Hlavní navigace

Amazon Kindle bez Kindlu: Stáhněte si knihy do mobilu i tabletu

22. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Přiznám se, že jsem nikdy nebyl příznivce čtení knih v elektronické podobě. Možná to vychází z povahy mé práce, kdy musím číst řadu článků a dokumentů na monitoru počítače. Vždy jsem byl rád, když jsem mohl vzít do ruky hezky tlustou papírovou knihu, uklidit se na gauč, rozsvítit lampičku a ponořit se do příběhu.

Ani čtečka elektronických knih Kindle mne moc nepřesvědčila. Elektronický inkoust sice nenamáhá oči a kniha se dobře čte, nicméně relativně vysoká cena knih v Kindle provedení mne od nákupu specializované čtečky odradila - papírová edice vyšla na Amazonu téměř vždy levněji, a to i když jsem započítal poštovné z Británie, které činí zpravidla okolo deset liber (záleží na velikosti zásilky). Při nákupu několika titulů se to zkrátka vyplatilo a feeling z papírové knihy v ruce byl pro mne lepší než držení nějaké elektronické čtečky.

Poznámka: Například kniha The Fifth Witness od Michaela Connellyho, mého oblíbeného autora, stojí 2,80 liber v papírové edici, zatímco pro Kindle 4,99 liber.

Máte tablet nebo mobil?

Čtečka pro Kindle je ale dostupná i pro mobilní telefony a pro tablety, a to napříč platformami. Zkoušel jsem číst několik ukázek na iPhonu 4, který má velmi detailní displej, nicméně trpí jedním velkým nedostatkem - malým displejem. Ten je vhodný pro mobilní aplikace, jako je volání, práci s maily, hraní her a podobně, méně už pro čtení knih. Zkrátka ostření na malou plochu docela unavilo oči.

Pak jsem ale začal používat HTC Flyer, sedmipalcový tablet s Androidem, a po čase jsem tomu přišel na chuť - i když jsem se kdysi zařekl, že si tablet nikdy nepořídím. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. A tak jsem se několik dnů sžíval s Androidem (navíc 2.3, který není určen pro tablety) a zkusil mimo mnoha jiného i aplikaci Kindle. Stáhl jsem si ukázku jedné knihy Michaela Connellyho, kterou jsem si chtěl koupit v papírové podobě a zkusil se začíst.

A světe div se, ukázku jsem přečetl jako malinu a objednal si celou knihu - v Kindle edici. Sedmipalcový tablet už má displej velký skoro jako kniha, velikost písma se dá měnit, sépiové pozadí tolik neunavuje oči, jas displeje se dá měnit přímo v aplikaci. Zkrátka Kindle mne dostal a je velmi pravděpodobné, že moje knihovna papírových knih už nebude růst tak utěšeně jako dosud. A to mne přimělo, abych prozkoumal možnosti Kindle podrobněji, a sice i na dalších zařízeních, jako Windows Phone, iPhone nebo iPad.

Knihovna v Androidu 2.3  Knihovna v iOS Knihovna ve Windows Phone 

 

Komfortní čtení

Základní funkce pro čtení mají ale všechny verze Kindlu téměř shodné. Můžete si přizpůsobit pozadí a barvu písma - bílé pozadí a černý text, černé pozadí a bílý text a sépie, kdy není text na béžovém pozadí tak kontrastní. Lze stáhnout i jas, takže displej nesvítí v noci jako žárovka. Stejně tak si můžete zvětšit písmo tak, že se na displej iPhonu vejde jen několik desítek slov (zato text přečte doslova každý). Zatímco u iOS a WP7 lze měnit jas i v případě, že máte nastavenu automatiku (a jas se mění relativně vzhledem k automatické hladině), u Androidu musíte automatiku nejprve vypnout. Zpravidla ale automatika funguje dobře, tak není nutno do toho vrtat.

