Hlavní navigace

10 nejznámějších českých IT značek, které dobyly svět

31. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zapnete počítač, tablet nebo mobil a používáte na něm zahraniční operační systém, aplikace i služby. Ani to samotné zařízení nepochází z České republiky. Naštěstí se najdou výjimky, kdy česká firma dokázala zabrzdit nebo úplně potlačit vliv té zahraniční. Zářným příkladem budiž Seznam, který jako jediný v Evropě dokáže v internetových aktivitách konkurovat Googlu. Nebo aukční portál Aukro.cz, které vytlačilo i počeštěný eBay.

Jenže oba tyto příklady uspěly jen u nás doma. Existuje však několik produktů a služeb, jenž působí globálně a v zahraničí mají často silnější pozici než u nás doma. Některé určitě znáte, jiné pro vás jistě budou překvapením. Tady je deset (nebo jedenáct) nejznámějších.

360cities

  • web: 360cities.net
  • obor: největší galerie sférických fotografií

Sférická fotografie je zvláštní druh panoramatu, která nezachycuje pouze část scény, ale kompletní okolí fotografa v 360° rozsahu. Jednotlivé kousky fotografií jsou slepeny do tvaru koule. Špičkou v oboru je galerie 360cities, která vzniká v Praze, byť s americkým zakladatelem Jeffreym Martinem. Ten je sám aktivním fotografem a jeho snímky často rekordní. V roce 2009 pořídil v Praze tehdy největší fotografii (18 Gpx), roku 2011 pořídil ve Strahovské knihovně největší interiérovou fotku (40 Gpx).

360 cities
360 cities

Jeho aktuální exteriérový rekord je dva roky starý, fotografie Londýna má rozlišení 320 gigapixelů. Tvoří ji téměř 8000 snímků. Kdybyste ji vytiskli v kvalitě 300dpi, měla by asi 35 × 17 metrů. Sférické fotky dnes zvládne kdejaký chytrý telefon, ale na opravdu obrovské fotky potřebujete pořádnou zrcadlovku, motorem poháněný stativ a velmi výkonný počítač. Jeffrey Martin je pionýrem také v oblasti sférického videa.

ArmA

  • web: arma3.com
  • obor: herní válečný simulátor

Herní vývojáři z Bohemia Interactive Studia nadchli už v roce 2001, když vydali válečný simulátor Operace Flashpoint. Běžné střílečky jste mohli dohrát tzv. Rambo stylem, u něhož vám stačí kulomet a dostatek lékárniček. Flashpoint byl mnohem věrnější. Schytaná rána často znamená smrt, nepromyšlená týmová taktika vás také poslala pod kytky. Hardcore hráči ale přesně tohle potřebovali. Navrch dostali obrovský otevřený svět.

ArmA
ArmA

BIS přidali i nášup v podobě datadisku. Druhý díl Flashpointu už ale vytvořilo zahraniční studio Codemasters. BIS však roku 2006 začali novou sérii ArmA, která se loni dočkala už třetího plnohodnotného dílu. Hráči v celém světě znovu řvali nadšením. Simulátor je věrný původní předloze, jen se mu zvětšuje svět, zlepšuje grafika a hratelnost. Hráči si je užijí v single- i multiplayeru. Na druhému dílu ArmA mimochodem vznikl i velmi populární mod DayZ, který odstranil válečné prvky a nahradil je zombie světem. Opět s citem pro co největší napodobení „reality“.

AVG a Avast

  • web: avg.cz, avast.cz
  • obor: antiviry a jiná bezpečnostní řešení

Antiviry jsou hlavním tuzemským vývozním artiklem. Oba áčkové patří k nejúspěšnějším na světě. Podle analýzy Opswat patří 9 % trhu AVG a 15,9 % Avastu. Silnější je už jen se 23 % Microsoft, jež má výhodu v tom, že jeho ochranný balíček je přímo součástí nových Windows. Oba antiviry o sobě tvrdí, že mají okolo 200 milionů uživatelů. Oba jsou už také poměrně staré – okolo 25 let.

