Hlavní navigace

AMD nabízí DDR3 moduly pod značkou Radeon

8. 8. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když brand stretching, tak se vším všudy, řekli si asi v marketingovém oddělení AMD. Cizí pojem bez adekvátního českého ekvivalentu znamená rozšíření populární značky na další produkty, většinou alespoň trochu související. Mnozí z vás si jistě vzpomenou na operační paměti s certifikacemi pro ATI CrossFire v odpovídajícím barevném provedení; není snad nutné zdůrazňovat, že „certifikace“ nebyla nic jiného, než past na neznalé kupující. „Certifikované“ paměťové moduly ale nabízela firma OCZ, což bylo samo o sobě zárukou kvality.

Nyní se ale očividně do výroby paměťových modulů pouští samo AMD, jak dokazuje tato stránka. Na rozdíl od výrobců jako Corsair či Kingston sice AMD nemá dlouholetou tradici a zkušenosti v oboru, ale má jiný trumf v rukávu. Může se totiž přiživit na názvu Radeon, který je zjevně úspěšný, když jej společnost doposud nezařízla stejně jako Phenom/Athlon/Sempron a značku ATI.

DDR3 paměti AMD Radeon existují ve třech variantách, „Entertainment“ s taktem 1333 MHz a latencí 9-9-9, „Ultrapro Gaming“ na frekvenci 1600 MHz a časováním 11-11-11 a „Enterprise“, jejichž specifikace AMD neprozradilo (zkratka TBD znamená, že o nich ještě není definitivně rozhodnuto; podle popisu bych ale očekával, že půjde o Registered ECC moduly pro servery). Ve všech verzích jsou k mání pouze moduly s kapacitou 2 GB.

A nejedná se o žádný virtuální produkt: do Japonska už malá várka modulů dorazila, jak dokazují fotografie serveru PC Watch.

Modul je zřetelně označen logem AMD Radeon Memory.

Na paměťových čipech překvapivě není otištěno logo Samsungu, Elpidy či jiného známého výrobce, nýbrž AMD. Zdá se tedy, že AMD expanduje do dosud neprobádaných vod výroby DRAM pamětí. I v programu CPU-Z modul jako svého výrobce hlásí AMD (tuto informaci načítá z SPD čipu), na žádnou habaďůru to tedy nevypadá.

KL hlasovani

Moduly jsou jednostranné, ostatně i absence rozvaděče tepla napovídá, že se nejedná o žádný luxusní produkt. Paměti Radeon tak zřejmě budeme v cenících vídat vedle „value“ sérií zavedených značek.

Zdroj: AMD, PC Watch

Byl pro vás článek přínosný?