Hlavní navigace

AMD chystá APU pro tablety

28. 1. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

‚Ķale až na rok 2012. Proč x86 do tabletu a co dalšího je v plánu?
AMD zaspalo nástup lehkých notebooků před třemi lety, dnes mu ujíždí vlak tabletů a chytrých telefonů. Zjevně i to budou důvody, proč byl generální ředitel Dirk Meyer dobrovolně odejit ze své funkce. Stáj zeleného šípu to hodlá napravit, bohužel až v roce 2012, na kdy plánuje vydání procesoru kódově pojmenovaného Wichita.


Viceprezident Rick Bergman ohledně tabletů prohlásil:

"Tablety představují pro AMD skvělou příležitost. Pracuji v PC průmyslu přes dvacet let a stále jsme se jen velmi těžko dostávali do obývacích pokojů. Je zřejmé, že tabletům se daří pronikat do obýváku uživatelů."

Takový tablet může v obýváku posloužit pro prohlížení televizního programu nebo stahování videí z YouTube a jejich následné bezdrátové odesílání na televizní obrazovku. A nebo můžete během nudných pasáží či reklam hrát hry nebo kontrolovat zprávy, e-maily a samozřejmě fejsbůk. AMD věří, že uživatelé budou od tabletů vyžadovat vyšší výkon, lepší grafiku, vyšší rozlišení‚Ķ jedině tak totiž dokáže konkurovat úspornějším procesorům s instrukční sadou ARM.

Architektura Bobcat, na které jsou postaveny procesory Zacate (AMD Fusion E-350) a Ontario, je údajně škálovatelná až k TDP kolem jednoho wattu (pouze procesorové jádro), s celou platformou se tak AMD nemá šanci vyrovnat spotřebě ARM procesorů. Může ale nabídnout výkonnější tablet s plnohodnotným "desktopovým" operačním systémem. Právě do takových zařízení je mířena Wichita, čip s kódovým názvem Krishna nahradí Zacate v lehkých noteboocích a nejlevnějších desktopech.

MM_AI

Tyto procesory budou pravděpodobně vyrobeny 28nm postupem a je docela možné, že stejně jako v případě Zacate/Ontario půjde fyzicky o ten samý čip, pouze s různým počtem aktivních jader, pracovním napětím a frekvencí. Celá platforma pro tablet by měla mít TDP okolo tří wattů, maximální spotřeba Wichity by tedy mohla být přibližně poloviční. Krishna má mít 2-4 jader architektury Bobcat, Wichita ponese jedno či dvě jádra.

Zdroj: X-bit labs

Byl pro vás článek přínosný?