do Číny nedostanou ani náhodou“ a za to si mohou komunisti sami. Zapomněli totiž na to, že svůj rozvoj postavili na zahraničním kapitálu a na svojí levné pracovní síle. Ten kapitál že země vyhánějí svojí agresivitou a levní už dávno nejsou. Narostl jim hřebínek a myslí si, že jsou světová velmoc číslo jedna. Jak se říká pýcha předchází pád.

      • co to zas meleš? Co z toho co jsem napsal není pravda? Co považuješ za fabulaci? Kde, nebo jak jsem naznačil, že mě nebo komukoliv nějaký návrh ukázali?

      • Pokoušel jsem Vám jenom a bohužel marně vysvětlit dvě věci.

       1. To že je jakýkoliv odkaz na to že někdo má nebo nemá na papíře jenom hloupá válka fabulací. Počítá se to co se aktuálně dělá a jaký to má podíl na trhu.
       2. To že Vaše skuhrání jak se do Číny nedostanou skenery jenom důsledek toho jak jsou v Číně agresivní. Soudruzi si prostě nadělali do vlastního hnízda.

       Koukám, že jste jeden povedený exemplář z té kategorie lidí co rychleji píší než přemýšlí.

      • projevuješ se tady jako vzteklý pes … nevím, o co jsi se tady marně snažil, já jen reagoval na tvůj „Proč nemají už nyní v Číně nějaký chip nebo technologický návrh chipu?“ … na to jsem odpověděl, že je v podstatě úplně jedno, co mají na papíře, když to nemají jak, resp. na čem vyrobit a moje konstatování, že se do číny nedostane žádný špičkový skener považuješ za nějaké skuhrání … typický retard Hřib … kdyby ses alespoň trochu snažil rozvést toto téma možná by ses ode mě dozvěděl, že v dnešní době je asi lepší tenhle status … kdyby hypoteticky nebyly vůči číně žádná ommezení, mohlo by se stát, že čína přeplatí všechny zákazníky ASML a trojka Intel, samsung tsmc by neměla na čem vyrábět … ty mě raděj pobliješ, jak je tvým dobrým zvykem … nevím, co jsem čekal od Rudého Khméra …

      • Prosím zkuste přemýšlet.

       1. AMD má jenom návrh procesoru a nechává si ho vyrábět. To je OK. Odkazovat se na nějaký návrh nebo design který se nevyrábí a má ho někdo v šuplíku (o kterém píšete, že nevím) je válka fabulací. Čína nemá takový návrh jako AMD. To snad není takový problém pochopit.

       2. Kdyby nebyli omezení? Ale ta omezení tady jsou a jenom rudí fanatici tady budou spřádat hypotézy co by bylo kdyby. Kdyby opravdu byli Vaši oblíbení rudí kamarádi tak dobří pak by si ty scanery udělali sami. Protože tak dobří nejsou jsou to jenom vlhké sny Vás a Vašich rudých oblíbenců.

       PS: Jo a „vzteklý pes“ se pozná podle vzteku. Třeba množství expresiv je jeden z indikátorů vzteku přispěvatele. Zkuste na tom množství expresiv ve Vašich příspěvcích zapracovat. Z Vaší strany bych také uvítal trochu více rozumu. Mám rád výzvy a Vás vyargumentovat je tak snadné. 🙂

      • čti po sobě, vzteklý pse, umělec v překrucování … místo aby ses omluvil jen ukazuješ, jaká jsi svině … minule jsi na mě nablil, jak prý slintám blahem při každém produktu z číny … žádal jsem alespoň o jeden takový příklad, kde jsem „slinat blahem“, přektroutils to někam úplně jinam … já nikde nenapsal, že má čína nějaký takový návrh čipu, napsal jsem jen, že „pokud má“ … buď jsi úplný debil, a nemůžeš za to co píšeš, nebo tě baví nasírat všechny kolem sebe svou tupostí … pořád bys vítal víc rozumu od všech, přitom sám máš kompletně vymeteno … na ty tvoje „rudé“ invektivy už ani nereaguji, jde to z tebe samo, fanatiku, i kdybys nechtěl, napsat to musíš … blok v hlavě … měl by ti někdo z rodiny důrazně doporučit návštěvu psychiatra … co ty jsi vyargumentoval, idiote? Leda sám sebe … a ty skenery … na tohle jsem já krátky … takovou píčovinu může napsat opravdu jen těžce nemocný člověk a takovému argumentovat, na to nemám kvalifikaci

