Hlavní navigace

AMD má dvě verze APU Carrizo. Bude jedna ještě letos? A k tomu Nolan a Amur

7. 10. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pokud dění v oblasti procesorů sledujete, asi už dlouho víte, že AMD momentálně chystá následníka pro letos uvedené APU Kaveri. Bude jím čip Carrizo s architekturou Excavator; mělo by se jednat o poslední ratolest rodokmenu „stavebních strojů“ vycházejících z Bulldozeru, než AMD přejde na zbrusu novou architekturu. Zároveň by příští rok měla přijít 20nm náhrada za APU Beema. Jak to s vydáním těchto čipů bude, nyní naznačily informace uniklé z okruhu tchajwanských hardwarových společností.

Zdá se, že AMD bude Carrizo uvádět v několika fázích. Hlavní příděl čipů pro mainstreamové notebooky má podle webu DigiTimes přijít příští rok v březnu (marci). S velkou pravděpodobností půjde o čipy v provedení BGA, v kategoriích TDP 12–35 W, jak je popisují tyto uniklé dokumenty. O tom, kdy bude uvedena verze APU Carrizo pro desktopový socket FM2+, bohužel DigiTimes neinformuje, neboť zdrojem zprávy jsou zřejmě výrobci notebooků.

Zajímavé ale je, že podle tohoto serveru má vedle toho přijít ještě další rodina čipů, označená Carrizo-L (což je jméno, které se myslím objevuje poprvé). Tyto procesory by se mohly objevit dříve než Carrizo bez přívlastků, údajně snad již před koncem roku v prosinci (decembri). Písmenem L se obvykle označuje nízká spotřeba, takže by zde svádělo k dohadu, že půjde o ULV verzi těchto APU, případně o něco podobného, jako je ypsilonová řada procesorů Intel (nyní přejmenovaná na Core M) pro tablety a hybridy.

Dokument k mobilnímu APU Carrizo (VR-Zone)
Dokument k mobilnímu APU Carrizo (VR-Zone)

DigiTimes nicméně uvádí, že tyto čipy by měly být určené pro levné notebooky a jejich soupeřem mají být Celerony a Pentia od Intelu, možná včetně těch založených na „Atomové“ rodině Bay Trail s architekturou Silvermont. Pak by asi ono „L“ mohlo značit spíše lowend. Za předpokladu, že je Carrizo-L vůbec příbuzné s obyčejným Carrizem, by se možná mohlo jednat o označení pro dvoujádrové (jednomodulové) modely. Už v současnosti se místo na trhu, které obývají jednomodulová APU Trinity/Richland/Kaveri, v podstatě překrývá s pozicí malých APU Kabini a Beema. Podle DigiTimes má Carrizo-L nahradit právě čipy Beema a Mullins, takže je i jistá teoretická možnost, že se pod tímto označením ani neskrývá čip založený na architektuře Excavator; moc pravděpodobné to ale asi nebude.

 

 

Nolan a Amur

Aby toho nebylo málo, před pár dny DigiTimes kuse informovali i o dalších APU, plánovaných na příští rok. Má jít o čipy Nolan a Amur. Ty by měly patřit právě do segmentu levných „malých APU“ (takže není úplně jasné, jak si to srovnat s údajným Carrizo-L). Tato dvojice by zřejmě měla představovat první generaci APU z projektu SkyBridge vyrobenou na 20nm procesu. Nolan bude čipem s procesorovými jádry architektury x86 navazujícím na Beemu či Mullins. Zřejmě by mělo jít o ekvivalent čipu Peregrine Eagle pro sektor embedded, kterým jsme se zabývali zde. Amur má ale být procesorem s instrukční sadou ARM a jádry Cortex-A57. Zároveň má podle DigiTimes podporovat HSA a jeho grafické jádro by tak snad mohlo být stejné jako v Nolanu či odvozené.

APU Peregrine Falcon by mělo být jiným jménem pro čipy Nolan, 20nm následovníky APU Beema
APU Peregrine Falcon by mělo být jiným jménem pro čipy Nolan, 20nm následovníky APU Beema

MM_AI

DigiTimes o obou čipech mluví jako o procesorech pro tablety, i když doposud tato APU vždy zároveň směřovala i do levných notebooků či nettopů (je ale možné, že útržky neoficiálních informací prostě mají v kódových označeních trochu zmatek). Amur má údajně přijít na trh až v třetím čtvrtletí roku 2015 a určen je pro tablety s operačním systémem Android. Zda platí stejný termín příchodu na svět i pro Nolan, ale není jasné – doposud AMD uvádělo lowendová APU na jaře, to se ale samozřejmě může změnit.

Zdroje: DigiTimes (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?