Hlavní navigace

AMD oficiálně vydalo Radeon R9 Nano. Jako nejvýkonnější Mini-ITX grafiku

27. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Poté, co AMD vydalo koncem června svůj nový highend Radeon R9 Fury X a pak v červenci mírně oříznutou R9 Fury (obojí jsme recenzovali zde), jsme čekali na třetí kartu s GPU Fiji, model R9 Nano, slíbený na srpen. Tuto grafiku AMD oficiálně uvádí na trh dnes. Fiji číslo tři ovšem není dalším modelem na žebříčku sedícím pod Fury a Fury X, ale kartou „mimo pořadí“, určenou speciálně pro kompaktní herní počítače. Tento Radeon je dlouhý jen zhruba 15 cm, díky čemuž by se měl dát dostat i do hodně malých skříní, přitom má ale podle AMD víc páry, než highendové karty z předloňské a loňské generace.

Ve dnešní den AMD zveřejnilo většinu informací o Radeonu R9 Nano, nejde ale o uvedení úplně stoprocentní. Karta by totiž měla být fyzicky dostupná v obchodech až zhruba za dva týdny a zatím také není dovoleno zveřejnit recenze, na něž budou mít novináři po dnešku ještě nějaký ten čas. Zatím tedy nemáme nezávislé testy nového Radeonu, byly však zveřejněny plné specifikace a informace o konstrukci karty.

AMD Radeon R9 Nano na oficiálních fotografiích
AMD Radeon R9 Nano na oficiálních fotografiích AMD Radeon R9 Nano na oficiálních fotografiích
AMD Radeon R9 Nano na oficiálních fotografiích

 

Celé Fiji a „až“ 1000 MHz

Zcela oficiální specifikace můžete vidět na slajdu přímo od AMD, ovšem moc vám toho nepoví. Radeon R9 Nano má parametry prakticky stejné jako dospělý rodič Radeon R9 Fury X. GPU Fiji má plných 4096 stream procesorů, 64 rasterizačních a 256 texturovacích jednotek, což má všechno takt stanoven na „až 1000 MHz“. Karta je ale živena jen jedním osmipinovým konektorem a její TDP (respektive typická spotřeba) je 175 W. Paměťový subsystém je dokonce proti Fury X zcela neokleštěný – 4 GB paměti HBM na 4096bitové sběrnici má plný takt 500 MHz (1000 MHz efektivně) a propustnost 512 GB/s.

Radeon R9 Nano: oficiální specifikace karty
Radeon R9 Nano: oficiální specifikace karty

Z toho tedy vyplývá, že v rámci své maximální frekvence bude karta mnohem více škrcena systémem PowerTune, než je tomu u Fury X. To má sice maximální takt vyšší jen o 50 MHz, ale v TDP má k dispozici 100 W spotřeby navíc. Rozdíly ve výkonu tedy budou záviset právě na limitu příkonu, nikoli na taktech napsaných ve specifikaci.

Řízení spotřeby by mělo být nastaveno tak, aby v zátěži cílilo na teplotu 75°C, nicméně nejde o maximum, karta má být ochotná jít až na 85°C, než začne zahřívání brzdit throttlingem. Powertune by podle teploty a spotřeby mělo automaticky nastavovat takty, jak to již známe z předchozích GPU. Selským rozumem lze asi dovodit, že při stanovených 175 W bude průměrný takt při herní zátěži velmi často níž než na maximálních 1000 MHz, které představují spíše cosi jako maximální frekvenci boostu. U R9 Nano považuje AMD takto pohyblivý takt za normální stav, neboť karta je vyladěna na vysokou efektivitu, nikoliv na maximální výkon. Průměrný provozní takt by prý měl dosahovat spíše úrovní okolo 900 MHz.

 

Konstrukce chlazení Radeonu R9 nano
Konstrukce chlazení Radeonu R9 Nano

Chladič s jedním axiálním ventilátorem je otevřený, přičemž na jednom konci vyfukuje horký vzduch do skříně, na druhém ven záslepkou. Pasiv má měděnou základnu obsahující vapor chamber a zároveň k rozvodu do žeber používá heatpipe. Chlazena je jím i napájecí kaskáda sestávající se z 4 + 2 fází – částečně prouděním vzduchu, zároveň má ale také malý oddělený pasiv a teplo z ní by mělo být odváděno samostatnou heatpipe (regulátory by tudíž neměly přitápět citlivějšímu GPU a pamětem). Podle AMD by chladič měl hlučností dosahovat zhruba 42 dB, ovšem reálné hodnoty se budou lišit v závislosti na podmínkách skříně, teplotě a dalších faktorech.

