Čínské firmy pokoušející se o výrobu pamětí DRAM čelí obviněním z krádeže technologií

15
Práce v tzv. cleanroomu továrny na čipy (Zdroj: GlobalFoundries)

Ne že bychom fandili čínskému nedemokratickému režimu, ale situace na trhu operačních pamětí v posledním roce a půl vytvořila bohužel podmínky pro to, abychom aspoň do určité míry s nadějí vzhlíželi k tamním polovodičovým firmám. Několik státem podporovaných podniků se totiž v Číně pokouší rozjet výrobu pamětí NAND Flash (pro úložiště) a DRAM (pro operační paměti), což by mělo rozhýbat konkurenci na trhu a omezit schopnost současného „klubu“ velkých výrobců šroubovat ceny nahoru tak, jak jsme tomu nyní svědky. Ovšem vyvinout technologii těchto strategických počítačových „komodit“ z ničeho není jen tak a nad těmito čínskými snahami se vznáší podezření, že toho nebylo docíleno úplně poctivě.

Tchajwanský web DigiTimes minulý týden přinesl informace o dvou soudních kauzách, které teď čínské firmy chystající vstup do výroby pamětí mají na krku. Nemusí asi jít o ojedinělé případy, jelikož v minulosti Čína nebyla proslulá jako místo dbající na dodržování práv k duševnímu vlastnictví. Kvůli strachu z okopírování se také zahraniční firmy alespoň dříve zdráhaly do země dovážet své nejkritičtější technologie.

V prvním z případů údajně jde o krádež technologií od Micron Technology, které měly skončit v čínské firmě Fujian Jinhua Integrated Circuit. Ta vyvíjí výrobu pamětí DRAM ve spolupráci s tchajwanským UMC. Micron ale nyní obě firmy zažaloval u kalifornských soudů a tvrdí, že UMC získalo technologie týkající se pamětí ilegálně od dvou zaměstnanců, kteří k němu přišli z Micronu a vynesli bez povolení z firmy řadu citlivých dat na flashdiscích. Tyto technologie pak mělo UMC předat dál čínskému výrobci v rámci výše zmíněné spolupráce. UMC takové protiprávní jednání popírá a soudy patrně budou nějakou dobu pokračovat.

micron-pamet-cip

Druhý případ se týká menšího tchajwanského výrobce Nanya Technology, který vyrábí hlavně mobilní a speciální DRAM. Opět jde o podobný scénář. Dva ze zaměstnanců firmy před svým odchodem zcizili z počítačů data o technologiích či další obchodní tajemství a poté je měli předat čínské firmě vyvíjející paměti DRAM, do níž přestoupili. Konkrétní firma v tomto případě ale není jmenována. Tito ex-zaměstnanci už údajně z činu byli formálně obviněni prokuraturou v Thao-Jüanu (tedy na Tchaj-wanu, nikoliv v Číně).

DigiTimes uvádí, že dle jeho zdrojů v průmyslových kruzích pravděpodobně podobných obvinění či soudních kauz bude přibývat. Stávající výrobci pamětí z USA, Tchaj-wanu a Jižní Korey se zřejmě budou snažit své duševní vlastnictví hájit velmi urputně a zároveň tím také odrazovat či oddalovat tuto novou konkurenci od vstupu na trh. Čínské firmy se zatím ještě nedostaly do fáze, kdy by dodávaly výrobky zákazníkům; čeká se, že právní spory zesílí, když čipy začnou reálně prodávat.

Čínské firmy pokoušející se o výrobu pamětí DRAM čelí obviněním z krádeže technologií
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

15 KOMENTÁŘE

 1. Než žalovat všechny okolo, tak by se měli spíše zaměřit na bezpečnost a lépe kontrolovat zaměstnance s přístupem k takto tajným datům… Moc se v složení čipů nevyznám, ale pokud je jen několik cest, jak vyrobit fungující čip, tak bude asi dost těžké prokázat, že firma na to přišla z ukradených dat a né cestou výzkumu a vývoje. A v neposlední řadě to může být od žalujích firem jen pokus o pošpinení konkurence, případně její zlikvidování, atp… protože moc dobře vědí, že by nová konkurence mohla výrazně srazit jejich marži…

  • Ja Činanom fandim, ved je to šialenstvo ked dnes pitaju za 1g piesku 200€ !!! Umelo vytvaraju nedostatok a pitaju strašne premrštene ceny za čipi. Ved taky 128GB ram za nu pitaju 4000€, za malilinky plošačik ktori sa strka tam kde 1GB ram. Osobne mam u prele kto to bude vyrabať ak mi Čina preda 128GB RAM za 100€ nemam problem.

 2. Cina do toho. Je mi jedno jestli neco zcizili nebo ne, ale kazdymu kdo se zaouzi o snizeni cen, tleskam. Soucasne ceny na dvouapul nasobku cen z pred par let, jako at s tim jdou soucasni vyrobci nekam. Nechapu jaktoze EU nezkouma mozny kartel!

  • Aneb nechť nás ti koumouši převálcují. Co je nám po tom, že porušují patenty, co je nám po tom, že k práci využívají malé děti, co je nám po tom, že neuznávají základní lidské práva, co je nám po tom, že vyrábí z potencionálně zdravotně závadných surovin, co je nám po tom, že likvidují naše firmy, tím že nedodržují bezpečnost práce, že dlabou na ochranu životního prostředí, že nabízejí dumpingové ceny podporované vládou.
   Hlavní je, že si můžeme koupit telefon o tisícovku levněji.

