Hlavní navigace

AMD prý GPU Fiji s HBM vyčlení mimo běžné Radeony, udělá z něj svůj „Titan“

21. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Včera jsme tu měli informace, které AMD zveřejnilo o pamětech HBM použitých na novém highendovém Radeonu s čipem Fiji. I spolu s tím, co bylo naznačeno na AMD Financial Analyst Day 2015 před dvěma týdny, jsme se toho ale o konkrétní podobě samotných karet zas tak moc nedozvěděli. S příchodem oficiálních informací ale neutichla neoficiální šeptanda. V té se tento týden objevily zvěsti o tom, že na Fiji založené Radeony zřejmě půjdou cenou výše, než se čekalo.

Jde o informace neověřené, takže je zatím berte s rezervou. První část pochází od webu SweClockers, který je poměrně důvěryhodný (zmýlit se ale samozřejmě může). Podle tohoto švédského média z čipu Fiji nakonec nepovstanou Radeony R9 390/R9 390X, jak se obecně očekává. AMD prý nyní plánuje je postavit zcela mimo běžný sortiment a číselnou posloupnost řady 300. Zřejmě je tedy chce odlišit podobně, jako si Nvidia před dvěma lety vynalezla novou tisícidolarovou kategorii Titan, a učinit z nich tzv. „halo product“. Tedy výrobek, který má na sebe strhovat pozornost a svým marketingovým efektem tlačit i nižší kategorie grafik (což je i ten Titan; nebo možná všechny drahé highendové karty obecně).

To by znamenalo, že karta asi dostane nějaké podobně dramatické jméno, například Radeon Atlas, Centurion, Rage či podobně (doufejme, že to nebude moc nejapné) místo běžného číselného označení. To sedí s jistou anomálií, kterou lze najít v zatím známých modelech řady R300. AMD má totiž příčku „380“ zabranou kartami na bázi GPU Tonga. Číslo 390 by tím pádem potřebovalo pro refreshované karty s GPU Hawaii, pro než zatím oficiální jméno neznáme a použitím čísla R9 385 by byly nedostatečně odlišeny. Pokud dostane Fiji zcela vlastní škatulku mimo řadu 300, chlíveček R9 390 se pro Hawaii rázem uvolní, což těmto kartám aspoň dodá víc lesku.

Radeon R9 390X na AMD Financial Analyst Day 2015
Tuto fotku či render karty s čipem Fiji mělo mít AMD v prezentaci s roadmapou GPU na AMD Financial Analyst Day 2015

Pokud se ovšem z Fiji stane cosi jako GTX Titan v bledě červeném (pro roli „speciální“ grafiky má ovšem lepší vlohy, neboť bude mít jako jediné novou až exotickou paměť a možná i vodní chlazení, kdežto Titan je karta jako každá jiná), plyne z toho ještě jedna věc. Karta bud podstatně dražší než dosavadní highendy od AMD – tedy R9 290X a předtím HD 7970. O kolik, to SweClockers neuvádí, nástřel ceny ale nabídl pro změnu server Fudzilla.

 

Cena až pětadvacet tisíc?

Podle tohoto webu (který se odvolává na prý dobře informované „donašeče“) mělo údajně AMD v plánu uvést grafiku s čipem Fiji a HBM za 799 dolarů, což by u nás znamenalo skoro 24 000 korun. Toto se ale údajně nepovede a momentálně to prý vypadá na oficiální cenu 849 USD (přes pětadvacet tisíc CZK). Fudzilla neuvádí, zda jsou paměti HBM nebo Fiji takto drahé, nebo jde spíše o pozicování a snahu zajistit zdravou marži, jelikož počty prodaných karet v highendu nejsou nějak velké. Podle Fudzilly má Fiji výkonem dosahovat někam okolo Titanu, i když ve všech testech ho asi neporazí. Výkon ale prý má hodně nad GeForce GTX 980, takže i cena někde mezi by dávala smysl. A to i s přihlédnutím k tomu, že Radeony jsou tradičně levnější, neboť Titan stojí 1000 USD a často i více.

 

Zda má Fudzilla pravdu a vysoká zamýšlená cena poukazuje na vysoký výkonnostní potenciál, bychom se měli dozvědět příští měsíc, kdy by se už karty i podle oficiální linie AMD měly definitivně dostat na světlo světa. Údajně to bude spíše v jeho druhé polovině, je ale asi šance, že se v nějaké formě ukážou na Computexu. Top by pak mohlo vést i k nějakým dalším únikům informací.

CS24

Údajný Radeon R9 390X a pouzdro čipu Fiji s interposerem

Zdroje: SweClockers, Fudzilla, KitGuru

Byl pro vás článek přínosný?