Hlavní navigace

Radeony RX 590 prý vyjdou 15. listopadu. Mají být o 12 % rychlejší, cena 7800 Kč

13. 11. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tak to vypadá, že máme datum pro vydání Radeonu RX 590, který nyní AMD chystá jako poněkud náhlou a ze začátku bizarně vypadající (už druhou) revizi grafik Radeon RX 480/RX 580. Ač dost opožděně, karty RX 590 přinesou jako zatím jediné Radeony 12nm výrobní proces. Díky tomu bude jejich čip označený „Polaris 30 XT“ mít o dost lepší frekvence než původní Polaris 10/20. Jak zajímavý výsledek to nakonec přinese, se asi dozvíme už hodně brzo, protože tyto karty prý budou uvedeny na trh už za dva dny.

Vydání 15. listopadu

Podle webu VideoCardz je totiž vydání už 15. listopadu. Tento den uváděl jako „očekávaný“ termín už před pár dny, ale nyní ho již píše jako hotovou věc. Zdá se tedy, že už se s tímto dnem snad dá počítat, i když je to hodně brzo poté, co se objevily první nejasné zvěsti. Zatím však není ještě úplně jisté, zda bude hned možné karty i koupit (a v našich končinách). Teoreticky by mohlo jít o papírové vydání s dostupností po jednom až dvou týdnech, i když to se většinou děje jen u nových architektur.

Uniká ovšem už také hodně karet Radeon RX 590, což je konzistentní s tím, jak to většinou vypadá před vypuštěním. Kromě karet, které jsme již probrali v předchozích zprávách (PowerColor Red Devil, XFX Fatboy a Sapphire Nitro+) máme další dvě.

Referenční napájení asi bude na jeden osmipin

VideoCardz publikoval snímky karty Radeon RX 590 Phantom Gaming od ASRocku, tento výrobce přišedší na trh letos se tedy také zapojí. Zdá se ovšem, že karta bude v podstatě stejná jako Radeony RX 580 této značky s dvouventilátorovým chlazením. Převzatý je asi i backplate a prý možná i PCB, takže Polaris 30 XT je dokonce možná coby refresh Polarisu 10/20 pinově kompatibilní. Zajímavé ale je, že pro přídavné napájení je použitý jen jeden osmipinový konektor, zatímco předchozí modely měly osmipin a šestipin. Na záslepce jsou jinak vidět dva porty HDMI 2.0 místo obvyklého jednoho.

Ven se také dostal Radeon RX 590 IceQ X² od firmy HIS. V tomto případě ho uživatel Redditu vydoloval ze stránky výrobce, na které zatím není publikován, ale patřičné soubory už se ve vnitřnostech nacházely. Tato karta má označení „HIS-590R8LCBR“ a opět používá dvouventilátorový chladič. Napájení je i zde jen osmipinem, takže výchozí konfigurace pro model RX 590 je asi takováto. Další parametry jako takty a TDP bohužel pro tyto dvě karty (které možná mají jen referenční frekvence) nemáme.

Aktualizováno:

Web VideoCardz právě vydal tiskovou zprávu PowerColoru datovanou 15. listopadem, která oznamuje vydání Radeonu RX 590 Red Devil. To by tedy opět mluvilo pro vydání ve čtvrtek. Materiál uvádí, že tato karta bude mít maximální frekvenci GPU v boostu 1576 MHz a napájení osmipinem a šestipinem (jde samozřejmě o OC model) a paměti budou nastavené na 8,0 GHz. Zajímavé je, že vyšší takt GPU údajně nemá zvyšovat spotřebu proti modelu RX 580.

Oficiální TDP by tak možná ještě mohlo být stejné, i když není jasné, zda je tu řeč o parametrech modelu RX 590 jako takového, nebo jde jen o srovnání dvou konkrétních OC karet od PowerColoru. Na druhou stranu ale také PowerColor zdá se zvýšil doporučený výkon zdroje na 650 W, zatímco pro model RX 580 udával 550 W.

amd-radeon-rx-590-powercolor-red-devil-videocardz

Ceny by mohly být mezi 6 a 7 tisíci, ale jistě to nevíme

Jak už bylo řečeno, Radeon RX 590 se asi dostane na trh 15. listopadu. Cena zatím neunikla, podle Videocardz by ale mohlo jít o stejnou částku, za jakou šly na trh při uvedení Radeony RX 580. Pro připomenutí, Radeon RX 580 ve verzi s 8GB pamětí vyšel s oficiální cenovkou 229 dolarů, což by teď s DPH dávalo 6400 korun. Ale to je asi jen přibližné, cena by asi při uvedení mohla být posazena i výš (RX 480 byl za 239 $), jak to bohužel dost často chodí. 4GB karty zatím žádný únik neukazoval, takže je možné, že model RX 590 bude dostupný jen s 8 GB.

Zajímavé je jinak také to, že zatím prosákly jen karty od výrobců, kteří nevyrábějí grafiky GeForce, ale věnují se jen Radeonům (PowerColor, Sapphire, nově ASRock, XFX kdysi GeForce vyráběla, ale Nvidia ji „odkopla“, když přestala být exkluzivní; HIS snad GeForce nevyrábí). Zda je to náhoda či za tím stojí něco vážnějšího – tlaky v duchu smluv GPP od Nvidie, nebo naopak upřednostnění exkluzivních partnerů ze strany AMD – ale těžko říct.

KL hlasovani

Aktualizováno (II): cena je 7800 Kč

Web VideoCardz krátce po vydání tohoto článku přinesl informace o finální ceně a specifikacích zřejmě z NDA prezentace AMD. Cena Radeonu RX 590 podle toho bohužel je vyšší, než se očekávalo. Zaváděcí cena je 279 dolarů, což by s DPH znamenalo 7800Kč nebo 300 eur (za 8GB kartu), přičemž OC karty mohou stát i víc. Jako náplast budou ke kartám zřejmě hry zdarma, a to rovnou tři: Devil May Cry 5, Resident Evil 2 a Division 2. Zde ale bude záležet na tom, zda se tento bonus dostane i k nám.

Parametry Radeonu RX 590 (Zdroj: VideoCardz) Parametry Radeonu RX 590 (Zdroj: VideoCardz)

TDP (typická spotřeba) bohužel stále neprosáklo, ale máme potvrzené frekvence GPU. Základní frekvence je 1469 MHz a maximální Boost 1545 MHz (u referenčních modelů). Teoretický výpočetní výkon tedy stoupl z 5,8, repektive 6,2 TFLOPS u RX 480/580 na 7,1 TFLOPS. Paměti zůstávají 8,0GHz. Podle AMD má výkon karty být o 12 % lepší než u RX 580, což jsou ovšem oficiální údaje. Nezávislé recenze si budete moci přečíst až ve čtvrtek. VideoCardz také udává další čísla z benchmarků a her pocházející z oficiální prezentace, máte-li zájem.

Byl pro vás článek přínosný?