      • Překrucování? To Vy překrucujte. Nikde jsem Vás neobvinil že toho že jste „napsal, že má Čína nějaký takový návrh čipu“. Proto jsem použil termín „válka fabulací“ do které se nechci pouštět. Ohledně Vašeho „slinat blahem“ jsem nepsal o výrobcích ale použil jsme slovo něco a tovar který jste mi vnucoval. To jsou dvě konkrétní překrucování kterých jste se dopustil. Vy chcete ještě omluvu?

       Podívejte se všechny tyhle příspěvky jsou o slintání nad Čínou. Vy co se zastáváte těchto komunistů máte ještě tu drzost mne obviňovat z toho jak jsme rudý. Tomu říkám odtržení od reality a do nebo volající hloupost.

      • žádných komunistů se nezastávám. ..ohledně zbytku jsi exemplární lhář! Teď zneužíváš toho, že Olšan promazal ten minulý „trash“ … paměť mi doposud slouží dobře … tvoje alter ego tě jednou zabije …

      • s tím tovarem mě už taky přestaň srát, není to žádné tajné heslo, je to slovo přebrané ze Slovenštiny (zeptej se lingvistů), stejně jako továrna, polotovar … že se dnes nepoužívá a ty jso takový imbecil, že k němu potřebuješ translator, není moje chyba …

      • Komunistů se nezastáváte? To jste pohádkář a nebo jenom trpíte touhle formou somnabulismu kdy se zastáváte svých oblíbených soudruhů ani o tom nevíte. Ohledně promazání naší poslední diskuse mám opačný názor. Mrzí mne že to Vaše hulvátští a hloupost pan Olšan pohřbil a Vy to tady takto bezostyšně používáte na svoji obhajobu. Kdyby se tak nestalo tak by tam bylo jasně jako i zde vidět že mám hodně důvodů Vás označovat za rudého hulváta.

       Ohledně „Tovaru“. Vaše slovenské část Vás vede k bludu, že to přebraní slovo ze slovenštiny. Nikoliv „Turecky se zboží, jmění a také skot řekne tavar, tavar ve významu výrobek je také ve starouzbečtině a ujgursky je zboží tovar.“ Slovo samotné se v češtině nepoužívá (Češi používají termín zboží) na rozdíl od slovenštiny. Ano jeho pozůstatky v češtině zůstaly třeba i ve slově tovaryš.

      • ajeje blbeček si nastudoval snad wikipedii nebo co 😀 … říkám ti, zeptej se lingvistů, já nemám důvod hádat se o takové ptákovině s troubou jako ty … co se týče té „diskuze“, uniká ti pointa … jde o tvé lhaní a překrucování … psal jsi o mém slintání blahem při každém produktu z Číny a i kdyby to hypoteticky bylo podle tebe a použil jsi slovo „něco“, opět se tedy ptám, kde jsem nad čímkoliv z číny slintal blahem? Dej sem alespoň jeden můj citát, který považuješ za slintání blahem, ať si i zbytek osazenstva tady udělá názor … ohledně tovaru … zbytečná námaha, jsi mentálně ochuzený, nedokážu ti to podat jinak …
       „moje slovenské část = tvoje maďarské část“
       tebe nemrzí žádné moje „hulvátští“, usíráš se blahem, že ti nemohu okopírovat to tvoje sprosté lhaní …

      • Já si vždycky myslel, že něco se naučit třeba na wikipedii je moudré. Naopak lidé mdlého rozumu nic nevědí a ve spotřebě poučovat stelou nesmysly třeba jako „s tím tovarem mě už taky přestaň srát, není to žádné tajné heslo, je to slovo přebrané ze Slovenštiny“

       Ne jen celé tohle vlákno je jedna mohutná slina. Sliníte na tím jak chudáci Číňani nemohou vyrábět protože chudáci nemají „špičkové scannery“. Je to slina plná vulgarit hodná Vaší komplikované a nestabilní osobnosti.

