Hlavní navigace

AMD dosáhlo v prvním kvartále tržby skoro 6 miliard $, šestkrát vyšší než před pěti lety

4. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: AMD
Pokud jste čekali, že s příchodem procesorů Intel Alder Lake je pro AMD konec tučným létům, kdepak. Jeho tržby za leden až březen meziročně stouply o 71 % a letos by mohly dosáhnout na skoro 30 miliard $ – jako měla loni Nvidia.

Po finančních výsledcích Intelu vyhlášených minulý týden už má uzávěrku za první kvartál roku také AMD. Zatímco u Intelu to vypadá na určitý propad (snížené marže a tržby přesně podle odhadu, nikoliv výrazně nad ním jako dřív), AMD naopak docela drsně překvapilo: místo očekávaných pětimiliardových tržeb je skoro na šesti miliardách dolarů. Pro firmu je to absolutní rekord, před pěti lety měla tržby nižší než jednu miliardu dolarů.

Když AMD na začátku února ohlásilo výsledky za rok 2021, uvádělo ještě, že v prvním kvartálu letoška očekává tržby okolo 5,0 miliardy dolarů. Nakonec je ale výsledek o poznání lepší, firma dosáhla jen ve svém původním byznyse tržby 5,328 miliardy dolarů. Protože se ale zároveň podařilo dorazit akvizici Xilinxu, připočítala si už společnost dalších 559 milionů $ z výroby FPGA a celkové tržby dle obecně akceptovaných účetních pravidel (GAAP) jsou 5,887 miliardy dolarů.

To je 71% nárůst proti tržbám firmy před rokem (za Q1 2021 3,445 miliardy $), bez Xilinxu by byl nárůst 55 %. Je to pozoruhodné i proto, že už před rokem firma byla výrazně na vzestupu proti minulosti. Přesně před pěti lety hlásila výsledky za Q1 2017, což byl kvartál, kdy firma vydala první procesory Ryzen s architekturou Zen, kterou se po špatných letech vrátila do hry (asi by se dalo mluvit i o odrazu ode dna). A tehdy byly tržby jen 984 milionů $. Současný výsledek je proti tomu bezmála šestinásobný (do šestinásobku chybí jen 17 milionů $).

Finanční výsledky AMD za Q1 2022 GAAP Finanční výsledky AMD za Q1 2022 (Zdroj: AMD)

Díky vysokým tržbám měla firma také dost vysoký čistý zisk, 786 milionů dolarů (56 centů za akcii), což je zlepšení o 44 % proti předchozímu roku. Zisk je ovšem „uměle“ nižší kvůli tomu, že byly zaúčtovány určité náklady spojené s akvizicí Xilinxu a neupřesněnou amortizací nehmotného majetku (šlo, zdá se, o nějakých 750 až 800 milionů $). Bez tohoto by zisk (v non-GAAP metodice) byl 1,589 miliardy $, což by bylo pro firmu rekordní.

Finanční výsledky AMD za Q1 2022 non GAAP bez Xilinx Finanční výsledky AMD za Q1 2022, non-GAAP bez Xilinx (Zdroj: AMD)

Zisk AMD pořád není takový „vývar“, jako má při podobných tržbách Nvidia. AMD má totiž o dost nižší hrubou marži, jen 48 % (non-GAAP 53 %), byť toto číslo je pro něj docela vysoké a výsledkem dlouhého procesu zlepšování. Intel měl v Q1 2022 hrubou marži 50,4 %, takže zatím se pod AMD nepropadl, jak to chvíli vypadalo (může se tak ale pořád stát v následujících kvartálech). Nicméně lze říct, že AMD se z krize před pěti lety povedlo vyrůst ve velkou firmu. Také teď například po konci Q1 2022 má 6,5 miliardy $ v hotovosti, přitom odkoupila zpět akcie za celkem 1,9 miliardy $.

Obě divize měly rekordní výsledky

Divize PC procesorů a grafik (herních i serverových GPU) Computing and Graphics dosáhla zatím vůbec nejlepších tržeb 2,802 miliardy dolarů, což bylo o 8 % více než v Q4 2021. Sezónní vlivy by měly v tomto segmentu v prvním čtvrtletí (po Vánocích) způsobit spíš pokles, ale podle AMD to vykompenzovaly zvýšené prodeje procesorů Ryzen. Meziročně je to pak zlepšení o 33 %. Rekordní měla divize i provozní zisk, 723 milionů dolarů, což je o 49 % lepší než před rokem.

