Hlavní navigace

AMD připravuje konkurenci pro Atom

17. 6. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

Intel Atom slaví úspěchy, i když jej zatím ani nelze pořádně sehnat. Segmentu levných mini notebooků v současnosti proto téměř výhradně dominuje Intel. Dle neoficiálních informací se však připravuje jeho konkurence i u AMD.

Zatím nepojmenovaný procesor by měl mít jedno 64-bitové jádro vycházející z generace K8. Proto není překvapením integrovaný DDR2 paměťový řadič doplněný relativně pomalým HyperTransportem s frekvencí 800 MHz (současné Phenomy mají 3 600 MHz). Kapacita vyrovnávací paměti L2 bude 256 kB a celková spotřeba spolu včetně čipové sady nepřesáhne 8W TDP.

Očekává se použití 65nm výrobního procesu, protože přechod na 45 nm je pro AMD ještě minimálně několik měsíců vzdálený a rozhodně nebude začínat u nejlevnějších a nejúspornějších čipů. O integrované grafice zatím bohužel nejsou dostupné žádné informace.

Právě dobrá integrace a mix funkcí čipové sady a procesoru mohou být silnou zbraní AMD. Současný způsob použití procesorů Intel Atom totiž není nejšťastnější, protože se párují se starší a nepříliš úspornou čipovou sadou Intel 945.

Zdroj: tcmagazine.com