Hlavní navigace

AMD prý pro socket FM2+ místo Carriza vydá čipy Kaveri Refresh. Vyšší takty?

15. 1. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Soudě podle ohlasů na fóru a v diskusích zklamalo AMD dost příznivců, když se rozhodlo své letošní APU Carrizo uvést jen pro notebooky a desktopovou platformu opomenout. Důvod není úplně jasný, nejspíš ale přepracovaný čip a architektura Excavator nebyly schopné dosahovat dostatečně vysokých taktů. Nové APU by tím pádem bylo způsobilé (optimalizované?) pro mobilní kategorii TDP, ale pro stolní PC by bylo horší než Kaveri. Zdá se ale, že AMD mělo vedle desktopového Carriza ještě plán B, a úplně na ocet tak platforma FM2+ nezůstane.

Ještě během CES přišla zpráva, že AMD chystá čip A8-7650K, což bude nové odemčené čtyřjádro, které se zařadí někam doprostřed současného sortimentu APU Kaveri. Podle webu Fudzilla u tohoto čipu nemá zůstat. Firma má prý v přípravě procesory označené Kaveri Refresh, které mají díru v desktopové roadmapě pro rok 2015 zaplnit. Jak už název napovídá, půjde jen o revizi Steamrollerového APU Kaveri, nicméně to nevylučuje určité pozitivní změny.

Fudzilla nemá bohužel k těmto čipům nějaké další podrobnosti. Z toho, co píše, by mělo plynout, že těchto procesorů bude více (takže by se pod tímto jménem nemělo ukrývat pouze už známé A8-7650K). Situace by asi mohla být podobná uvedení Richlandu po APU Trinity, i když u tohoto kousku došlo ke skutečným změnám ve výrobě a návrhu, což u Kaveri nemáme potvrzené. AMD by teoreticky za Kaveri Refresh totiž mohlo označit toliko výše taktované čipy, jinak ale pocházející z úplně stejného návrhu, masek a výrobního procesu jako Kaveri z roku 2014.

APU Kaveri pro socket FM2+
APU Kaveri pro socket FM2+

Tak jako tak by čipy Kaveri Refresh měly nabídnout vyšší výkon. Přece jen od uvedení tohoto čipu před rokem by GlobalFoundries měly být schopné dosáhnout na stejných linkách o něco vyšších taktů, než jaké nabízí současná APU (A10-7800 a A10-7850K). Ta ostatně zaostala za původně plánovanými takty (například GPU v Kaveri mělo původně mít teoretický výkon přes 1 TFLOPS, a tedy o dost vyšší takt než finálních 720 MHz). O kolik se AMD povede z 28 nm a Steamrolleru vyrazit navíc, těžko říct. Richland přinesl o 300 MHz vyšší takty než Trinity, to bylo ale s procesem SOI, takže zas tak vysová očekávání bych asi neměl.

 

Proti Skylaku bude AMD bojovat cenou

Fudzilla zatím neví, zda dostane Kaveri Refresh nová modelová čísla jako tomu bylo u Richlandu (A10-8850K), nebo zda se nové modely prostě zařadí do stávajícího číslování (například jako A10-7870K, A10-7820, 10-7720K atd).  AMD ale údajně bude čelit tlaku 14nm nových čipů Intelu (Broadwell, Skylake) tak, že nasadí agresivní ceny. Kaveri Refresh by se tak eventuálně možná mohl prodávat za menší částky, než Kaveri 1 dnes. Kdy ale faceliftované modely čekat, zatím není jasné. Teoreticky by to mohlo být v půlce roku současně s Carrizem a Carrizem-L, žádná konkrétní informace ale v tomto duchu není.

 

 

Možná je to tak nakonec lepší...

Pokud má pravdu šuškanda, že Carrizo neumělo běhat vyšších taktech, tak je možná jeho nahrazení faceliftem Kaveri vlastně dobrou věcí. Jakkoliv přitom můžeme mít pocit, že AMD desktop fláká a že dostáváme místo nového zboží jen recyklát. Jestli totiž příchozí čipy dostanou vyšší takty jako tomu bylo u Richlandu, zvýší se alespoň celková úroveň výkonu na platformě FM2+.

A to by se třeba s Carrizem bez ohledu na možná lepší IPC u Excavatoru ani nestalo. Pravda, přijdeme o akceleraci přehrávání HEVC, což bude vzhledem k údajné podpoře 4K při 60 snímcích za vteřinu dost škoda (i když si myslím, že aspoň na 30 FPS by to s plně optimalizovaným softwarovým dekodérem čtyřjádrový Steamroller mohl zvládnout; případně by AMD mohlo poskytnout hybridní dekodér pomocí OpenCL). Pokud ale bude odměnou obecně rychlejší GPU a CPU, asi to stojí za to.

MMF24

Zdroj: Fudzilla

Byl pro vás článek přínosný?