 

 Nastavení písma v Androidu 3 Nastavení písma a pozadí v iOS Nastavení písma a pozadí ve Windows Phone 7 Nastavení pozadí v Androidu 3Čtení na iOSČtení na Windows Phone

 

Po klepnutí na text se ukáže vaše pozice v knize na grafickém ukazateli a současně vidíte, kolik slov již bylo přečteno a kolik zbývá. Ukazatel totiž nepracuje se stránkami, protože stránky jsou zde jen virtuální: mění se s tím, jak upravujete velikost písma či jak máte natočen displej. Natočení displeje se dá mimochodem uzamknout, takže se nepřetáčí s tím, jak měníte pozici zařízení. Z  menu pak máte možnost jít na určitou kapitolu nebo na začátek knihy, můžete přidávat záložky či poslat odkaz a knihu do mailu nebo do sociální sítě.

Stránkami pak listujete stejně jako v jiných aplikacích pro dotykové displeje - horizontálním posunem prstu přes text, případně klepnutím na okraj stránky. Na to si musíte dát pozor, protože když chytíte tablet nebo mobil za okraj stránky, odlistuje se. Android a iOS podporují i hledání slov či výrazů a následně zobrazí stránky, na kterých se daný text vyskytuje. Na těchto zařízeních také můžete označit podržením kousek textu (highlight), přidat poznámku nebo se podívat na neznámé slovo ve výkladovém slovníku.

 

 Navigace v Androidu 3 Navigace v iOS Navigace ve Windows Phone 

 

Pokud čtete knihu v anglickém jazyce a některému slovu nerozumíte, můžete si jej vyhledat ve výkladovém slovníku. Ten se do zařízení stáhne při první použití a ukáže celkem podrobný popis včetně ukázky užití a původu slova. Na displeji tabletu se význam zobrazí ve zvláštním okně vcelku, na mobilu pak vyskočí jen malé okénko se dvěma řádky a zbytek se pak ukáže na samostatné stránce. Je zajímavé, že na WP7 se mi ani slovník nepodařilo rozchodit (podobně jako zvýraznění nebo poznámku). Je možné, že tato aplikace to zkrátka neumí.

Jak získat knihy

Knihy, které jste si pomocí svého účtu nakoupili dříve, se po přihlášení (bez něj Kindle nespustíte) stáhnou do zařízení - můžete si samozřejmě vybrat, které se stáhnout mají a které ne. Ty, co se stáhnou, můžete rovnou číst. Knihy jsou řazeny dle abecedy nebo podle autora, případně podle toho, kdy jste jakou knihu četli naposledy. Kromě iOS pak všechny verze umožňují nové knihy také nakupovat; iOS je v tomto ohledu velmi chudý a je to pravděpodobně kvůli omezení Applu - nákupy zde řídí iTunes Store a Apple má i vlastní knižní obchod.

Na iOS můžete nakupovat jen v samostatné aplikaci Amazon, což je v podstatě obdoba mobilního webu Amazonu pro mobilní telefony. Můžete zde ale nakoupit i papírové knihy a další sortiment Amazonu, nikoliv jen Kindle knihy. U nich ale nastává trochu problém: aplikace přímo nepodporuje jejich nákup, můžete si je ale přidat do wish listu a koupit pak přes Safari nebo na počítači. Opět omezení Applu, které uživatele těchto zařízení bude zbytečně štvát. Alespoň že již nakoupené knihy lze do aplikace stáhnout.

Obchod se na všech zařízeních trochu liší. Asi nejlépe vypadá na tabletech s Honeycombem, kde si graficky v ničem nezadá s Android Marketem. Na Gingerbreadu je výrazně chudší, to se ale dá čekat, když je to verze pro mobilní telefony s malými displeji. Skoro se dá říct, že jednoduchá grafika je zde až ošklivě textová. Naproti tomu na WP7 je obchod graficky velmi povedený a svou grafikou a ovládáním připomíná menu mobilu či Marketplace.

