Hlavní navigace

Ambilight + Hue: Jak propojit televizor se žárovkami

4. 2. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

Žárovky Hue nazývá Philips jako inteligentní osvětlení. Takových je na trhu víc, ale Hue má výhodu v tom, že dokáže spolupracovat s Ambilightem v televizorech. Hue je celá rodina zařízení: žárovky, LED pásky, svítidla, pohybové čidlo a ovládací prvky. Nebo taky celé sady – starter kity.

Centrální jednotka a barevné žárovky

Nejvyšší model Starter kitu obsahuje tři barevné žárovky do standardní objímky E27, centrální jednotku (můstek) a stmívací dálkový ovladač. Žárovky umí bílé i barevné světlo. Další sady se liší v tom, že umí jen odstíny bílé barvy, nenabízí dálkové ovládání nebo obsahují méně žárovek (případně pro jiný typ objímky).

Centrální jednotka Hue s dálkovým ovladače (lze přidělat na stěnu jako vypínač)

Vyzkoušel jsem model Hue White and color ambiance, což je nejvyšší model startovní sady za 5199 Kč. Žárovky samotné fungují zcela běžným způsobem. Když je zašroubujete do svých svítidel jen tak, svítí bíle. Místo klasických „osramek“ byste ale měli jen draze osvětlenou domácnost. Tyhle žárovky dávají smysl s chytrými funkcemi, které jim přidává můstek Hue, mobilní aplikace Hue a v našem případě i televizor s Ambilightem od Philipsu.

V balení jsou 10W LED žárovky (jejichž výkon odpovídá 60 W) s účinností třídy A+. Philips uvádí životnost 25 000 hodin. Tvarem nejde o klasickou baňku, což ale oko designéra ocení jen ve vypnutém stavu. Kromě jasu (nejvýše 806 lumenů) lze měnit teplotu bílé mezi 2000 až 6500 K.

Žárovky (a jiná svítidla Hue) komunikují s můstkem Hue na frekvenci 2,4 GHz, ale ne přes vaši domácí Wi-Fi. K síti připojíte (drátově) pouze můstek Hue, který zvládne obsloužit 50 žárovek. Ve velkých domech s mnoha místnostmi by to možná chtělo můstky dva.

Pokud chcete žárovky ovládat vzdáleně (z aplikace či dodávaným stmívačem), musí být původní domovní vypínače logicky pořád sepnuté. Přes dálkový stmívač volíte mezi přednastavenými barvami a teplotami, na mobilu v aplikaci pak lze vybrat jakýkoliv odstín, a to i pro jednotlivé žárovky zvlášť.

V aplikaci si vytvoříte místnosti, přiřadíte jim žárovky a můžete si zde vyhrát s dalšími nastaveními. Třeba necháte konkrétní místnosti pomalu rozžínat při západu slunce, nebo nastavíte rutiny automatického rozsvěcování po dobu nepřítomnosti.

Hue+Ambilight: Když s televizorem svítí celý obývák

Hue ale dává velký smysl v propojení s Ambilightem, což je hlavní důvod, proč celý systém nyní zkouším. Světla Hue mají fungovat s televizory Philips zhruba od roku výroby 2012. Ambilight v nových modelech najdete už i v nižších řadách a je to jeden z hlavních důvodů/výhod, proč si případně mezi televizory vybrat zrovna Philips.

Přímo v nastavení televizoru najdete položku Ambilight+Hue. Spárování televizoru s můstkem Hue probíhá stejně jako u prvotního nastavení žárovek – tedy po vyzvání stisknete jediné velké tlačítko na můstku. Taková jednoduchá obdoba WPS.Kromě žárovek jsem vyzkoušel i samostatné svítidlo Go v ceně 2000 Kč.

Hue Go

Tento designový prvek má vestavěný akumulátor a nemusíte jej mít pořád v zásuvce. Kromě svícení jakoukoliv barvou umí také různé přednastavené scénáře pulsování a změny barvy. Funguje ale i jako další žárovka Hue a s Ambilightem spolupracuje stejným způsobem.

Jak nastavit spolupráci Hue s Ambilightem

V aplikaci si zvolíte konkrétní místnosti, které mají s televizorem spolupracovat. A jakmile televizor zapnete, přepnou se i zvolená světla do režimu, ve kterém poslouchají Ambilight.

Zatímco Ambilight nastavíte tak, aby sledoval změny obrazu, zvuku, nebo svítil jednou barvou, Hue sleduje nastavení Ambilightu a měníte jen jeho intenzitu. Pro začátek je lepší nastavit nižší, nicméně změna není tak rychlá jako u LED pásek televizorů. Celý Ambilight je o tom, že si na něj zvyknete a už jej nevnímáte.

Je zde i druhá položka nazvaná Lounge, což znamená, že Ambilight televizoru bude naopak svítit současně se světly i při vypnutém (stand-by) televizoru.

Ovládejte Ambilight z jakéhokoliv chytrého telefonu

Philips Hue spolupracuje se systémy Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Assistant, Nest a SmartThings. Zárovky můžete ovládat i z aplikace Google Home nebo hlasem, pokud si dokoupíte příslušné asistenty. Některé jsou přímo ve startovacích sadách.

Samotný můstek Hue, bez kterého žádné chytré funkce nepůjde ovládat, stojí 1549 Kč, jedna bílá žárovka (9,5W E27) stojí 549 Kč, jedna bílá žárovka umožňující změnu teploty stojí 899 Kč a barevnou žárovku pořídíte za 1549 Kč.

Ambilight + Hue v praxi

Kupovat jednotlivé prvky zvlášť se moc nevyplatí, startovací kit vyjde lépe. Z mého pohledu jsou barevné žárovky užitečné jen k televizoru, do jiných místností by stačily bílé se změnou teploty a obyčejné bílé pak na chodbu – ty už ale nemusí být nutně v systému Hue, pokud je také nechcete ovládat na dálku z jedné aplikace.

MM_AI

Samotný Ambilight je velmi příjemý a s vhodně umístěným světlem Hue získává na dalším rozměru. Důležité je ale mít světla u televizoru vhodně umístěná, nejlépe někde trochu bokem, aby dotvářela komfortní vjem obrazu – abyste vnímali světla z filmu i za sebou, stejně jako u prostorového zvuku.

Byl pro vás článek přínosný?