AVG
AVG

Za čtvrtstoletí se stihly tak proměnit, že škatulka antivir by mohla jejich tvůrce urazit. Už nechrání jen před viry, ale umí skenovat poštu kvůli spamu, monitorují síťovou komunikaci, udržují počítač aktualizovaný a dokáží důkladně smazat data. Kromě toho se starají o bezpečnost na sociálních sítích a umí ochránit i mobily před škodlivými aplikacemi, ztrátou dat nebo i zloději. Dokázaly se přizpůsobit době.

eM Client

Jestli se dnes některý z pošťáků může označit za konkurenci Outlooku, tak rozhodně eM Client. Jde o první českou firmu, která v Silicon Valley prošla programem Czech Accelerator. V zahraničí nasbírala nejen investice, ale také nové zákazníky. Její software používá například Toyota nebo Oracle. Bezplatná verze zase boduje v žebříčcích nejlepších freewarů.

eM Client
eM Client

eM Client umí pracovat s poštou, kalendářem, kontakty i úkoly. Připojí se k Gmailu, Exchange, iCloudu nebo dalším serverům přes IMAP/POP3. Má výborný nástroj pro import e-mailů z jiných služeb a aplikací. Kromě toho obsahuje i chat (Google, Facebook…). Bezplatná verze nemá VIP podporu, nelze ji používat ke komerčním účelům a je omezena počtem připojených účtů. Těchto limitů vás zbaví placená verze, která stojí 600 Kč.

GoodData

Továrnou na úspěšné produkty je Roman Staněk. Když v 90. letech začínala Java, Staněk stál u zrodu NetBeans, pokročilého vývojového prostředí, který s tímto jazykem pracoval. A koupil jej Sun (dnes Oracle). Pak založil Systinet, firmu, jež se zabývala optimalizací podnikových technologií. Tu koupilo HP. Teď založil firmu, kterou prodávat nebude, ale se kterou chce sám nakupovat ostatní.

GoodData
GoodData

GoodData fungují jako Platform as a Service business intelligence. Jádrem podnikání je analýza dat. Zákazník dodá informace o prodeji, marketingu, klientech atd., GoodData to vše umí zpracovat, vyhodnotit a vizualizovat tak, aby zákazníkovi pomohlo k lepším prodejům a spokojenosti uživatelů. GoodData v tomto oboru úspěšně soupeří s giganty jako IBM, Oracle nebo SAP. Platformu využívá přes 30 000 společností.

Jablotron

Z Česka pochází i známý hardware. Před deseti lety uvedla jablonecká společnost největší mobilní telefon. Vtip je v tom, že není kapesní, ale stolní. Slouží seniorům i sekretářkám. Lze s ním volat, psát SMS, má QWERTY klávesnici, sluchátko na šňůře a dnes už funguje i jako ústředna. Telefony už nicméně nenajdete pod značkou Jablotron, tento byznys převzala dceřinka Jablocom. Ta kromě toho vyrábí IP kamery, snímače pohybu, detektory kouře nebo sirény.

Jablotron
Jablotron

Tyto senzory využívá Jablotron pod původní značkou pro zabezpečovací systémy, ať už v automobilech, domácnostech nebo firmách. Jablotron umí vzdáleně monitorovat vůz, sledovat jeho polohu, dálkově jej ovládat atd. Interiérové systémy zase měří spotřebu energií, regulují a pomocí různých senzorů i chrání. Jablotron je pravidelným účastníkem největšího veletrhu technologií – CES.

Mafia

Rok po Flashpointu přišla z Česka další herní pecka. Studio Illusion Softworks (dnes 2K Czech) se zaměřilo na mainstreamové hráče a nabídlo jim akční adventuru ve stylu tehdejšího GTA. Oproti konkurenci byla hra méně otevřená, ale zato ji provázel lepší příběh inspirovaný filmovou sérií Kmotr. V kůži Tommyho Angela jste se z ulice prodrali až na vrchol gangsterského potravinového řetězce.