 

Ve všech verzích jsou k dispozici kategorie, najdete zde doporučené publikace, které Amazon nabízí na základě přechozích nákupů, či knihy, které jsou zdarma - seřazené podle popularity. Můžete si také prohlédnout výběr editora, kde v době psaní článku nechyběla biografie Steva Jobse - a ta tato kniha byla také nejpopulárnější. Výhodou verze pro Honeycomb jest plocha "prodejny", vidíte současně kategorie, doporučené publikace, výběr editora i bestsellery.

U každé knihy si můžete přečíst anotaci, podívat se na hodnocení, přečíst recenze, mrknout se, co ostatního kupují ti, co knihu dříve vybrali. Než si knihu koupíte, můžete si stáhnout ukázku. Jde zpravidla o několik prvních kapitol, po jejichž přečtení by mělo být jasno, zda se vám příběh líbí, či nikoliv. Většinu knih pak lze pomocí vašeho účtu, k němuž je přiřazena kreditní nebo platební karta, nakoupit a rovnou stáhnout. U publikací, u nichž to nejde, je to předem uvedeno. Takové knihy lze přidat do wishlistu a nákup dokončit na počítači nebo v prohlížeči v mobilu.

Střídání zařízení

Ke svému účtu Amazonu můžete mít registrován libovolný počet zařízení. Pokud tedy máte telefon i tablet, snadno si stáhnete svoje knihy do obojího. Pokud budete nakupovat na webu a zvolíte ukázku, rovnou si vyberete, do kterého zařízení ji pošlete. Při příštím startu a synchronizaci se ukázka objeví v aplikaci. Výhodou je i snadná synchronizace rozečtenosti knihy: když si na jednom zařízení přečtete kus knihy, na dalším se posunete na stejnou pozici - samozřejmě po schválení.

 

Synchronizují se i poznámky a zvýraznění, čili když si na jednom zařízení zvýrazníte slovo či větu, ukáže se to samé i jinde. Respektive nefunguje to úplně všemi směry, například pokud něco vyžlutím u iPhonu, objeví se na Androidu 2.3 (HTC Flyer), ale směrem opačným mi to nefungovalo. Stejně tak se zvýraznění (zpravidla - jednou se mi toho docílit podařilo) neukázalo na WP7, ale to bude možná tím, že tam ani text zvýrazňovat nelze.

 

MM_AI

Papíru budoucnost nepatří

Ještě donedávna by mne ke čtení knih na elektronických zařízeních nikdo nedonutil. Vždy jsem si to spojoval s nutností nákupu čtečky, navíc elektronické knihy jsou - alespoň v případě Amazonu - stále o něco (a někdy i výrazně) dražší. Nicméně poté, co jsem to skutečně zkusil na tabletu, jsem zjistil, že to není špatné. Navíc čtečka od Kindlu je k dispozici i pro mobilní telefony, pro počítač, zkrátka napříč všemi platformami. Zatímco knihu můžete zapomenout doma, mobilní telefon máte neustále při sobě. A tak když je chvilka času, můžete nerušeně číst, aniž byste museli sebou tahat tlustou knihu.

Tím se ale rozhodně nezříkám čtení papírových knih, naopak, stále to považuji za lepší variantu - ten pocit, když knihu držíte v ruce, cítíte její hmotnost a otáčíte stránkami, žádná čtečka nebo tablet prostě nenahradí. Navíc je papírová kniha lepší dárek, je jednoduše cítit v ruce, když jej rozbalujete na narozeniny nebo pod stromkem. Kromě toho tablet přece jen unavuje oči, zvláště pokud nemá dostatečné možnosti pro stažení jasu. Ale budoucnost zkrátka papíru nepatří, a tak by bylo škoda - pokud už nějaké přenosné zařízení máte - se o ni ochudit. Už nyní totiž přichází technologie, které čtení na mobilních zařízeních výrazně vylepší.

Byl pro vás článek přínosný?