Hlavní navigace

10 funkcí a vychytávek, které nemá iPhone 6 (Plus), ale konkurence ano

Sdílet

Zdroj: Redakce

Je to každoroční evergreen. Apple představí nový iPhone, koupí si jej několik milionů lidí a za pár měsíců se už mluví, co přinese další model. Žádná firma nemůže přijít s dokonalým produktem, protože by za rok nemohla uvést dalšího nástupce. Proto si nechá určité rezervy, které vyplní příště.

Nový iPhone 6 a 6 Plus šly oproti předchozímu iPhonu 5S bez debat o další kus dopředu. Ještě ale zdaleka nevyčerpaly svůj potenciál. Jak to víme? Stačí se podívat na hlavní konkurenci (Samsung, Nokia, Motorola, LG, Sony, HTC atd.), která přinesla zajímavé nebo užitečné inovace, které by jistě ocenili i jablíčkáři.

iPhone ještě zdaleka nevyčerpal svůj potenciál, konkurence je v lecčem lepší

Apple už reagoval tím, že zvětšil displej i rozlišení. Lidé chtějí velké telefony, i když iPhony tento trend několik let popíraly. Co dalšího chtějí? Konkurenti nabízejí vyměnitelné akumulátory a standardní nabíjecí konektor (microUSB). Buďme ale realisté, microUSB je horší a méně praktický než Lightning, protože neumí tolik funkcí a chybí mu oboustranné zapojení.

Akumulátor po čase také měnit nebudete, protože morální životnost smartphonů je kratší než u hloupých telefonů. A když chcete více šťávy na cesty, můžete si koupit externí nabíječku s vlastním akumulátorem, který zvládne telefon nabít na 100 % i pětkrát.

Kompletně rozebraný iPhone 6 Plus
Kompletně rozebraný iPhone 6 Plus

Nejsou to ani osmijádrové procesory, kterými se chlubí hlavně asijské firmy. Apple si vyvíjí vlastní silná dvoujádra. Ví, co dělá. Většina aplikací využije spíš jedno výkonné jádro než sílu osmi pomalejších, ale zato spřažených jader. Platí to pro desktop i mobily.

 

U velkých telefonů už výrobci nabízejí i stylusy pro přesnější ovládání displeje, typickým příkladem je populární řada Galaxy Note od Samsungu. Když ale před sedmi lety Steve Jobs představoval první iPhone, perům se smál a vymezil se proti nim, protože je měly všechny tehdejší dotykové telefony. Nejpřirozenějším ovladačem je podle Applu prst a na této filosofii určitě nebude nic měnit.

Kde jsou ty limity a konkurenční výhody? Vypíchneme deset z nich.

iPhone má ještě velký potenciál

10 nejlepších nápadů konkurence

Stereo reproduktory

Pokud chcete mobilem rozezvučit menší místnost, potřebujete větší reproduktory, které připojíte kabelem nebo přes Bluetooth. HTC ale u telefonů One ukázalo, že kvalitní zvuk ze sebe může vydat i samotný mobil. Stereo reproduktory umístěné na přední straně hrají čistě a překvapivě hlasitě. Nové iPhony mají pouze jeden menší zvukový měnič na spodní straně, hned vedle konektoru Lightning.

http://www.shutterstock.com/pic-204504325/stock-photo-lte-advanced.html?src=jadNG7momv6teCN5Dm55DA-1-10

Vyšší odolnost

Kdo se pohybuje v prašném prostředí, používá telefon i v dešti a rád by si jej s sebou vzal beze strachu i do bazénu nebo vany, ten se musí porozhlédnout po modelech s certifikací IPxx, nejčastěji IP55 až IP68. První číslo určuje odolnost proti vniknutí cizího tělesa a druhé proti ohrožení kapalinami.

S Xperií Z3 se můžete i potápět
S Xperií Z3 se můžete i potápět

IP5x slibuje částečnou ochranu proti prachu, který ale neovlivní funkci telefonu. S IP6x by se už neměl žádný prach do telefonu vůbec dostat. IPx5 ochrání před tryskající vodou, s certifikací IPx7 se už můžete v metrové hloubce potápět po dobu 30 minut. Pozor ale na slanou mořskou vodu, to je prevít. iPhone neslibuje žádnou ochranu, Samsung Galaxy S5 má značku IP67 a Sony Xperia Z3 rovnou IP68.

