Hlavní navigace

AMD mělo loni ztrátu 400 milionů USD. V Q4 dostalo na frak a pád pokračuje

20. 1. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Po Intelu už konečně dorazily i hospodářské výsledky AMD za poslední kvartál a celý rok 2014. Už dopředu jsme věděli, že na rozdíl od rekordní bilance Intelu to v zeleném táboře nebude moc veselé. Firma totiž dopředu varovala, že jí čeká dvouciferný propad tržeb. Že dotyčná tisková zpráva nebude úplně nudná, se bohužel potvrdilo. Mezi třetím a čtvrtým kvartálem uplynulého roku klesly AMD tržby o varovných 13 % (pro srovnání: Intelu o procento vzrostly) a co hůř, tento neblahý trend má pokračovat i v budoucnu.

Obrat AMD šel ve čtvrtém čtvrtletí z minulých 1,43 miliardy USD dolů na 1,24 miliardy. Není asi divu, že při tomto výkonu nešlo vykázat zisk, nicméně AMD očekávání ještě o něco předstihlo. Za toto období mělo provozní ztrátu 330 milionů USD a čistou ztrátu dokonce 364 milionů USD (přitom v Q3 2014 bylo ještě v zisku). Na jednu akcii to dělá 47 centů. Také marže se propadla na 29 % (o šest procentních bodů). Nicméně je třeba říct, že s touto ztrátou je to trochu složitější. Pokud by se neměřilo metodikou GAAP, měla by firma čistý zisk 2 miliony, hlavní objem ztráty totiž nepochází přímo z provozních struktur firmy. K otázce, co ji způsobilo, se za moment vrátíme.

Nejdříve se ale podívejme na účetní uzávěrku celého roku 2014. Celkové tržby loni dosáhly 5,51 miliardy USD, což je o 4 % lepší než v roce 2013. S průměrnou hrubou marží 33 % se „podařilo“ uhrát provozní ztrátu 155 milionů USD, konečná čistá ztráta po započítání všeho možného i nemožného činí 403 milionů. Číslo je to nepříjemné, hlavní podíl na něm má ale opět ono čtvrté čtvrtletí. Pokud by se neměřilo metodikou GAAP, bylo by jinak AMD v zisku 51 milionů (6 centů na akcii). Nicméně tím bychom ignorovali některé skutečné náklady, které firma měla, takže údaje „non-GAAP“ berte jen pro orientaci.

Hospodářské výsledky AMD za Q4 2014 a celý rok
Hospodářské výsledky AMD za Q4 2014 a celý rok

 

AMD bolelo propouštění, přebytečná APU na skladě a možná i pokažené akvizice

Určitou útěchou je, že vysoká ztráta za Q4 je do jisté míry „účetním jevem“, byť jde stále o nepřímý výsledek samotného provozu. Podívejme se na to, odkud pramení. Divize PC, z níž nedávno odešel její šéf John Byrne (dost možná ne náhodou), zaznamenala za čtvrté čtvrtletí 15% propad tržeb oproti Q3 2014 a 16% propad proti Q4 2013. Vyvinula tak provozní ztrátu 56 milionů USD. Prodeje klesly, nicméně si trochu polepšila v průměrných prodejních cenách, díky tomu, že byl větší zájem o dražší modely procesorů pro notebooky a také dražší modely GPU. Divize Enterprise, Embedded a Semi-Custom také zaznamenala propad o 11 %. Prodalo se totiž méně čipů pro konzole, které v minulých obdobích bilanci firmy hodně vylepšovaly. Nicméně divize měla provozní zisk 109 milionů USD, což je dokonce o milion více než v Q3 2014.

APU konzole Xbox One
APU konzole Xbox One

Hlavní zdroje červeného inkoustu tedy byly jinde. Celkově 384 milionů ztráty za Q4 AMD připsalo v kategorii „ostatní“, která v Q3 obsahovala jen položku 28 milionů. Zdroje této nemilé částky jsou tři. Jednak jsou tu náklady na restrukturalizaci a propouštění ve výši 71 milionů USD (tato opatření byla oznámena po zveřejnění výsledků za Q3 2014 a špatného výhledu na Q4). Druhou položkou je odpis hodnoty starých skladových zásob, zřejmě má jít hlavně o APU Trinity („druhá generace APU“). Tato škoda stála AMD 58 milionů USD. A do třetice je to další, ještě větší odpis, tentokrát z hodnoty tzv. „goodwill“, čímž se vypařilo 233 milionů.

