Hlavní navigace

AMD plánuje na září refresh základních desek, přinese přídavný řadič USB 3.1

10. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pokud nás (nebo jiné hardwarové weby) sledujete pravidelně, pak si asi vzpomínáte, že AMD údajně uzavřelo smlouvu se společností ASMedia, jejíž smyslem zřejmě měl být outsourcing řadičů nebo čipových sad pro procesory AMD. Zdá se, že první plody této spolupráce bychom měli vidět toto léto. Zhruba na konec prázdnin totiž údajně AMD chystá refresh desktopových desek, jenž přinese podporu pro USB 3.1. Tato technologie bude právě licencovaná od ASMedia.

Vyplývá to ze snímku interního dokumentu, který publikoval web BenchLife.info. AMD podle ní plánuje vypuštění nových modelů desek podporujících USB 3.1 zhruba na září. Zdá se ale, že pro ně nebude použit řadič ASMedia ASM1142, který má většina v současnosti dostupných desek s těmito porty, ostatně v takovém případě by nebylo třeba čekat, tento řadič je hotový a k dispozici. Zdá se, že ASMedia bude mít pro AMD nějaké na míru uzpůsobené řešení, které se bude prodávat pod značkou AMD.

Řadič má nést označení AMDU3102A a technologie v něm použitá má vycházet z ASM1142. Měl by to ovšem být stále samostatný čip, nikoliv přímo součást čipsetu. AMD totiž uvádí, že s ním počítá jako s doprovodem k čipovým sadám AMD 970, 990FX a A88X a A78 pro platformu FM2+ (mobilní platforma Carrizo či vůbec notebooky zdá se zmíněné nejsou). Uvedena je též cena této komponenty, což je poměrně zajímavý údaj. Řadič má zřejmě stát 4 USD, nicméně zřejmě na něj bude možné dostat množstevní slevy případně nějaké zvýhodnění ve vazbě na odběr samotných čipových sad.

Dokument k řadiči AMDU3102A pro platformy AM3+ a FM2+ (Zdroj: BenchLife)
Dokument k řadiči AMDU3102A pro platformy AM3+ a FM2+ (Zdroj: BenchLife)

Jak přesně se bude řadič lišit od standardního ASM1142 bohužel nevíme, jelikož žádné parametry nejsou zmíněny. Mohlo by ale asi jít o odlišný křemík, neboť v dokumentu se mluví o datu dostupnosti jeho vzorků a kvalifikaci (výroba má začít tento měsíc, i když úplně finální a certifikované čipy mají být až v srpnu). Dokument se zmiňuje i o demech plánovaných na Computex, jestli ale nějaká proběhla, nejsem si toho vědom. Materiál, datovaný 27. března 2015, každopádně mluví o tom, že desky s tímto řadičem by měly být připravené k vydání v září.

 

Loňské zprávy o kontraktech AMD s ASMedia mluvily o tom, že by tato firma mohla dodat i řadiče pro SATA Express. Zda je toto stále ve hře (případně zda by se touto cestou mohla objevit podpora pro sloty M.2), těžko říct. Integrování ještě těchto nových rozhraní pro SSD by mohlo vysvětlovat, v čem jsou specifika AMDU3102A, poněkud o tom ale pochybuji. Ve slajdu se totiž o ničem jiném než o USB 3.1 nemluví a i samotné označení implikuje, že toto bude jediná funkce čipu.

Čipová sada AMD A75 pro platformy FM1, FM2 a FM2+ (Zdroj: TweakPC)
Čipová sada AMD A75 pro platformy FM1, FM2 a FM2+ (Zdroj: TweakPC)

MM_AI

Možné je také to, že se specifika budou týkat jen firmwaru, nebo že půjde o nějaké provázání s BIOSy desek. V této souvislosti je ale zajímavé, že součástí platformy AM4, kterou AMD uvede příští rok, by takovýto řadič měl být také (má označení Promontory) a zdá se, že by opět mohl být od ASMedia. Promontory bude přidávat podporu USB 3.1, ale nejen to – má vyvádět také další porty jako USB 3.0/2.0, SATA, SATA Express, PCI Express a třeba rozhraní SD. Zda s ním ale AMDU3102A má něco společného, nelze v tuto chvíli říct.

Zdroj: BenchLife

Byl pro vás článek přínosný?