Hlavní navigace

Adresy IPv4 už došly i Latinské Americe. Volné má jen Afrika

20. 5. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Dnešním dnem se i region Latinské Ameriky připojí ke trojici Regionálních internetových registrů (RIR), které deklarovaly fázi vyčerpání IPv4 adres. Jen pro připomenutí, silné regiony Asie-PacifikEvropa a Severní Amerika, vyhlásily tento stav ve chvíli, kdy jejich zásoba adres poklesla pod /8, tedy 16 miliónů adres.

Latinská Amerika si stanovila tuto hranici na /9, tedy polovinu tohoto množství. I kvůli tomu má tento tento slabší region nejméně adres ze všech. Opět platí, že téměř každý region přistoupil k tomuto stavu různě. LACNIC bude přidělovat i větší porce dat, pouze zpřísní kontrolu nad jednotlivými žádostmi, takže lze očekávat i mírné zpomalení čerpání.

 

K další změně v alokační politice dojde v případě, až zůstane pouze /10, tedy polovina současného množství. Pak již bude možné provádět pouze alokace velikosti /24 až /22, tedy obdobně jako u nás v Evropě. A poslední rezerva /11 zůstane vyhrazena pouze novým členům.

Každopádně posledním regionem už zůstává pouze Afrika, která má dle současných odhadů zásoby přibližně do roku 2019. To jen podtrhuje nelogičnost rozhodnutí o rovném rozdělení posledních IP bloků nejvyššího registru IANA. Otázkou pochopitelně je, zdali operátoři působící mimo Afriku nenajdou nějaké cesty, jak si na africké adresy „sáhnout“. S tím, jak se zvyšuje cena IPv4 adres na trhu, lze předpokládat, že vzroste i kreativita některých žadatelů.

WT100

Každopádně pořád platí, že už není nač čekat, pojďme do IPv6!

Článek původně vyšel na blog.nic.cz, autorem je Ondřej Filip. Zde jej uveřejňujeme pod licencí CC BY-SA.

Byl pro vás článek přínosný?