Čipové sady nForce zemřely, čest jejich památce

0

Někteří z vás jistě pamatují doby, kdy čipové sady firmy AMD nebyly kdovíjak povedené nebo nebyly vůbec. Kdo chtěl dobrou základní desku například pro Athlon XP, jistě se pohlížel po desce s čipovou sadou nForce2. To byly doby slávy značky nForce, která se nyní definitivně stala minulostí.

Už dříve Nvidia spojila vývojové týmy čipových sad a SoC (System on Chip), čímž chtěla posílit vývoj čipu Tegra. Nedávno se ale CEO společnosti Nvidia Jen-Hsun Huang nechal slyšet, že Nvidia už nebude vyrábět žádné další čipové sady, pouze SoC. No, ono je to proto, že už jaksi není ty čipové sady vyrábět pro koho a vlastně ani skoro z čeho.

Jak budoucí procesory Intelu tak AMD do sebe integrují paměťový řadič, řadič PCIe, grafický čip, takže z tradičního severního můstku vlastně nic nezbylo. Jenže ani ten zbytek Nvidia nemůže vyrábět, protože Intel připojuje procesor ke zbytku systému pomocí DMI (Direct Media Interface) a AMD bude používat UMI (Unified Media Interface). Nic naplat, že to jsou pravděpodobně jen mírně převlečené čtveřice PCIe linek, Nvidia nemá licenci na použití těchto rozhraní, takže je používat nemůže. Dostali jsme se tak do stavu, kdy si výrobci procesorů budou pro své platformy vyrábět čipset výhradně sami. Tento fakt už je známý déle, takže zmíněné vyjádření Jen-Hsun Huanga je jen oficiální tečkou a rozloučení se s nForce. Vzpomínáme.

Zdroj: EXPreview

Ohodnoťte tento článek!