Finanční výsledky AMD za Q1 2022 divize Computing and Graphics Finanční výsledky AMD za Q1 2022, divize Computing and Graphics (Zdroj: AMD)

Také divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom, pod níž jsou vedle embedded produktů hlavně APU pro konzole a serverové procesory Epyc, měla rekordní tržby i provozní zisk. Tržby byly 2,526 miliardy dolarů – o 88 % více než před rokem. Provozní zisk dosáhl 881 milionů dolarů, o 218 % více než před rokem. Růst byl i mezikvartální, tržby se proti Q4 zlepšily o 13 % a zisk o 16 %. Na tomto zisku se, zdá se, podílelo i nějaké licencování IP. AMD uvádí 83 milionů licenčních příjmů, které jsou v tržbách této divize zahrnuté. Možná by mohlo jít o platbu spojenou s grafikou RDNA 2 v čipech Samsung Exynos 2200, ale to jen hádáme.

Finanční výsledky AMD za Q1 2022 divize Enterprise Embedded and Semi Custom Finanční výsledky AMD za Q1 2022, divize Enterprise Embedded and Semi Custom (Zdroj: AMD)

AMD uvádí, že meziročně a mezikvartálně stouply prodeje jak embedded produktů, tak čipů pro konzole (nyní je v nich již kromě APU pro PlayStation a Xboxy také SoC konzole Steam Deck) a serverových procesorů Epyc. Tržby za procesory Epyc se údajně více než zdvojnásobily (není řečeno, v jakém srovnání, mělo by to být v meziročním).

Poprvé je v účetnictví nová divize FPGA Xilinx. Xilinx jako takový měl za celý kvartál tržby 1,04 miliardy $, ale spojení (akvizice) s AMD bylo schváleno až v průběhu kvartálu, a tak se AMD započítává jen část tržeb za šest týdnů – 559 milionů $, což vytvořilo provozní zisk 233 milionů $. Za celý kvartál Xilinx údajně zaznamenal 22% meziroční růst tržeb díky růstu ve všech hlavních oblastech svého byznysu. V příštím kvartálu tedy k číslům původního AMD přidá víc než nyní v Q1 2022.

Finanční výsledky AMD za Q1 2022 divize Xilinx Finanční výsledky AMD za Q1 2022, divize Xilinx (Zdroj: AMD)

Akvizicí Xilinxu se nicméně zvyšuje počet akcií AMD z nějakých 1,222 miliardy (Q4 2021) na 1,641 miliardy kusů (v Q2 2022), protože koupě byla realizována výměnou akcií Xilinxu za akcie AMD.

Výhled na Q2 a zbytek roku

Po tom, jak výrazné byly tržby v Q1, lze tušit hodně zajímavou prognózu, což asi skutečně je pravda. Na druhé čtvrtletí už AMD odhaduje tržby ve výšce 6,5 miliardy plus minus 200 milionů $, což by byl mezikvartální nárůst o 10,4 %. Zisk by měl být také o hodně lepší, protože jednak už ho nesrazí dolů ony jednorázové náklady (provozní výdaje budou údajně okolo 1,56 miliardy $ proti 1,95 miliardy $ v Q1), ale zejména stoupne hrubá marže už na plus minus 54 % v průměru. V Q4 už tedy asi AMD opravdu Intel předběhne, ten totiž předvídá jen zhruba 48% hrubou marži (obojí jsou GAAP čísla).

Výhled AMD na Q2 2022 a celý rok 2022 Výhled AMD na Q2 2022 a celý rok 2022 (Zdroj: AMD)

A tím pádem také AMD asi bude o hodně výš v celkových ročních tržbách – tedy pokud se ještě na globálních trzích nevytvoří nějaká signifikantní krize kvůli ruské agresi a invazi na Ukrajinu, případně dalším nejistotám (viz nynější komplikace pro obchod v Číně). Firma uvádí odhad tržeb za celý rok 2022 ve výši okolo 26,3 miliardy dolarů, což by byl meziroční nárůst asi o 60 % (jsou v tom už započítané i tržby přidané akvizicí Xilinxu). Celoroční hrubé marže mají také v průměru být okolo 54 %.

MM_AI

Pokud se ale bude ekonomika vyvíjet vcelku normálně, mohlo by se AMD vyšvihnout určitě i výš, protože prognózy po prvním kvartálu roku (tedy po jeho prvních čtyřech měsících) bývají konzervativní a z opatrnosti o něco podhodnocené. S tržbami blížícími se 30 miliardám dolarů za rok se už ale AMD každopádně dostává do klubu opravdu velkých (fabless) polovodičových firem. Na takto vysokých tržbách byla za uplynulý rok Nvidia, byť ta při výrazně vyšších ziscích (a letos bude mít výsledky zase vyšší).

Vývoj tržeb AMD za poslední dva roky Vývoj kvartálních tržeb AMD za poslední dva roky (Zdroj: AMD)

Zdroje: AMD (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?