Cítí Intel, že se dostává do problémů? Údajně chystá masové propouštění

0

Štítek „Firma v potížích“, který má v databázi náš redakční systém, by asi věru pro Intel nikdo nepoužil. Společnost, která je stále největším polovodičovým podnikem, má stabilně zisk přes dvě miliardy dolarů za čtvrtletí. Ovšem pokračující nerůst či rovnou propadání se trhu s PC a neschopnost prosadit se proti ARMům v telefonech zřejmě vedení dělají vrásky v dlouhodobém horizontu. Zdá se, že Intel možná už preventivně přemýšlí o restrukturalizování a strategických změnách svého byznysu, a to poměrně vážných. Jejich součástí má totiž údajně být rozsáhlé propouštění, což často znamená, že je podnik pod tlakem.

Propouštění zatím není oficiálně oznámeno a nebyli o něm ještě ani interně informováni zaměstnanci. Má se ale začít realizovat brzy, prý ještě na jaře a ve zbývající části letošního roku. Tvrdí to zpravodajský web OregonLive. Proč zrovna tento, je snadno vysvětlitelné: ve státě Oregon je totiž Intel největším zaměstnavatelem, má zde pod sebou 19 500 pracovníků. Ovšem OregonLive píše, že společnost chystá propouštění napříč všemi svými provozy a pobočkami, což by zákonitě mělo postihnout i tento stát.

Zaměstnanci Intelu v tzv. Cleanroomu
Zaměstnanci Intelu v tzv. Cleanroomu

Interní zdroje údajně tvrdí, že v některých oblastech svého podnikání Intel zredukuje počet zaměstnanců o víc jak deset procent a celkově by asi počty propuštěných mohly být v řádu tisíců. Údajně mají být podstatně větší než loňské propouštění, které stálo místo asi 1100 zaměstnanců jen v USA. To by jak již bylo řečeno mohlo znamenat, že Intel vidí na horizontu větší potíže či rizika. Kromě známých problémů zmíněných v úvodů může důvodem k obavám být například zpomalující se vývoj výrobních procesů, kdy Intelu zdá se hrozí ztráta dosavadního technického náskoku.

 

Změny ve vedení

Ve firmě v poslední době proběhly změny na vysokých vedoucích postech (odchod Renée James, příchod Venakty Rendunchintaly z Qualcommu, aktuálně rezignace šéfky mobilní oblasti Aichy Evans). Ty jsou možná součástí týchž strukturálních změn, jakým by mohlo sloužit údajné masové propouštění, které by dost možná mohlo být spojeno i s útlumem některých poboček a aktivit. To lze čekat zejména v souvislosti s akvizicí Altery. Po takové velkém spojení bývají odchody zaměstnanců koupené firmy časté, neboť některé aktivity (prodej, propagace…) může přebírat kupující společnost.

Xeon E7-8800 v3 na waferu a ve finální podobě (Haswell-EX)

 

Zpráva je zatím nepotvrzená, ovšem OregonLive uvádí, že mu ji sdělilo několik nezávislých zdrojů. Intel byl údajně několikrát požádán o komentář, tiskové oddělení ale nijak nereagovalo, což může znamenat, že firma ještě nechce nic prozradit, ale nedovolí si zapírat. Její pravdivost by možná mohla být potvrzena již brzy, protože tento krok by mohl být oznámen u příležitosti vydání finančních výsledků za první čtvrtletí, které by měly být venku co nevidět. Zdroje webu OregonLive prý nicméně sdělily, že plánování ještě není uzavřeno a rozhodování asi stále probíhá – za takových okolností by asi Intel vše zveřejnil až za delší dobu.

Zdroj: OregonLive

Cítí Intel, že se dostává do problémů? Údajně chystá masové propouštění

Ohodnoťte tento článek!