Hlavní navigace

Acer Aspire V3: opravdový univerzál nové generace (první pohled)

9. 5. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zatímco na dvoujádrové procesory nové (třetí) generace Intelu stále netrpělivě čekáme, čtyřjádra (resp. aspoň jedno z nich) jsou již venku a pomalu se začínají prodávat v nových noteboocích. Jedním z prvních takových je i Acer Aspire V3 – na pohled úplně klasická domácí řada, skrývající ovšem ty nejnovější komponenty, které především v sedmnáctipalcové verzi dodají dostatek výkonu v podstatě pro jakékoliv obvyklé využití. Silný procesor Core i7-3610QM v kombinaci s grafikou Nvidia GeForce GT 650M, střední třídou s jádrem nové 28nm architektury Kepler, zajišťuje dostatek výkonu na graficky i procesorově náročné činnosti od hraní her po stříhání a kódování videa a V3 je tím pádem na nejlepší cestě stát se vyhledávaným "rodinným" notebookem a náhradou desktopu.

Acer Aspire V3-771G

Dva bratři, spousta variant

O řadě Aspire V3 jsme vás poprvé informovali při jejím představení na veletrhu CeBIT 2012. Nyní se nám první zástupce dostal do rukou ve zřejmě nejsilnější konfiguraci, která se u nás bude prodávat. Notebook s úhlopříčkou 17,3 palců se od svého menšího, patnáctipalcového sourozence ze stejné řady odlišuje kromě rozměrů a rozlišení displeje především výrazně silnější grafickou kartou – zatímco námi testovaná sedmnáctka má zmiňovaného Keplera, 15,6″ verze používá slabší GeForce GT 630M, což je, jak možná víte z našeho shrnujícího článku, přeznačená starší nižší střední třída GF GT 540M – a také GeForce GT 640M, která již využívá novou architekturu a je velmi výrazně výkonnější. Výkonový rozdíl mezi úhlopříčkami je, co se grafiky týká, skutečně velmi výrazný; dejte si na to při případném výběru notebooku pozor.

Acer Aspire V3-771G

Dalším rozdílem mezi patnácti- a sedmnáctipalcovou verzí je počet šachet na disky. V patnáctipalcovém Aspire V3 je klasicky jedna; u sedmnáctipalcové verze jsou dvě, což například u námi testované konfigurace V3-771G umožňuje osazení kombinace 1TB pevného disku a 120GB SSD, které slouží jako disk pro systém a aplikace, u kterých záleží na rychlém přístupu k datům. To nabízí dobrou rovnováhu mezi kapacitou úložiště a rychlostí – obě jsou na výborné úrovni, systém běhá jako na drátkách a na filmy či fotky je místa až až.

 

To samozřejmě není zadarmo a naše konfigurace bude stát zhruba třicet tisíc včetně DPH – tedy alespoň podle předběžných cen; zatím je tato varianta zalistována jen v několika obchodech a tak je možné, že se ceny do samotného zahájení prodeje ještě pohnou. Existuje také celá řada dalších konfigurací, v některých najdete dvoujádro minulé generace Sandy Bridge. Celkově máme popravdě v dostupných modelech tak trochu chaos, nicméně až vydáme samotnou recenzi, najdete v ní i tabulku dostupných konfigurací a rozdíly mezi nimi. Verzi, kterou máme v redakci, každopádně najdete pod celým názvem Acer Aspire V3-771G-7361161.12TMakk, případně pod kódem NX.M0SEC.003.

Acer Aspire V3-771G

Impozantní hardware

Hardwarová výbava testované konfigurace je skutečně na výborné úrovni a na první pohled poněkud nadstandardní cenu lehce ospravedlňuje. Pokud hledáte univerzální notebook pro celou rodinu, na kterém si můžete zahrát, přehrát video, zpracovat fotky i surfowat po webu, budete momentálně jen těžko hledat něco vhodnějšího. Grafická karta totiž utáhne opravdu i nejnovější hry v nativním rozlišení displeje, což je vlastnost, kterou jsme ještě v minulé generaci stejného zaměření v podstatě nenašli – to zvládaly jen dedikované herní mašiny. Kepler ovšem pořádně zamíchal kartami. Trochu to Aceru ovšem kazí fakt, že se na trh podobně vybavených notebooků chystá více – třeba Samsung 550P, který nabízí v podstatě přesně stejné možnosti jako řada Aspire V3 včetně dvou možných velikostí. V nadcházejících měsících tedy nepochybně nastane pořádná cenová válka a záležet bude i na zpracování a detailech.

Acer Aspire V3-771G

A tady jsme si už trochu méně jistí. Třeba klávesnice, převzatá z minulé generace Aceru, na kterou řada V3 evidentně navazuje (máme na mysli řadu TimelineX), je výborná; to samé se ale evidentně nedá říci o touchpadu, který nám alespoň nyní po krátkém seznámení přijde ne zrovna ideální, především díky tuhým a hlučným tlačítkům. Nicméně to bychom výrobci klidně odpustili, protože k sedmnáctipalcovému notebooku se silnou diskrétní grafikou stejně patří externí myš, bez ní to není ono.

Co nám ale vadí poněkud více je lesklé zpracování, a to zrovna na těch nejvíce exponovaných místech – víku, rámečku displeje a opěrkách zápěstí. Všechny tyto části se lesknou a již po chvíli používání je nám jasné, že se jako uživatelé nevyhnete věčnému utírání všudypřítomných otisků prstů, které na notebooku zůstávají po každém dotyku. Možná se lesklé notebooky lépe prodávají a možná vypadají hezky někde ve showroomu za sklem, ale v praxi to opravdu není ideální. Navíc máme trochu strach o odolnost těchto povrchů, ale to je už z naší strany pouze spekulace.

Acer Aspire V3-771G

Displej testovaného notebooku také nepůsobí příliš ideálně a nabídka rozlišení už vůbec ne – ne že by to byla chyba jen Aceru, ale už by opravdu bylo pěkné, kdyby výrobci konečně udělali krok dopředu a přestali s nesmyslně malými rozlišeními. Patnáctipalcová verze nabízí 1366 × 768 px a "naše" sedmnáctipalcová 1600 × 900 bodů, což jsou v obou případech minimální hodnoty, pod které dnes nikdo nejde. U notebooku za třicet tisíc bychom ale Full HD tak nějak automaticky očekávali... škoda.

KL24

V recenzi se soustředíme také na chlazení a provozní teploty; výkonově je na tom notebook skutečně výtečně, tak doufáme, že nám dobrý dojem vydrží i po kontrole těchto parametrů. Pokud se tak stane, a vzhledem k podle všeho dostatečnému prostoru na chlazení je to docela pravděpodobné, snad mu ty lesklé povrchy a absenci konfigurace s vyšším rozlišením i odpustíme.

Na recenzi se můžete těšit během předposledního květnového týdne.

Byl pro vás článek přínosný?