Hlavní navigace

Radeon RX 6700 mohl mít 2304 shaderů a 10 GB GDDR6, teď je z něj karta pro těžaře krypta

13. 9. 2021

Sdílet

Zdroj: VideoCardz
AMD nakonec nevydalo Radeon RX 6700, i když byl podle všeho v plánu. Možná to bylo i kvůli kryptoměnové horečce. Teď se ale paradoxně objevila speciální karta s Navi 22 jen pro těžbu krypta, která možná používá PCB a čip z nevydaného RX 6700.

Vedle GeForce RTX 2060 s 12GB pamětí, která vyjde trošku jako zombie (tři roky po původní kartě), ovšem zombie plně funkční, tu máme další grafiku, která je zřejmě výsledkem pokřivených podmínek během kryptotěžební mánie. Tentokrát je to zdá se Radeon RX 6700. Ten se objevoval v únicích, ale nakonec ho AMD nevydalo. Tedy ne v herních kartách. Vypadá to ale, že kryptobaroni toto GPU ještě možná dostanou.

Na internetu (zase zásluhou webu VideoCardz) se objevily snímky grafiky, která je určená jen pro těžení tzv. kryptoměn, ale zřejmě představuje konfiguraci, která asi původně mohla jít i na herní trh, ale byla zrušena. Na kartě je GPU Navi 22, které normálně je v kartě Radeon RX 6700 XT, která má plnou konfiguraci s 2560 shadery a 192bitovou sběrnicí.

Těžební karta má tento čip ale ořezaný – jednak má aktivních jen 36 ze 40 CU, což dává 2304 shaderů. Frekvence GPU je možná zamknutá na 1300 MHz, jelikož tato hodnota je na snímku GPU-Z uvedená jak pro základní takt GPU, tak pro Boost. Paměti běží na frekvenci 17,2 GHz efektivně, i když nevíme, zda to třeba už není OC a karta nemá ve výchozím stavu takt 16,0 GHz efektivně, jenž je u Radeonů RX 6000 obvyklý. Paměti ale jsou zejména ořezané na šířce. GPU má osazeno jenom 10 GB GDDR6, tedy 160bitovou sběrnici. Místo šesti čipů u Radeonu RX 6700 XT by tedy mělo na PCB asi být jen pět čipů.

Karta má údajně při těžbě Etherea výkon 39,06 MH/s při teplotě 92 stupňů. Ta bude ale hodně záviset na airflow. Že by měla být opravdu čistě pro těžbu, totiž asi ukazuje pasivní chladič, jenž je stavěný na profukování v rackové skříni a v běžném desktopu by nefungoval. Karta je zřejmě vyráběná firmou XFX a je na ní i logo. Toto tedy asi ještě není jedna z karet, které údajně AMD chystá a bude prodávat pod svojí značkou přímo těžařům, obcházejíc přitom normální výrobce karet.

Více: AMD také bude odklánět GPU přímo těžařům, chystá kryptoverze od všech čipů RDNA 2

Ač ale jde o speciál pro těžbu, na druhé straně PCB můžete vidět, že karta má u záslepky kontakty pro napájení obvyklých obrazových výstupů – jednoho HDMI a třech DisplayPortů, z nichž u jednoho je asi alternativně možné osadit i USB-C. Toto ukazuje, že ačkoliv samotná karta je provedená jako těžební, PCB je navrženo jak pro tuto roli, tak pro výrobu herních karet. Na vyfocené těžební kartě jsou osazené dva osmipinové napájecí vstupy na zadní straně karty (tedy pro osazení do racku), ale deska sama počítá i s tím, že by byly místo toho napájené na hřbetní straně, jak je to klasicky u herních grafik.

Je proto docela dobře možné, že tato karta s 2304 shadery, 10GB pamětí GDDR6 a 160bitovou sběrnicí v jednu dobu byla chystaná i pro herní trh. Je možné, že toto měla být konfigurace onoho Radeonu RX 6700, který byl očekáván, ale nakonec nevyšel. Dávala by asi větší smysl, než pokud by RX 6700 měla jen 6 GB, jak se chvíli také objevovalo v únicích z databáze EEC (kde se ovšem mohou objevit karty, které nakonec nejdou na trh, vzpomeňme 3GB a 4GB GeForce RTX 2060).

Galerie: Těžební grafika s GPU AMD Navi 22, možný Radeon RX 6700 10 GB

Pravda, PCB je asi univerzálně kompatibilní s čipem Navi 22 a má pozice pro všech šest čipů GDDR6, takže by mohlo být osazené i 192bitovou sběrnicí a plnotučným GPU a sloužit v grafikách Radeon RX 6700 XT od XFX. Nejde tedy o nezvratný důkaz, že přesně tato karta (jen s jiným chladičem) měla tvořit Radeon RX 6700. Konfigurace GPU a paměťová šířka by dávaly smysl, ale i pro 6GB karty existují doklady.

Render Radeonu RX 6700 s 6GB pamětí od PowerColoru březen 2021 Render Radeonu RX 6700 s 6GB pamětí od PowerColoru, březen 2021 (Zdroj: techPowerUp)

Powercolor už zřejmě měl i rendery karet a krabic uvádějící 6GB velikost paměti. To však bylo v březnu a je teoreticky možné, že mezitím AMD plány změnilo na 10 GG a 160 bitovou sběrnici.

Zdroje: VideoCardz, techPowerUp