 

Tato položka by měla znamenat, že firma ztratila něco ze své nehmotné hodnoty, která není přímo evidována mezi aktivy a pasivy. Odpis za zhoršený „goodwill“ tedy může vyjadřovat ztrátu renomé či popularity, velmi často je ale výsledkem akvizice. V takových případech pozdější odpis hodnoty goodwillu vyjadřuje, že firma za akvizici přeplatila a později se ukázalo, že koupě měla menší hodnotu nebo že se část hodnoty ztratila. Viděl jsem spekulace, že v tomto případě jde o odpis hodnoty firmy SeaMicro koupené v roce 2012, zda je to ale pravda, to netuším. Tisková zpráva důvod neupřesňuje, nejspíš na něj ale padne otázka na konferenčním hovoru (v takovém případě vás o tom zde zpravíme).

Aktualizováno (22. 1. 2015): ve svém oficiálním vyjádření AMD uvádí jako hlavní důvod pro odpis goodwillu pokles svých akcií. Ty se momentálně pohybují pod cenou 2,5 USD za kus. AMD tímto krokem vyjadřuje, že hodnota jeho grafického a procesorového byznysu oproti minulosti poklesla. Naopak akvizice (Seamicro, dávněji ATi) tedy za odpisem nejsou.

Mikroserver SeaMicro SM10000-XE (Zdroj: SeaMicro)
Mikroserver SeaMicro SM10000-XE

 

To, že ztráta je o něco méně tragická, než to opticky vypadá, naznačuje i bilance dluhu a hotovosti. Hotovost a likvidita totiž v Q4 2014 proti Q3 2014 dokonce stoupla o 102 milionů na 1,04 miliardy, což AMD považuje pro své provozní potřeby za dostatečné. Celkový dluh pak zůstal na setrvalé úrovni, čítá 2,21 miliardy.

 

Další sešup bude následovat letos, firma se v tržbách asi propadne pod Nvidii

Hlavní špatná novina se skrývá až v té části tiskové zprávy, kde firma udává prognózu na následující období. A prvním kvartále roku má totiž opět dojít k strmému propadu obratu, a to ještě horšímu než teď. Tržby mají klesnout o 15 % s tolerancí tří procentních bodů. Obrat tedy bude přinejlepším 1,091 miliardy USD a podle pesimistického odhadu by se dokonce dostal jen těsně nad jednu miliardu (1016 milionů). To mimochodem znamená, že firmu asi tržbami předčí rival Nvidia (který je ale hlavně dlouhodobě ziskový). Skutečným problémem ale bude, že pokles obratu nejspíš znemožní dosáhnout provozní ziskovosti a naopak prohloubí ztráty.

AMD bohužel neuvádí výhled obratu na celý rok, takže v tuto chvíli netušíme, zda propad za Q1 2015 chápat jako sezónní záležitost, nebo zda bude takříkajíc strukturální a zopakuje se i v následujícím období či obdobích. Jistá naděje na to, že se v dalších čtvrtletích trend obrátí, asi je. AMD totiž očekává, že i letos bude ziskové dle oné non-GAAP metodiky. To znamená, že čistý zisk nedosáhne, ale na druhou stranu by se firmě něměly celoroční tržby propadnout příliš brutálně. Úplná panika tedy na místě asi není (ale upozorňuji, že nejsem ekonom, takže nějaké obchody s akciemi na mém úsudku nezakládejte).

Další dvouciferný propad poté by už byl velmi špatný, takže doufejme, že se vývoj aspoň trošku vzpamatuje. Firmě by snad na straně nákladů mohly trošku ulehčit i úspory dané posledními fázemi restrukturalizací. Je ale nesporné, že Rory Read nepřeháněl, když na podzim řekl, že rok 2015 bude pro AMD těžký. Snad byla pravdivá i druhá polovina onoho sdělení, tedy že v roce 2016 přijdou přelomové produkty a firma se na nich zase trochu zahojí.

Zdroj: AMD