Hlavní navigace

Adblock Plus a Flattr chtějí otřást webem. Zablokují reklamu a vaše peníze automaticky přerozdělí

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před čtyřmi lety jsme napsali o mikroplatebním systému Flattr a krátce nato jej také nasadili na Cnews.cz. Provozovatelé služby chtěli uživatele naučit platit za obsah na webu, sloužil k tomu jednoduchý systém. Zřídili jste si webovou peněženku, poslali do ní například 5 eur měsíčně a tyto peníze by se přerozdělily stránkám, jež se vám líbily. Flattr si přitom vzal 10% provizi. Platit bylo možné jen webům, které měly na Flattru účet a které na stránky přidaly zvláštní tlačítko.

Flattr Plus chce rozjet revoluci na webu
Flattr Plus chce rozjet revoluci na webu

Jednoduchá myšlenka narazila na několik problémů. Uživatel se musel starat o další účet a nemohl přispět všude tam, kde chtěl. Ani ti, kteří chtěli za obsah platit jinak než zhlédnutím či kliknutím na reklamu, zkrátka neměli vyhráno. My jsme za několik měsíců utržili jednotky eur, nebyl to přínos pro nás ani pro čtenáře, takže jsme doplněk na webu zrušili. Flattr od té doby o sobě nedal vědět a zrušily jej také další stránky (například Lupa.cz).

 

Teď ovšem znovu vystrkuje růžky. Flattr společně s Adblockem Plus spouštějí službu Flattr Plus. Opět funguje tak, že si uživatel nabije konto a peníze posílá navštíveným stránkám. Nebude ale muset klikat na žádné tlačítko, Flattr Plus peníze přerozdělí automaticky. Vyhodnotí vaši aktivitu na stránce (např. délku četby), nikoliv pouhou návštěvu. Jak? Zřejmě pomocí doplňku v prohlížeči (nejspíš rovnou pomocí Adblocku Plus).

" frameborder="0" height="360" width="640">

Služba zatím nefunguje, pilotní provoz se rozjede koncem měsíce. Obě firmy zatím jen neurčitě mluví o tom, že webová reklama je špatná a že přímá platba za obsah je výhodná pro všechny. Flattr Plus by chtěl do příštího roku přinést vydavatelům půl miliardy dolarů. Jenže osloví uživatele? Automatické přerozdělování peněz jim sice zjednoduší práci, ale neřeší dva další problémy.

Jak uživatele přinutit Flattr Plus používat? Jak zajistit, aby jejich peníze šly skutečně tam, kam by si to uživatelé přáli. Pokud se vyhodnotí aktivita na stránkách, nedostanou veškeré peníze Google, Facebook apod.?

 

Zdroj: Flattr Plus, ABP