Čipy Apollo Lake, nahrazující řadu Braswell, uvede Intel na trh v říjnu 2016

0

Nijak dávno tomu, co se objevily informace o novém steppingu procesorů Braswell (a jejich mobilního sourozence Cherry Trail), který má příští rok přinést mírné změny a vyšší takty. Nebude ovšem jediné, co Intel příští rok ve sféře těchto levných a úsporných čipů provede. Podle tchajwanského serveru DigiTimes, který vychází ze zdrojů z tamních průmyslových kruhů, by je už někdy v půli roku měla nahradit nová generace s architektonickými změnami a novými funkcemi, nazvaná Apollo Lake.

O Apollo Lake jsme se dozvěděli letos v červnu. Ačkoliv název evokuje „velké“ procesory Skylake/Kaby Lake a Cannon Lake, jde o následníka čipů Braswell, tedy Pentií a Celeronů založených na architektuře Airmont z čipů Atom. Apollo Lake by mělo být stále vyráběno 14nm procesrem, ovšem architektura jader již bude Goldmont (dle modelu tick-tock by tudíž teoreticky měla obsahovat větší změny, to ale teprve uvidíme). K tomu dostanou grafické jádro Gen9 technologicky odpovídající procesorům Skylake. Více informací k čipům se objevilo krátce nato – kromě jiného mají podporovat paměti LPDDR4 a porty USB typu C (ovšem asi jen s propustností USB 3.0, tedy 5 Gb/s).

Celeron N3150 z rodiny Braswell na průmyslové desce
Celeron N3150 z rodiny Braswell na průmyslové desce

Podle DigiTimes má sériová výroba čipů Apollo Lake ve velkém začít v červnu až srpnu 2016. Tím pádem budou mít Braswelly se Steppingem D na trhu několik měsíců času, dostupné by měly být již během prvního kvartálu, přičemž déčkové Cherry Traily pak v druhém. Apollo Lake by se následně po startu výroby v létě 2016 nejspíš mohlo dočkat formálního uvedení někdy na konci třetího nebo začátku čtvrtého čtvrtletí roku.

V hotových zařízeních (noteboocích, mini PC a základních deskách) by se pak tyto procesory měly na trhu objevit počínaje říjnem 2016. Vzhledem k tomu, že konečný harmonogram asi ještě není jasný a jde o dobu rok vzdálenou, ale asi ještě může dojít k nějakým posunům.

Schéma čipu Atom generace Apollo Lake (Zdroj: BenchLife)
Schéma čipu Atom generace Apollo Lake (Zdroj: BenchLife)

Podle DigiTimes patří levná PC na jedné a minipočítače či barebony na druhé straně k těm oblastem trhu, kde poptávka zůstává na slušných úrovních, zatímco obecně je o osobní počítače zájem slabý. Intel tedy má motivaci k inovování těchto lowendových procesorů, ty totiž pokrývají oba zmíněné segmenty a navíc oblast oblast tabletů, konvertibilních zařízení a notebooků.

 

 

DigiTimes bohužel nic neuvádí o tom, kdy by se na trhu mohla objevit verze čipu Apollo Lake určená pro tablety, tedy následník Cherry Trailu (jeho jméno zatím není jisté; staré předloňské informace hovořily o Willow Trail, ale zda stále platí, toť otázka). Pokud by byly obě rodiny založené na stejném křemíku, pak by se teoreticky mobilní varianta mohla objevit ve stejném čase, což u Cherry Trailu a Braswellu nastalo.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!