Čipsety AMD 900 pro Bulldozer: známe detaily

0

Server X-bit labs přinesl informace o chystaných čipových sadách od AMD. Ještě před koncem první poloviny roku 2011 má AMD v plánu vydat tři severní a dva jižní můstky řady 900. Čipsety budou součástí platformy Scorpius a budou podporovat procesory architektury Bulldozer.

Podívejme se nyní na parametry severních můstků. Na první pohled se toho od minulé generace příliš nezměnilo…

  • AMD 990FX je nástupcem 790FX. Dokáže rozdělit 32 PCI Express 2.0 linek mezi dva nebo čtyři sloty (po osmi linkách) pro grafické karty. Pro připojení jiných zařízení slouží dalších deset linek, z toho šest použitelných jako ×1 a čtyři ve svazku (pro ×4 slot).
  • AMD 990X podobně jako AMD 790X má pouze 16 PCIe linek pro grafické karty, které může rozdělit do dvou slotů po osmi, plus šest ×1 linek pro další zařízení.
  • AMD 970 svých šestnáct PCI Express linek neumí rozdělit, jinak je pravděpodobně totožný s 990X (nicméně u něj není uvedena šestice nezávislých PCIe linek).

…doposud jsme vám ale zatajili významnou inovaci, kterou je podpora IOMMU. Tato technologie se nejvíce uplatní při virtualizaci, tedy spíše v serverech, v desktopu by však mohla být užitečná pro „heterogenous computing“ (provádění výpočtů na CPU nebo GPU podle vhodnosti a momentálního vytížení).


Desky osazené těmito severními můstky ponesou socket AM3+, do kterého budou pasovat současné Phenomy II pro patici AM3 a také čtyřjádro architektury Bulldozer označené Zambezi vyráběné 32nm postupem.

Ještě zbývá představit si dva nové southbridge. Společnými charakteristikami AMD SB950 a SB920 je 14 portů USB 2.0, šest portů SATA 6 Gb/s a sběrnice PCI. SB920 podporuje RAID 0/1/10 a má dvě PCIe 2.0 linky pro připojení externích řadičů, SB950 se pochlubí čtyřmi PCIe linkami a přidává podporu RAIDu 5. O USB 3.0 ani zmínka…

Zdroj: X-bit labs

Čipsety AMD 900 pro Bulldozer: známe detaily
Ohodnoťte tento článek!