Mafia
Mafia

Na stejných základech stál i druhý díl. Jen jste se z období americké prohibice dostali do časů po druhé světové. Dvojka byla technicky dokonalejší a ještě více filmová. To na druhou stranu znamenalo, že akčních momentů, které jste mohli ovlivnit, bylo méně, a subjektivně přibylo nudných projížděk městem. Stejně to u recenzentů stačilo na nadprůměrná hodnocení. A Češi si zase mohli užít perfektní dabing. Obou dílů bylo prodáno asi 5 milionů kopií.

3D tiskárna Prusa

  • web: prusa3d.cz
  • obor: sebereplikující 3D tiskárna

3D tisk nabývá na popularitě a jednou z kapacit oboru je Čech Josef Průša. Ten už šest let tyto tiskárny navrhuje a vyrábí. Nic si nenechává pro sebe, nápady uvolňuje jako open source. 3D tisk je proces, při kterém se objekt modeluje tak, že se vrstva po vrstvě na podložku nanáší speciální plastický materiál.

RepRap
Originální RepRap

U běžné tiskárny je vstupním souborem obrázek nebo text a výstupním papír s vrstvou inkoustu nebo toneru. 3D tiskárna potřebuje digitální 3D model a špulku s vláknem. Prusa je unikátní tím, že je sám částečně tvořen 3D tiskem, takže si můžete vytvořit jeho kopii. Díky open source modelu projekt vylepšuje i komunita. Tiskárny Prusa rovněž vycházejí z open source zdrojů, a to samoreplikujících RepRap. Průša je dnes jedním z hlavním přispěvatelů.

SocialBakers

Co pro firemní data znamená GoodData, to pro sociální sítě dělají SocialBakers. Facebook, Twitter nebo YouTube jsou dnes čím dál důležitějšími marketingovými nástroji. A SocialBakers pomáhají svým klientům měřit a analyzovat, jak se jejich značkám daří, jak se o nich mluví a jak uživatelský zájem přeměnit v tržby. Zákazníci si také mohou porovnat výkon se svou konkurencí.

SocialBakers
SocialBakers 

Nástroje SocialBakers tvoří rovněž užitečné statistiky – lokální pro konkrétní firmu i globální pro celou síť. Monitorují, jak vypadá typický fanoušek a co od firemní stránky očekává. Firma má už přes deset kanceláří po celém světě, několik stovek zaměstnanců a více než 2000 důležitých klientů. Bakers také získali investici v hodnotě půl miliardy korun, která jim pomůže dobýt Ameriku, Rusko a Čínu.

Zoner Photo Studio

  • web: zoner.cz
  • obor: správce a editor fotografií

Velký Photoshop je komplexní balík pro úpravu bitmapové grafiky, ale na obyčejné fotky je zbytečně složitý. Ví to i Adobe, které vydává jeho odlehčenou verzi Photoshop Elements. A jeho největší konkurencí je české Zoner Photo Studio. To se stará o všechny práce, které vás v souvislosti s digitální fotografií napadnou. Software dokáže stáhnout snímky z připojeného foťáku, jednoduše je roztřídí do složek a virtuálních alb, umí je mnoha pokročilými nástroji a filtry upravit či retušovat a nakonec i publikovat na Facebooku, Flickru, Picase nebo Zoneramě.

Zoner Photo Studio
Zoner Photo Studio

Kromě toho umí fotky upravovat hromadně, vyvolá RAWy, dokáže ve fotkách vyhledávat a jednoduše jim přiřazovat geotagy. To vše v jednom programu, který má tři edice rozdělené podle funkcí a ceny: Free, Home a Pro. Zoner díky tomu v zahraničí sbírá spousty ocenění, vystavuje na CESu a podle vlastních slov ZPS každý den používá 100 000 lidí.