Bezdrátové nabíjení

Doma možná máte indukční vařič nebo bezdrátově nabíjený zubní kartáček. Stejným způsobem lze napájet také telefon nebo tablet. Zakládá se na bezmála 200 let starém objevu elektromagnetické indukce. Ve speciální podložce je jedna cívka, v mobilu druhá. Pokud podložkou vedeme střídavý proud, generuje se magnetické pole. To zase vyvolá napětí v cívce mobilu, které lze použít pro nabíjení.

Nokia má bezdrátovou nabíječku ve tvaru polštáře
Nokia má bezdrátovou nabíječku ve tvaru polštáře

Napájení se neobejde bez přímého dotyku, pole není tak velké, projde však krytem telefonu a případně i dalším pouzdrem, ale uživatel nemusí zdlouhavě zapojovat kabel. Telefon pouze položí a hotovo. Ideální je to v autě nebo na nočním stolku. Nejdůležitějším standardem pro bezdrátové nabíjení je Qi, který podporuje Nokia (např. Lumia 930), Samsung (Galaxy S6) nebo LG (G3/G4, Nexus 5).

Nabíjení přes Qi je nicméně účinné jen u plastových krytů. Kov, v případě iPhonů hliník, magnetickému poli brání a způsobuje velké ztráty, kvůli kterým by už telefon nešlo nabíjet. Qi ale není jediné řešení. Jednoduchou nabíječku s magnetickým konektorem mají i hodinky Watch. Příští iPhone by mohl mít na zádech kontakty MagSafe, které by se aktivovaly při spojení se speciální podložkou. Bylo by to stejně snadné jako Qi a obešli byste se bez kabelů.

 

Infraport

Před deseti patnácti lety byl infraport výsadou špičkových mobilů. Platí to i dnes, jen se změnil účel tohoto rozhraní. Dříve sloužilo pro spojení s počítačem (nebo jiným telefonem), než jej nahradil dokonalejší Bluetooth, který přinesl větší rychlost, funkce a hlavně nevyžadoval přímou viditelnost.

S infraportem můžete ovládat celý obývák
S infraportem můžete ovládat celý obývák

Renesance infraportu už nesouvisí s počítači, ale spotřební elektronikou v domácnosti. Díky němu můžete dálkově ovládat televizi, přehrávač, Hi-Fi věž, lampičku a další produkty. Musíte si pouze stáhnout zvláštní aplikaci, která z telefonu udělá univerzální ovladač.

Dnes jej mají vlajkové lodě Samsungu, HTC i LG. Apple nikoliv. S iPhonem lze dálkově ovládat například Apple TV, ale běžné spotřebiče nikoliv. Jedině ty chytřejší, které obsahují Bluetooth nebo Wi-Fi a mají k tomu speciální mobilní software.

Lepší foťák

iPhone se s foťákem stále drží při zemi, a tím nemyslíme počet megapixelů. Každý trochu zkušenější fotograf ví, že na jejich počtu až tak nezáleží a že důležitější je jejich velikost. Větší pixel (světlocitlivá buňka) zachytí více světla, v obrazu díky tomu bude méně šumu a větší dynamický rozsah. Hlavní loňskou inovací je fázová detekce známá ze zrcadlovek, díky kterým bude foťák rychleji ostřit, a pak optická stabilizace obrazu, která je ale nepochopitelně dostupná jen u iPhonu 6.

Konkurence ale zkouší jiné triky. Nokia a Sony do telefonů nasazují stejně velké snímače jako do kompaktů. Finové už několikrát experimentovali s xenonovým bleskem, jemuž se diody nemohou rovnat. Také umí přímo fotit do surového formátu RAW (u iPhonu jen s externími aplikacemi), se kterým si experti mohou více vyhrát. Xiaomi zase použilo nejsvětelnější objektiv (f1.8 oproti f/2.2 u iPhonu), jenž za horších podmínek a v interiérech zachytí více světla i bez použití blesku.

