Čínské MeLE chystá velmi levné klíčenkové PC s Ubuntu, ceny pod dva tisíce

0

Klíčenková PC jsou zatím spíše okrajovou částí trhu počítačů. Jak velký úspěch bude s touto koncepcí Intel dlouhodobě mít, se teprve uvidí, ale řada výrobců už s vlastními variacemi na téma „PC Stick“ vyrukovala. Objevily se mezi nimi také čínské firmy, které s víceméně tabletovou platformou procesorů Atom, které se zde používají, mají zkušenosti z konvenčních krabičkových minipočítačů. Do těch spadá i značka MeLE, jejíž výrobek s označením PCG02U bude zajímavý nízkou cenou.

MeLE PCG02U specifikacemi moc neoslní, asi právě kvůli ceně používá stále 22nm Atom Z3735F rodiny Bay Trail, což je čtyřjádro na taktu 1,33–1,83 GHz a asi nejčastěji používaný model této generace Atomů. Přístroj má obvyklé 32GB úložiště typu eMMC a jako zálohu pak čtečku pro karty MicroSD. Operační paměť DDR3 může mít kapacitu 1 GB, či za drobný příplatek značně atraktivnější a použitelnější 2 GB. Chlazení je pasivní, na druhou stranu to asi znamená větší pravděpodobnost throttlingu pod velkou zátěží, než u aktivních modelů Intelu.

Mele PCG02U se systémem Ubuntu
Mele PCG02U se systémem Ubuntu

Z průměru MeLE PCG02U vyčnívá tím, že jako operační systém má standardně jen linuxovou distribuci Ubuntu, od čehož je zřejmě odvozeno i oranžové provedení šasi. MeLE nicméně má prakticky identickou verzi PCG02 s Windows 10. S Ubuntu nabízí svůj Compute Stick také Intel, ale v jeho případě byl k dispozici jen 1GB model (a se zmenšeným úložištěm) s nepříliš atraktivní cenou. Bohužel nikde není uvedeno, jaká verze Ubuntu je nainstalována, na videu lze ale zahlédnout 64bitovou 14.04 LTS.

 

Ona cena by v tomto případě měla být o dost lepší. Typ s 1 GB paměti RAM má stát jen 59 dolarů (po připočtení DPH necelých 1700 korun), verze s 2 GB má vyjít na 69 dolarů (méně než 2000 Kč). Podle webu CNX Software, od nějž zprávu přebíráme, jde ale pravděpodobně o velkoobchodní částky, takže v praxi by se zařízení asi prodávalo za větší peníze. Minipočítače MeLE se místy objevují i v české distribuci, takže ukázat by se teoreticky mohl i tento typ.

Zbylá výbava je již typická – zabudován je síťový adaptér pro Bluetooth 4.0 a Wi-Fi 802.11n, jenž má externí anténku. Přítomen je ovšem i 100Mb/s Ethernet s konektorem RJ-45. K displeji se klíčenka připojí přes HDMI a dále už zbývá (pominu-li zdířku pro zámek Kensington) jen jedno Micro USB sloužící k napájení 10W adaptérem a jeden port USB 2.0 plné velikosti pro periférie.

Tento minipočítač by čínský výrobce měl vypustit na trh v blízké době, s distribucí u nás to ale bude složitější. Zatím se v České Republice zřejmě prodávají jen starší klíčenky PCG01 s Windows 8.1, takže těžko říct, za jak dlouho po uvedení by se mohlo objevit PCG02U s Ubuntu.

Zdroj: CNX Software

Čínské MeLE chystá velmi levné klíčenkové PC s Ubuntu, ceny pod dva tisíce

Ohodnoťte tento článek!