Hlavní navigace

4 GB DDR2 paměti: dva, nebo čtyři moduly?

20. 10. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

Praktické testy

Do parády jsme si tentokráte vzali dva kity operačních pamětí A-Data DDR2 1066 MHz s časováním CL5. Paměti splňují specifikaci EPP, která zajišťuje správnou detekci časování pamětí BIOSem novějších základních desek. Stejně jako v předchozích případech, i tentokráte jsme narazili na paměťové čipy Micron D9GMH (B6-3), které byly umístěny na PCB od Brain Power.

V této recenzi se tedy setkáváme se čtveřicí paměťových modulů tikajících na frekvenci 1066 MHz při časování 5-5-5-15. Napětí se u těchto modulů pohybuje v rozmezí 2,1–2,3 V, což není v dnešní „zelené“ době příliš ideální. Vzhledem k vysoké frekvenci a horšímu časování jsme počítali s tím, že paměti budou velmi snadno umožňovat změnu své frekvence a časovaní na 800 MHz a CL4, což se také potvrdilo.

Podívejme se však na přetaktování těchto pamětí. Pokud jsme osadili desku všemi čtyřmi moduly, bylo možné zvýšit frekvenci při nízkém časování (CL4) na pouhých 823 MHz. Pokud jsme osadili paměti po dvojicích, bylo bez problémů možné tuto frekvenci zvýšit až na 860 MHz. Stejná situace se opakovala i při časování CL5, kdy čtyři paměťové moduly běželi pouze na 1100 MHz, zatímco po dvojicích neměli problémy na 1130 MHz. Počítejte při koupi čtyř modulů s horšími možnostmi přetaktování.

Tentokráte trošku větší grafy vyjadřují výkon všech čtyř testovaných paměťových kitů. Ve většině aplikací jsou výsledky velmi těsné, odchylky se nacházejí převážně v těch případech, ve kterých bylo potřeba zvýšit FSB procesoru. FSB ovlivňuje především paměťovou propustnost.

Sledujme na chvíli graf teplot modulů. Spousta uživatelů se obávala vyšší teploty při použití všech čtyř modulů, což je vzhledem ke čtyřem nezávislým zdrojům tepla zcela logické. Navýšení teplot však nebylo až tak markantní, jak bych očekával. Přetaktováním čtyř modulů na frekvenci 1100 MHz se však zvýšila teplota jejich tepelného rozvaděče až na extrémně vysokých 55,2 °C, což již nedoporučuji k dlouhodobějšímu provozu.

Co se týká názorů, že na desce s čipovou sadou Intel je velkým problémem rozjet čtyři paměťové moduly s nízkým časováním CL4, tak toto tvrzení jsem velmi snadno vyvrátil. Paměti se nebránily ani mírnému přetaktování.


Teoretické testy a verdikt

Jaké je tedy závěrečné rozuzlení tohoto třídílného seriálu? Pokud kupujete zcela nový počítač, nemáte při výběru pamětí příliš velké dilema. Určitě sáhněte po dvojici 2 GB modulů, které využije paměťově náročnější Windows Vista. Avšak i u starších Windows XP si s větší kapacitou paměti jen a jen pomůžete.

Vzhledem k velkému množství testů operačních pamětí na mém kontě mohu prohlásit, že se na pamětech nevyplatí výrazně připlácet. Zvolil bych určitě nejlevnější paměti, které bude prodejce mít, ovšem trval bych na rozvaděči tepla, který dokáže velmi dobře snížit teplotu paměťových čipů. Pouze těm uživatelům, kteří se budou zabývat přetaktováním na vyšší úrovni, se vyplatí drahé moduly s vysokou frekvencí. Tu využijí u základních desek s čipovou sadou Intel, které neumožňují oddělení taktování procesoru a pamětí tak jako některé čipsety nForce.

Pokud již máte počítač s dvojicí 800MHz paměťových modulů, máte dvě možnosti. Tou ideálnější je prodej a koupě 4GB kitu. Nehodláte-li paměti taktovat, neuděláte chybu ani s dokoupením dalších dvou modulů. Počítejte však s mírně vyšší teplotou a možnou nekompatibilitou nízkého časování s některými deskami.


Infobox
Výrobce: A-Data
Obecné označení: 2× 2× 1 GB DDR2-1066 CL5 kit
Model: AD21066E001GU
Udávané časování: 5-5-5-15
Doporučené napětí: 2,1–2,3V
Heatspreader: ano
Podpora EPP: ano
Cena za 2× 2 GB (vč. DPH): 1360 Kč

Maximální stabilní frekvence: 1100 MHz při časování 5-5-5-15

Testovací sestava
Procesor: Intel Core 2 Duo E8200
Základní deska: Asus P5E (Intel X38)
Grafická karta: Point Of View GeForce 8800 GT 512 MB
Pevný Disk: Samsung SpinPoint F1 HD502IJ
Napájecí zdroj: Corsair HX520W

 

Za zapůjčení pamětí A-Data děkujeme společnosti ALFA Computer.

MM_AI

 

 

Byl pro vás článek přínosný?