Čínský Colorful má půl metru dlouhou základní desku. S osmi sloty PCIe ×16 pro horníky

1

Líbily se vám skříně ATX typu „Bigtower“ s velkým množstvím pozic na disky a mechaniky (a o hodně větší výškou, než u běžného „toweru“), ale mrzelo vás, že uvnitř je jenom obyčejná deska, která tyto rozměry nevyužije? Pokud byste měli takovéto specifické představy, tak se nyní v Číně objevilo něco pro vás. Čínská firma Colorful, která kromě grafik pro tamní trh vyrábí i základní desky, totiž přišla s nestandardní základovkou, která má místo 30,5 cm formátu ATX na výšku přes 48 cm. Bohužel to ale neznamená, že by byla ideální volbou pro těžkotonážní pracovní stanici, je totiž míněná pro těžení kryptoměn a hodně mu obětovala.

Model Colorful C.B250A-BTC Plus V20 je obdobou frankensteinovských modelů se zmnoženými sloty PCI Express ×1, které pro stavbu „těžních strojů“ má třeba Asus nebo ASRock. Ty ale počítají s tím, že se karty osadí mimo do riserů. Colorful má koncepci jinou – u této desky risery (kabelové prodlužky slotu PCI Express) nepotřebujete, protože karty se instalují zcela normálně přímo do slotů PCI Express plné délky ×16. Díky výšce skoro půl metru (přesné rozměry mají být 48,5 × 19,5 cm) jich deska může mít osm a ještě je mezi každým volný prostor dvou pozic.

Colorful C.B250A-BTC Plus V20
Colorful C.B250A-BTC Plus V20

Vrchní slot má klasickou konektivitu PCI Express 3.0 ×16 vyvedenou z procesoru. Používá se čipset Intel B250 a patice LGA 1151 pro procesory aktuální generace Kaby Lake nebo Skylake, z nichž horníkovi stačí levné Pentium nebo Celeron. Zbylých sedm slotů je připojeno k čipové sadě B250 a má tedy reálně konektivitu jen PCIe 3.0 ×1.

Zatímco některé jiné báňské speciály nejsou na těžení uzpůsobeny tak úzce jako tasemnice na cizopasnictví a budou se po opadnutí těžní mánie dát normálně použít v PC, tento model pro běžný život moc vybaven není. Colorful nepotřebné funkce ořezal hodně tvrdě. Konektivita obsahuje jen dvojici portů USB, gigabitový Ethernet a nic víc, chybí zvukové výstupy a patrně ani není obsazen audiokodek. Stejně na kost je vše ořezáno i uvnitř. Deska má jediný port SATA pro disk, doplněný jedním slotem mSATA (těžaři používají často tyto levné SSD moduly). A korunu všemu asi nasazuje jediný slot SO-DIMM pro paměti DDR4, do kterého se osazuje paměť RAM. Na čínském trhu jsou pravděpodobně moduly SO-DIMM nízkých kapacit levnější než ty desktopové.

Colorful C.B250A-BTC Plus V20
Colorful C.B250A-BTC Plus V20

Deska kupodivu vůbec nemá 24pinový konektor ATX pro připojení zdroje, ale jen čtyřpinový konektor pro CPU. Smyslem této zvláštnosti zřejmě je, aby jednotlivé desky nepotřebovaly každá vlastní zdroj, ale aby jej bylo možné sdílet. Sloty PCI Express pak každý mají po obvodu dvojici šestipinových konektorů, které dodávají napájení kartám. Z těch je pro každou kartu nutno obsadit alespoň jeden, volitelně dva.

Tento model tedy poslouží výhradně jen provozovatelům těžní „farmy“, kteří si stroj staví v improvizovaném racku. Jiné použití je prakticky vyloučeno, pokud tedy nemáte nějaké zvláštní potřeby, které se náhodou s tímto nasazením téměř kompletně kryjí. Cena nikde uvedena není, ale patrně bude relativně nízká, jelikož deska zdá se míří na minimalizaci vstupních nákladů při těžení. Colorful je ovšem aktivní na asijském trhu a k nám nedováží, takže ji u nás pravděpodobně nebude možné pořídit.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. u Colorful zrejme nepochopili o cem tezba je a ze nejsou treba ani plne PCIe x16 sloty, ani pulmetrova deska kam se nasazej karty, kdyby udelali desku se 48 PCIe x1 sloty co dokazou obslouzit 48 karet zavesenych na leseni, tak by udelali lip 🙂