Foto snímač u Xperie Z3 je stejně velký jako v kompaktu nebo ultrazoomu
Foto snímač u Xperie Z3 je stejně velký jako v kompaktu nebo ultrazoomu

Více světla zachytí i tzv. Ultrapixely od HTC. Firma použila standardně velký senzor, ale s rozlišením 4 Mpx. Jeden pixel 2mikronový pixel má o více než dvě třetiny větší plochu než ten z iPhonu (1,5 mikronu). Specialitou HTC One M8 je ještě hloubkový snímač, jenž obrázku přidá třetí rozměr. Díky němu si budete moci zvolit, která část obrazu zůstane ostrá a která se ne. Tím se hezky simuluje menší hloubka ostrosti. LG G3/G4 zase slibuje ještě přesnější ostření pomocí laseru.

Téměř všechny top modely s Androidem umí točit video v rozlišení 2160p, iPhone „jen“ v 1080p, což ale vzhledem k cenám 4K monitorů a televizorů ještě není žádná velká překážka. iPhone 6 si zakládá na vysokých rychlostech. V rozlišení 1080p zvládne až 60 snímků za sekundu, u videa v 720p dokonce 240 snímků.

LTE Advanced

Nové iPhony dostaly unikátní modem LTE, který podporuje rekordních 20 světových pásem. Stále si však poradí jen se sítěmi do kategorie 4, která slibuje teoretické rychlosti až 150/50 Mb/s (download/upload). Velkým tématem jsou ovšem pravé 4G sítě označované jako LTE Advanced (nebo LTE-A). Ty jsou cestou ke gigabitovým rychlostem, v první fázi se ale zatím počítá jen s propustností 300/50 Mb/s, což označujeme jako kategorii 6.

 

Tyto sítě se rozvíjí především v Jižní Koreji, proto nepřekvapí, že podporu LTE-A už uvedly společnosti Samsung a LG, a to u speciálních edicí svých top modelů Galaxy S5 a LG G3. LTE-A se pomalu rozšiřuje i v Evropě a co vás možná šokuje, tak Česko patří mezi velmoci. Nové sítě už testují všichni tři operátoři. O2 v Praze a na Vysočině, T-Mobile v Mladé Boleslavi a Vodafone v Karlových Varech. Rychlosti jsou ale nanejvýš 225 Mb/s, protože operátorům chybí část kmitočtového spektra.

Safírové sklo

Dlouho se šuškalo o tom, že iPhone bude prvním telefonem s displejem chráněným safírovým sklem. To už najdeme u čtečky otisků v domovském tlačítku a chrání i čočku zadního foťáku iPhonů 5S a novějších. Apple jím zabezpečil i „ciferník“ hodinek Watch, displej v iPhonu 6 (Plus) ale zatím nikoliv. A i kdyby ano, prvenství by mu o necelý týden vyfoukl čínský výrobce Huawei, jenž představil safírovou edici telefonu Ascend P7.

Safírové krycí sklo jen tak nepoškrábete
Safírové krycí sklo jen tak nepoškrábete

Proč je kolem safíru takové haló? Pro účely displeje má dokonalou průhlednost a je to mnohem tvrdší a odolnější materiál než populární Gorilla Glass. Je tedy těžší jej rozbít nebo poškrábat. Pokládání na stůl či kontakt s klíči safíru neublíží. Ani tato ochrana není úplně dokonalá, pokud po kapsách nosíte diamanty. Hlavním důvodem, proč se ještě safír běžně nepoužívá, je cena. Podle Corningu je výroba asi desetkrát dražší než u jeho Gorilly.

Více snímačů

iPhone 6 stejně jako předchůdci postrádá FM rádio. Pokud máte mobilní internet, nepotřebujete jej kvůli hudby ani dopravním informacím. Co už ale světová síť nenahradí, jsou šikovné senzory. Těmi proslul hlavně Samsung. Infračervený snímač sleduje gesta rukou, díky čemuž můžete telefon ovládat, aniž byste jej měli v dlani. UV senzor zase monitoruje okolní ultrafialové záření a řekne vám, jestli je bezpečné zdržovat se dlouho na slunci. Pravda, tyhle informace by na internetu najít šly.