   • co tady blekotáš o dětech a právech? Kdy ses narodil synku? Patenty nedodržuje kde kdo, je na soudech, ať se s tím vypořádají. Že pracují děcka? Kdo ti to říkal, maminka? :DDD Děcka pracují všude možně po světě a takové ty bláboly, že desetileté děcko stojí 16 hodin u pasu a maká bez vody a jídla, to vykládej těm svým doma, pokud tedy nějaké máš …
    Pak ty suroviny … číňané to dělají, ano, do levných sraček levné sračky … to se ale dělá všude po světě, i v tom západním a pokud řekneš že ne, jsi blázen …

    • Ohledně patentů – celý problém je v tom, že při porušení můžeš podat žalobu, jenže žalobu posuzuje soud v dané zemi kde byl patent porušen. A v tomto případě to řeší čínské soudy, které jsou vše, jen ne nezávislé a jsou v područí vlády diktující podmínky. Zeptej se hromady i českých firem které si těmito soudy prošli a pohořeli.
     Druhá stránka věci je bohužel v tom, že technologie ze západních demokratických zemí jsou vyváženy právě do Číny, kvůli levné pracovní síle a samozřejmě jim dávají tu možnost jak se k těm technologiím dostat a okopírovat je. Domoct se práva je prakticky zpětně nemožné.

   • Pro siddhi:
    Ja s vami z 50% souhlasim. Lide by se obecne meli zajimat o to, odkud a jak dane zbozi pochazi. To plati nejenom pro cinu! Ze to lidi nezajima a dulezita jen a jen cena, je bohuzel nejen cesky fenomen. Poctivy cesky hrackar, dbajici na kvalitu a spravne suroviny pak nejedenkrat s cinskou konkurenci zaplace.
    Souhlasim s gogo163 v tom, ze patenty nedodrzuje kde kdo, a kde kdo lecos ukradne, coz spravne neni, ale je potreba s tim pocitat a firmy by si sve technologie mely pecliveji hlidat. Je to jejich boj o preziti. Samozrejme to muze byt i fiktivni obvineni, kdyz uz to nejde jinak – je zastavit.
    A jinak nevim co Vam na tech cenach zase tak vadi? Proste nekdy je to levnejsi jindy drazsi. Kdyz pak kvuli konkurencnimu boji nekdo padne, a lide jsou bez prace, tak spotrebitel je chvili rad ze je levne, ale ze je to v principu spatne ho uz netrapi. Me to treba jedno neni, vim ze je to nezdrave a nemuze to fungovat.
    V roce 1996 jsem si za veskere penize koupil 80486 se 4MB RAM a stal me s DPH asi 30 tis. Ty 4 MB RAM staly tehda 4 tis s DPH a muj plat byl take presne 4000 CZK. Takze mi ta cena zase tak strasna neprijde, tedy globalne vzato…

    • 16GB RAMka stojí řekněmes 5000Kč, před 2 lety stál ten naprosto stejný produkt řekněmes 2000Kč. Nezvýšily se významně výrobní ani distribuční náklady, nic. Prostě výrobce, který i při původní ceně musel mít rozumnou marži, má těch 3000Kč jen tak navíc. To už není normální fluktuace ceny kvůli povaze tržního prostředí.
     Pokud by cena šla z 2000Kč třeba na 2500Kč tak neřeknu ani slovo. Ale všechno má své meze, kde končí tržní fluktuace ceny, pomalu začíná odírání zákazníků naprosto očividným kartelem.
     Výrobci museli dávno vědět, že poptávka bude růst (byť třeba rostla ještě více) a „naprosto náhodou“ se všichni vykašlali na zvyšování produkce, byť nehrozilo, že by produkty zůstaly ležet neudané.

    • Opačným příkaldem budiž kryptoměnová horečka. Přišel těžební boom, který nikdo nemohl předpovědět a poptávka GK skokově přerostla nabídku, zásoby se vyprodaly. A tak některé e-shopy, které GK měly, tyto poslední kusy začaly nabízet za výrazně vyšší cenu. I na to někdo může nadávat, ale já to považuji za přirozený jev. E-shopy nedostatek nezpůsobily, neplánovaly, jen využily příležitosti.
     Naopak výrobci RAM ceny poslali do nebes vlastním jednáním.

     Tady vidím tu hranici mezi běžným trhem a hnusným kartelem. Pokud výrobci vlastním jednáním způsobí naprosto neadekvátní růst cen, je to přesně ten případ, pro který existují antimonopolní úřady.

   • Naprostý souhlas s siddhi. Když vidím všechny ty zbytečný krámy, co lidi kupují, a pak ještě řvou, jak mají neustále všeho málo a jak jsou chudí, tak se musím smát. Osobně raději pořídím potřebné věci za dráž z firem, kde se dbá alespoň na něco, než od těchto čínských šmejdů, kteří by pro prachy zplundrovali úplně vše.

 3. „tradiční“ výrobci pamětí z USA, Tchaj-wanu a Jižní Korey budou dělat všechno, vymýšlet, fabulovat, soudit se, jen aby odstavili Činu, která je jedním z největších odběratelů těchto komponent. Klidně budu tomu „nedemokratickému“ režimu i fandit, jen ať se jim povede nějaký významný krok ve výrobě těchto komponent. Pak se „tradiční“ poserou …Čína chtěla koupit, nebylo jí přáno, protože „antimonopol“ funguje snad jen směrem na Čínu …

 4. na začátku každého masové rozšíření potřebné technologie stálo kopírování/plagiátorství – a nakonec to bylo ku prospěchu celého lidstva. Stávájící firmy ví že jak rozjedou v Číně masovou výrobu tak marže půjdou prudce dolů a nezbyde než bránit se výrazně vyššíma investicema do výzkumu. Aspoň se opět popožene vývoj.