I kryt chladiče je kovový (hliníkový), nikoliv levnější plastový, což by teoreticky mělo nepatrně pomoci při vyzařování tepla z grafiky. Kartě sice chybí backplate, vzhledem k její malé délce a absenci pamětí na zadní straně by ale asi nebyl natolik opodstatněný jako u velkých „lopat“. Co se pak výstupů týče, je na tom R9 Nano stejně jako Fury a Fury X: tři DisplayPorty 1.2 a HDMI 1.4a.

V první fázi by Radeon R9 Nano měl existovat jen v referenčním provedení, které vidíte na snímcích, ale nebude tomu tak definitivně. Výrobní partneři mají volnou ruku při návrhu nerefenčních verzí karty, takové modely (pokud vzniknou) však půjdou na trh až později.

 

Možná je to třeba ještě jednou zdůraznit, ale R9 Nano AMD chápe jako jinou kategorii GPU, která se nedá nebo nemá srovnávat s klasickou desktopovou grafikou, u níž TDP a další provozní charakteristiky nejsou kritické. V představách firmy je R9 Nano cosi jako paralelní highend jiné kategorie, podobně jako již existují odlišné špičkové modely v nabídce karet pro desktop a GPU pro notebooky. R9 Nano je určené těm, kdo chtějí kartu efektivní, malou a relativně úspornou. Pokud místo toho hledíte hlavně na absolutní výkon, pak je pro vás R9 Fury nebo R9 Fury X.

S onou koncepcí „paralelního highendu“ je pak bohužel v souladu i cena karty. Může klamat, že má svými malými rozměry poněkud skromnější vzhled, R9 Nano ale bude luxusním zbožím, nikoliv dostupnou grafikou, což podle všeho byla v uplynulých týdnech ne úplně ojedinělá domněnka. Podle toho, co nám AMD sdělilo, má být cena karet stejná, jako u Radenů R9 Fury X, tedy oficiálně 649 USD a u nás podle kurzu okolo 19 000 CZK.

 

Nejvýkonější... z Mini-ITX karet

Radeon R9 Nano je třeba vždy vidět jako kartu pro kompaktní PC, kde je třeba brát vždy ohled na spotřebu a hlavně rozměry. V segmentu tzv. „Mini-ITX“ karet, které mají délku PCB do cca 17 cm, je Nano s 15,2 cm zároveň jednou z těch nejkratších (byť stále samozřejmě potřebuje dva sloty), ale i nejvýkonnějších. Konkurovat by na straně Nvidie měla jen GeForce GTX 970 v takovémto Mini-ITX provedení; GTX 980 s krátkým PCB zdá se v prodeji není. Ořezaný čip GM204 by ale měl být Radeonem R9 Nano vcelku pohodlně porážen, alespoň podle benchmarků v rozlišení 4K, které uvádí AMD ve ve svých materiálech. R9 Nano by mělo výrazně překonávat i Radeon R9 290X, v některých případech podle AMD až o 30 %.

Radeon R9 Nano AMD stále bere jako grafiku určenou pro toto rozlišení, byť v praxi bude přes stejně rychlé paměti výkon nižší než u highendového R9 Fury X. S danými prostorovými omezeními jsou ale asi nižší snímkové frekvence nebo snížené detaily obhajitelné.

AMD vydává Radeon R9 Nano

 

Jak to s výkonem ve hrách bude při různých nastaveních dopadat a jak moc bude Nano zaostávat za Fury a Fury X, zjistíme až v momentě, kdy budou smět vyjít recenze. U těch se s vámi těšíme na shledanou, prozatím se ale můžeme alespoň podívat na zmíněné benchmarky, v kterých kartu otestovalo přímo AMD. Ty je nicméně třeba brát s rezervou. Jak už tomu u obou táborů bývá, zahrnuty mezi nimi pravděpodobně jsou takové hry, kde se Fiji ukazuje, ale už asi méně tituly, kdy z nějakého důvodu podává výkony nižší (nebo kde má konkurence výsledky v porovnání s Radeony nadprůměrně dobré, buď kvůli přímé optimalizaci na GPU Nvidia, nebo z jiných příčin). Testy jsou provedené na sestavě s Core i7-5960X a 64bitovými Windows 10, hry jsou vesměs na nastavení High.

Radeon R9 Nano: Oficiální benchmarky poskytnuté AMD
Radeon R9 Nano: Oficiální benchmarky poskytnuté AMD

Zdroj: AMD