Galaxy S5 umí změřit srdeční tep
Galaxy S5 umí změřit srdeční tep

Novinkou iOS 8 je zdravotní aplikace Health, samotný iPhone ale zdraví nijak nesleduje. Korejci už ale do telefonů umístili snímač srdečního tepu, Apple jej integroval pouze do chytrých hodinek. Galaxy Note 4 obsahuje i netradiční pulsní oxymetr měřící saturaci kyslíku v krvi.

Chytřejší displej

Vyšší rozlišení, jas ani odolnost nejsou jedinými zlepšováky zpříjemňující interakci s telefonem. Velký kus cesty s displeji ušla hlavně Nokia se svými Lumiemi. Jako první nasadila citlivější kapacitní dotykovou vrstvu, díky které budete moci telefon ovládat i v zimě v rukavicích. To jinak nefunguje, pokud v nich nemáte vetkána nějaká vodivá (typicky stříbrná) vlákna.

Nokia stojí i za technologií Glance Screen. Tu oceníte, když několikrát denně kontroluje mobil kvůli hodinám, zmeškaným událostem a notifikacím. Telefon nemusíte odemykat a displej nemusí svítit celý, Nokia zaktivní jen jeho část, čímž výrazně šetří energii i čas. Využívá vlastnosti AMOLED panelů, které umí rozsvítit jednotlivé pixely. Většina displeje je totiž černá/neaktivní a svítí jen pár bodů kvůli hodinám a několika ikonkám nebo číslům.

Lumie můžete ovládat i v rukavicích
Lumie můžete ovládat i v rukavicích

Glance Screen může svítit pořád, jen v určité části dne nebo pouze po vytažení z kapsy. U Lumie 920 nebo 1520 funguje něco podobného i u LCD displejů. Princip je jiný a Nokia jej tají. Displej musí svítit celý, ale podsvícení je zregulováno na minimum. Grafika je opět bílá na černém pozadí, jas není tak vysoký jako u AMOLEDu, ale spotřeba energie je přitom nižší, než kdyby displej svítil po odemknutí telefonu. Obdobná technologie by tedy šla implementovat i do iPhonu, jenž vždy používal LCD.

Sloty pro další karty

Přes tohle vlak nejede, ale stejně… Chybějící slot pro paměťové karty je pro řadu lidí velký hendikep. Kdo chce mít v telefonu celou audiotéku nebo hodně videa, toho začne základní 16GB kapacita rychle omezovat. Rozšíření ale nepřipadá v úvahu, musíte si rovnou koupit model s větším úložištěm.

České ceny zatím neznáme, ale v Německu se za každou vyšší verzi připlácí více než 2500 Kč. Za to koupíte 128GB microSD kartu s rychlostí až 30 MB/s. Apple karty odmítá, protože nemůže garantovat jejich rychlost a manipulace s ní je podle výrobce zbytečně komplikovaná. A také by tolik nevydělal.

Rekordman Acer E700 pojme tři SIM karty najednou
Rekordman Acer E700 pojme tři SIM karty najednou

MM_AI

Že se iPhone příliš nekamarádí s kartami, je vidět i na slotech pro SIM. Apple byl první, kdo přišel s dosud nejmenším formátem NanoSIM. A to se šušká, že jednou zruší i ji a operátor bude fungovat jen coby softwarová vrstva. Ostatní výrobci zcela běžně uvádějí telefony se dvěma sloty pro SIM, Acer má dokonce tripleSIM (Liquid E700).

K čemu více karet? Je to hlavně čínská nebo indická záležitost, kde jeden operátor nepokrývá celé území. Využití ale najdete i vy. Stačí vybrat jednoho operátora s výhodným voláním/SMS a druhého, který má lepší data nebo rychlejší síť. Případně když vycestujete do zahraničí, nemusíte používat drahý roaming, ale koupíte si předplacenku, kterou vložíte do jednoho telefonu spolu s domácí kartou.

Byl pro vás článek přínosný?