      • nerozumíš mi, máš zastřeno, píšeš totální hlouposti … já naopak vítám, že směrem k číně ty restrikce jsou, opravdu nevím, jak jinak bych to napsal … „ve spotřebě“ poučovat ti vlastní ego nedovolí porozumět, o čem mluvím … v pořádku, tohle nemá smysl …

      • Jo u mne zastřeno a u Vás jasno. To bude čoro moro až budete mít zastřeno. Ty Vaše myšlenkové pochody jsou tedy vskutku udivující. Ale souhlasím s Vámi v jenom a to že tohle nemá smysl.

   • s tím bych si dovolil nesouhlasit. PowerVR je velmi dobrá architektura, kterou částečně „vykradl“ Apple pro své vlastní GPU a po velmi dlouhou dobu využíval právě tuto architekturu GPU v noteboocich. Ta dlaždicová architektura není zrecyklovaná, je úplně nová , byla oznámená teprve v roce 2019 a po dlouhé době to byla opravdu velká změna. https://www.anandtech.com/show/15156/imagination-announces-a-series-gpu-architecture

    Spíš bude záležet, jak s tím nový vlastník naloží, kolik peněz vloží do vývoje a hlavně do ovladačů. Ale to GPU má nativní podporu všech důležitých rozhraní včetně direct X a Vulkanu. Už při oznámení té architektury se šuškalo, že se PowerVR vrátí zase do desktopu.

    Kdo pamatuje Kyro II ?

    • Právě že já se na Kyro II pamatuju, a vím, že to dojelo na drivery, podporu a nedostatek vývoje. A nejsem si vůbec jistý, že mobilní platforma a tamní podpora standardů je srovnatelná s desktopem.

     U Apple je pak problém srovnání technologií výroby. Možná se pak ukáže, že se srovnatelnou výrobou bude konkurence zase napřed. Když zůstaneme u Androidu, je dnes špička Adreno a nově RDNA2. Dřív to bylo tak, že se PowerVR šavlovalo s Adrenem.

      • To mi ale říká, přesně to co jsem psal. Betamax odešel do věčných lovišť a prohrál svůj boj s VHS protože byl celkově horší. Ano jistě najdete některé parametry kdy byl Betamax lepší ale v globálu to prostě díky Sony projel.

       To máte to podobné jako 100VG anylan kontra Ethernet. Tady to zase podělal HP. Jo jak mi krvácelo srdce když jsem tuhle technologii nahrazovali Ethernetem.

      • ne to říká pravý opak. A to, že nakonec nevyhrál lepší formát kterým Betamax bezesporu byl.

      • Aha Vy to berete jenom jako čistě technické parametry a ten zbytek ignorujete. Moje vidění je v tom, že do toho patří vše tedy i parametry jako cena, dostupnost, dostupné tituly, … proto píši že v globálu lepší.

      • už se mi v tom nechce dál pitvat, ale JVC tehdy nenabidla nic víc než Sony kromě „dumpingove“ ceny. V podstatě prodala produkt pod cenou.Takže za cenu financnicch ztrát pomohla vyhrat VHS formátu…

      • A to je přesně ono. Cena rozhodla. Ano asi to byly pro JVC finanční ztráty ale Sony musela odepsat vše co šlo na na vývoj Betamax neměla ani tu cenu toho dumpingového prodeje který získalo JVC.

       Ostatně podobě dopadlo hodně technologií od Sony.