Čínský Tianhe-1A poskočil na místo nejvýkonnějšího superpočítače

0

Nový čínský superpočítač Tianhe-1A, nacházející se v Národním superpočítačovém centru (NSC) v Tianjinu, se při příležitosti konference HPC (High-Performance Computing) konané od středy do soboty v Pekingu předvedl opravdu naplno. V testu LINPACK vysokým rozdílem překonal americký systém Jaguar, na začátku června jsme navíc psali o systému Nebulae, který se v žebříčku Top 500 umístil na druhém místě. V Číně jsou nyní tři superpočítače využívající grafické karty, Tianhe-1 (AMD Radeony HD 4870 X2), Nebulae (Nvidia Tesly C2050) a právě nejnovější Tianhe-1A (Tesly M2050).

Nejnovější čínský superpočítač Tianhe-1A

Klikněte pro zvětšení

Za vysokým výkonem stojí i propojovací sběrnice, kterou Číňané sami vyvinuli, nemaji však vyhráno; Tianhe-1A sice dosahuje výkonu 2,507 PFLOPS, čímž překonává Jaguar s 1,75 PFLOPS, seznam se ale aktualizuje jen jednou za půl roku. V současnosti je v americkém Oak Ridge budován systém s více než 15 000 kartami Tesla, jenž má mít špičkový výkon až 10 PFLOS. Tianhe-1A se 14 336 mikroprocesory Intel a 7168 kartami od Nvidie tedy může být ještě před aktualizací seznamu přeskočen.

V budoucnu bude nasazení grafických jader stále častější, pro stejný výkon jaký má Tianhe-1A by totiž bylo třeba kolem 50 000 mikroprocesorů. To s sebou nese vyšší cenu, dvojnásobek zabraného místa a asi trojnásobnou spotřebu. Grafická jádra ale zase mají větší koncentraci ztrátového výkonu na jednotku plochy a navíc je třeba instrukční kód ještě více optimalizovat, vždyť programování pro grafická jádra je teprve na začtku, úplně ideální řešení to tedy také není.

Nejnovější čínský superpočítač Tianhe-1A

Klikněte pro zvětšení

Zdroj: TZ Nvidia

Ohodnoťte tento článek!