Cítíte změnu? Mozilla uvolnila Firefox 29, který po letech mění tvář prohlížeče

0

Včera Mozilla vydala povel k uvolnění devětadvacáté řady prohlížeče s otevřeným zdrojovým kódem. Firefox 29 po mnoha měsících až letech prací a odkladech mění svou tvář. Po chvilce zvykání člověk musí uznat, že obleček prohlížeči sluší – stále v něm však pozoruji přílišnou inspiraci Chromem. O tom jsme se však už bavili a nemusíme to znovu příliš rozmazávat.

Firefox předtím a potom
Firefox předtím a potom

Australis nepotěší náročné jedince, kteří mají v prohlížeči několik desítek panelů. Pokud používáte doplněk na snížení minimální velikosti panelu, abyste se v záplavě stránek rychleji a snáze orientovali, nebudete mít zrovna radost. Firefox poměrně plýtvá místem – minimálně víc než předchozí verze s ostrými hranami. Grafika je plošší, ale to se zdá být změnou k lepšímu.

Oranžové tlačítko Firefox s hlavní nabídkou nabralo podobu tří linek pod sebou a najdete ho v nástrojové liště v místě, kde má hlavní nabídku Chrome. Její obsah se skládá z nepopulárnějších možností a přidáte do ní vlastní tlačítka, včetně doplňků. Přizpůsobitelnost na prvním místě? Rozhodně, vývojáři na nejsilnější zbraň ohnivé lišky ani v nejmenším nezanevřeli.

 

K dalším drobnostem patří přesunutí hvězdy pro přidávání stránek k oblíbeným. Z adresního řádku se přestěhovala do nástrojové lišty, kde se sloučila s tlačítkem pro vyvolání knihovny. To dává smysl, ne? Každého potěší snazší nastavení synchronizace, které dříve vyžadovalo jedno aktivní zařízení, nebo zadání dlouhého unikátního klíče. Budete si ovšem muset vytvořit účet Firefox, k němuž se přihlásíte na každém zařízení.

Z novinek pod kapotou bych vybral dokončení a aktivaci API pro gamepady, případně vynucení HTTPS v anglické mutaci prohlížeče při použití vyhledávače Yahoo. Nejen Chrome si někdy vydupe zabezpečené spojení. Pakliže vyskočí upozornění vyvolané stránkou, klepnutím na něj se na stránku přepnete.

Prohlížeč si stáhnete z webu firefox.com. Změn se nebojte, většinou jsou k lepšímu, navíc vás s nimi seznámí opravdu pěkně zpracovaný průvodce. A kdyby vám oblé panely nic neříkaly, nainstalujte si doplněk Classic Theme Restorer.

Zdroj: The Mozilla Blog

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář