Čísla potvrzují největší dopad povodní na Western Digital a Hitachi GST

0

Nové statistiky rozdělení trhu pevných disků potvrdily, že záplavami z října roku 2011 nejvíce utrpěly společnosti Hitachi Global Storage Technologies a Western Digital. Výsledkem je posun Seagate na pozici číslo jedna a Toshiby na bronzovou příčku.

seagate

Seagate přeskočil svého hlavního konkurenta a s náskokem patnácti procent nyní dominuje trhu pevných disků. V tabulce si můžete všimnout, že při porovnání počtu dodaných jednotek za třetí a čtvrtý kvartál roku 2011 zaznamenal WD astronomický 51% propad (29,3 milionů jednotek). Zatímco Seagate „pouze“ 8% (3,9 milionů jednotek). Celkový pokles ve zmiňovaném období činil téměř jednu třetinu dodávek!

tržní podíl

Jak již jistě víte, tak oba hlavní hráči rovněž pracují na sloučení s menšími výrobci. Konkrétně Seagate se Samsungem a Western Digital s Hitachi GST, což bude mít za následek znatelné posílení jejich dominance.

souboj

Díky povodním a následnému nedostatku disků byly však Seagate i WD schopny rekordně zvýšit svoje marže. Seagate, který měl dlouhodobý cíl dosáhnout hrubé marže 22 až 26 %, se ve skutečnosti posunul až na hodnotu 32 %. Průměrné prodejní ceny se mezi třetím a čtvrtým kvartálem posunuly z 55 až na 68 USD, což značí silný 24% vzestup. U Western Digital dosáhli ve stejném období rekordní hrubé marže 32,5 % a růstu průměrné prodejní ceny ze 46 na 69 USD.

Všechno jsou to ale více či méně pozitivní zprávy pouze pro výrobce pevných disků. Vzhledem k očekávanému nedostatku HDD v celém prvním pololetí letošního roku a dlouhému procesu kompletní obnovy výrobní kapacity WD by měla hrubá marže zůstat v celém roce 2012 na rekordních 30 %. Nezbývá než dodat, že kdo zakoupil disk před říjnem roku 2011, učinil zatraceně šťastné rozhodnutí.

šťastný uživatel

Zdroj: XbitLabs

Ohodnoťte tento článek!