Hlavní navigace

Acer: Thunderbolt u nás skončil. Je drahý a proti USB 3.0 toho moc nenabízí

17. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jen nedávno jsme tu měli plány Intelu na novou generaci rozhraní Thunderbolt, určeného k připojování externích periférií, a už se nad touto technologií možná stahují mračna. Špatná zpráva pro Thunderbolt přichází od představitelů společnosti Acer. Tento velkovýrobce notebooků a PC se totiž rozhodl, že Thunderbolt nemá budoucnost, a do svých produktů ho přestal osazovat.

Že je v Acerech s Thunderboltem ámen, potvrdili zástupci firmy novinářům ze serveru CNET. V nových PC a noteboocích, které firma v posledních dnech uvedla, se již porty tohoto rozhraní neobjevují. Na dotazy po jeho osudu pak mluvčí firmy sdělila, že důvodem je prostě a jednoduše to, že se firma rozhodla zcela přestat s používáním této technologie.

Za opuštěním Thunderboltu zřejmě není žádná složitá motivace. Rozhraní je dle Aceru prostě nákladné. Oproti tomu USB 3.0 již evidentně zapustilo kořeny jak mezi výrobci počítačů, tak mezi producenty zařízení, která do nich lze „zastrkávat“. Právě na USB 3.0 se tedy Acer zaměří – podle představitelů firmy toto rozhraní poskytuje dostatečný přenosový výkon (v plánu je ostatně jeho dvakrát rychlejší revize), a navíc ho lze použít i pro napájení mobilních zařízení. Jinými slovy, Thunderbolt dle Aceru nenabízí nic, co by stálo za značně vyšší cenu této technologie.

Řadič rozhraní Thunderbolt

Acer se sice v poslední době potýká s velmi nepříjemným propadem poptávky po svých počítačích, nicméně stále se jedná o jednoho z největších výrobců. Již nyní se díky ceně jak řadičů, tak periférií nachází Thunderbolt jen ve zlomku prodávaných PC. Kompletní vypadnutí z nabídky v současnosti čtvrtého největšího výrobce by pro něj tedy při troše smůly mohlo znamenat i začátek konce. Pokud v toto řešení výrobci a uživatelé ztratí důvěru, může se dostat do bludného kruhu, kdy výrobci desek a PC přestanou osazovat porty Thunderbolt a výrobci periférií zase přestanou nabízet zařízení, která bychom k těmto portům mohli připojit.

Z rozhraní by se tak opět mohla stát luxusní vymoženost počítačů Apple, určená pro připojení poměrně drahých externích disků či monitorů. Thunderbolt má vlastně ještě těžší pozici než FireWire (IEEE 1394), další rozhraní, které konkurovalo univerzálnímu USB. Řadiče pro FireWire totiž produkoval leckdo (časté byly například čipy VIA), takže nebyly nijak drahé a dostávaly a dostávají se i na levnější desky a notebooky, byť tyto porty většina uživatelů sotva používá. Naproti tomu Thunderbolt dodává jen Intel a řadiče i kabely nejsou nic levného. Rozhraní tedy reálně hrozí, že se stane vyloženě okrajovou technologií.

Na druhou stranu, Thunderbolt v highendovém segmentu a specifických aplikacích stále dokáže nabídnout vyšší výkon díky navázání na sběrnici PCI Express. Minimálně po nějaký čas by si tedy alespoň nějakou pozici měl udržet. V budoucnu by ale coby proprietární technologie mohl být nahrazen externí verzí standardizovaného rozhraní PCI Express, která je již v přípravě.

KL hlasovani

 

Zdroj: CNET

Byl pro vás článek přínosný?