Hlavní navigace

AMD má možná velký problém. Výrobce chladičů pro R9 Fury X schytal zákaz prodeje

24. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

AMD jako by byla poslední dobou prokletá firma. Jako by nestačily finanční výsledky, zdá se, že bude mít problémy ještě skrze firmy, s kterými spolupracuje – a potažmo s patentovým právem. Možná si ještě vzpomínáte na patentové žaloby týkající se bezúdržbových vodních chladičů s uzavřeným okruhem. Ty vznesla firma Asetek proti konkurentům, kteří dle ní bez povolení použili jí vyvinuté a patentované technologie. Jednou ze žalovaných firem byl také Cooler Master, který tyto chladiče dodává AMD do karet Radeon R9 Fury X. Patentový spor prakticky v plném rozsahu prohrál a nyní byl na jeho produkty na žádost Aseteku uvalen zákaz prodeje. Existuje tedy reálná možnost, že AMD kvůli těmto chladičům nebude moci své highendové Radeony prodávat.

O zákaz prodejů coby nápravné opatření požádal Asetek po loňském verdiktu, který ve sporu s Cooler Masterem padl. Porota tehdy rozhodla, že Cooler Master dané patenty skutečně porušuje. Nyní soud žádosti vyhověl a zakázal Cooler Masteru a jeho dceřiné společnosti CMI USA prodej chladičů, které patenty porušují, na americkém trhu. Navíc rozhodl o zvýšení odškodného, které Asetek dostane – místo původně stanovených 14,5 % z tržeb až na 25,375%. Cooler Master se ještě může odvolat, takže tato opatření ještě nevstupují v platnost, ovšem velkou šanci asi nemá. Firma například žádala o zamítnutí žaloby pro nedostatek důkazů a o také o nový proces, ovšem soud obojí zamítl. Ani odvolání k vyšší instanci tak nevypadá příliš nadějně.

Zákaz prodejů by měl být trvalý, což by zamezilo dovozu daných chladičů do USA, které jsou poměrně významnou částí trhu. Toto opatření se obvykle nepoužívá k úplnému „vyhnání“ konkurence, ale spíše jako páka na porušující firmu, tlačící jí k uzavření nějakého vyrovnání a zakoupení licence na příslušné patenty. Zda toto sleduje i Asetek a s Cooler Masterem se dohodne, ale zatím nevíme, Asetek nemá přímou povinnost konkurentům licence na své patenty dopřát.

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Baidu)
Vodní blok Radeonu R9 Fury X od Cooler Masteru (Zdroj: Baidu)

 

Šlamastika pro AMD?

Jak už bylo zmíněno, vodní chladiče Cooler Master mají na sobě nové Radeony R9 Fury X, a pokud by se zákaz prodeje týkal i jich, stálo by AMD před velkým problémem. Sotva totiž dostalo se zpožděním na trh GPU konkurenceschopné v highendovém segmentu, muselo by ho stáhnout z trhu kvůli průšvihu Cooler Masteru. A při současném stavu grafického trhu by takové potíže byly velmi nepříjemné už nejen pro AMD, ale i vůbec pro zdraví celého odvětví a tudíž i zákazníky. Chladič od Cooler Masteru je navíc pravděpodobně i na nadcházející kartě s dvěma GPU Fiji, která by měla vyjít někdy koncem roku.

Zda soudní rozhodnutí na AMD skutečně dopadne, není ještě jasné. Soudní tahanice Cooler Masteru s Asetekem nejsou žádná novinka, takže je možné, že má AMD tuto eventualitu již nějak pokrytou, například formou nějakých záruk. Soudní opatření se taktéž vždy týkají konkrétních produktů a zatím nevíme, zda mezi nimi Radeon R9 Fury X vůbec je zahrnut. V době žaloby ještě neexistoval a tak na něj nařízení soudu dost možná nepamatuje. Pokud by na zákaz došlo, byla by asi možná nějaká separátní dohoda s Asetekem, která by umožnila Radeony R9 Fury X prodávat i poté, co bude prodej samostatných vodníků Cooler Master zapovězen. Alternativou by bylo přejít na jiného výrobce vodníků, vzhledem ke specifickému bloku by ale takový záskok musel být připraven dlouho předem.

Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD

Nicméně AMD by také mělo být schopno vodní R9 Fury X poměrně rychle nahradit vzduchem chlazeným modelem. Plně aktivované čipy Fiji by měly bez problémů pasovat do PCB a chladičů vzduchových Radeonů R9 Fury a tříventilátorová řešení jako třeba u karty Tri-X od Sapphire by měla mít dostatečný výkon (pokud tedy odhlédneme od případných problémů s CrossFire nebo s hůře větranými skříněmi). Takovýto nucený příchod vzduchových R9 Fury X by byl vtipnou epizodou vývoje GPU. Někomu by také vzduchem chlazené R9 Fury X možná vyhovovaly i víc ty než vodní.

 

Jen doufejme, že se do podobného problému neřítí také partnerství uzavřené s firmou ASMedia. Ta má AMD dodávat čipové sady pro budoucí platformu AM4, jenže čelí kriminálnímu vyšetřování. Dle obvinění totiž měla ukrást technologie řadičů USB společnosti VIA a jestli se tato skutková podstata prokáže, může také dojít k zákazům prodejů či jiným postihům.

Zdroj: Asetek, The Tech Report