Hlavní navigace

AMD Radeon RX 6900 XTX? Unikly fotky highendové vodní grafiky ve stylu Fury X

26. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Weibo
AMD možná zase chystá highendovou grafiku s AIO vodním chlazením, jaké měl Radeon R9 Fury X. Na internet se dostaly fotky karty, která snad měla být založená na čipu Navi 21 XTXH a stát v nabídce nad Radeonem RX 6900 XT.

V letech 2014 (Radeon R9 295X2) 2015 (Radeon R9 Fury X) a 2017 (Radeon Vega 64 Liquid Edition) mělo AMD v nabídce highendové grafické karty opatřené AIO vodním chladičem. Vzhledem k tomu, že i dnešní Radeony RX 6800 XT a RX 6900 XT mají TDP 300 W a spotřeby grafik jsou na vzestupu (konkurenční Nvidia GeForce už dosáhly 320 W350 W) by člověk skoro čekal, že právě u po stránce výkonu možná i překvapivě dobré generace RDNA 2 by dávalo smysl opět vydat vodou chlazený model. Ale nestalo se tak, i referenční Radeon RX 6900 XT za 999 $ má vzduchové chlazení.

Ovšem teď se ukázalo, že AMD možná vodou chlazený Radeon RX 6000 přece jenom chystá – nebo možná chystalo. Na čínském webu Weibo se totiž objevily fotky zřejmě prototypu karty s čipem Navi 21 a designem podobajícím se vzhledu použitému u Radeonu RX 6900 XT a RX 6800/6900 XT, jenže tentokrát je upravený na chlazení pomocí vodního okruhu s externím radiátorem.

Na fotkách je prý karta, která se podle leakera měla jmenovat Radeon RX 6900 XTX (neplést si s označením samotného čipu Navi 21 XTX, který je už osazený v Radeonu RX 6900 XT – toto označování je bohužel dost matoucí). Ale těžko říct, zda třeba nejde jen o jeho spekulaci a neměl být zvolen třeba název RX 6900 XT Liquid Edition nebo něco podobného. Pokud jsou tedy tyto fotky pravé, což nevíme jistě (mohlo by teoreticky jít o fake).

Pokud to fake není, byla by samotná grafika na vrchu celá zavíkovaná krytem s velkým písmenem R a bez ventilátorů, i když nemůžeme vědět jistě, zda třeba uvnitř není nějaký větrák schovaný. Karta má dva osmipinové napájecí konektory a PCB je asi stejné – na snímku na něm není backplate, ale ten by asi u finální karty byl osazený.

AMD Radeon RX 6900 XTX vodni verze Weibo 2 AMD Radeon RX 6900 XTX s vodním chlazením (Zdroj: Weibo)

Jak velký je radiátor AIO, není na originálních fotkách až tak dobře patrné, ale s přisvětlením uvidíte, že je postavený na výšku a zřejmě je 120 mm (tedy stavěný jen na jeden ventilátor). Ozdobné logo Radeon by bylo na hřbetní straně radiátoru, takže při vhodném otočení bude ve skříni vystaveno na odiv. Opletené hadice vycházejí z karty hned u záslepky, přímo, směrem do bočnice skříně. Hřbetní strana má zdá se zachovaný otvor s červeným lemem, kterým vzduchová verze chladiče vyfukuje ven ohřátý průvan, zde tuto funkci logicky nemá. Zdá se, že by v této mezeře mohla být průhledná sekce či trubice, v níž by byla vidět proudící kapalina.

Jaké jsou parametry tohoto GPU, není nikde uvedeno. Pokud se karta opravdu měla jmenovat Radeon RX 6900 XTX, pravděpodobně by bylo použité GPU Navi 21 s plnými 5120 shadery (80 CU/80 Ray Acceleratory) a s 16 GB paměti. Mělo by ale asi vyšší takty, aby tento model dosáhl lepší výkon, než má RX 6900 XT. Za tímto účelem možná mělo být i zvýšené TDP.

AMD Radeon RX 6900 XTX vodni verze Weibo 1 AMD Radeon RX 6900 XTX s vodním chlazením (Zdroj: Weibo)

Vyjde ještě?

Docela se nabízí, zda v této kartě nemělo být osazené GPU Navi 21 XTXH (znovu opakujeme, že toto značení u čipů GPU nesedí se značením celých karet), které teď AMD potichu začalo dodávat výrobcům nereferenčních karet. Ti na něm už založili pár modelů (PowerColor karty RX 6900 XT Red Devil Ultimate a Liquid Devil Ultimate, ASRock kartu XT OC Formula, Sapphire model Toxic Extreme). Tento čip je speciálně vybíraný, má zřejmě lepší vlastnosti a karty s ním proto mají vyšší takty. Tedy to, co by se asi očekávalo od onoho speciálního vodního modelu RX 6900 XTX.

Galerie: PowerColor Radeon RX 6900 XT Red Devil Ultimate s čipem Navi 21 XTXH

Velká otázka je, zda AMD tuto vodní kartu, kterou vidíte na snímcích, pořád ještě plánuje vydat. Je totiž asi možné, že byla zrušená. Třeba proto, že referenční vzduchové chladiče na Radeonu RX 6900 XT se celkem povedly a recenzenti je přijali pozitivně. Nebo kvůli tomu, že AMD nestíhá uspokojovat poptávku a tak jako tak stejně prodá všechno, co vyrobí. Podle VideoCardz může být znakem ukazujícím na to, že byla vodní verze zrušená, právě to, že AMD dalo výběrové čipy XTXH k dispozici výrobcům karet pro jejich nereferenční modely, které jsou ale vydávány jako obyčejné Radeon RX 6900 XT, byť s vyšším továrním přetaktováním. Přestože čip Navi 21 XTXH se svým PCI identifikátorem hlásí jako odlišný model grafiky. To skutečně působí dojmem, že firma chtěla původně vydat další model nad nynějším RX 6900 XT, ale nakonec ho zrušila.

Zda toho máme litovat, není úplně jednoznačné. U karet chlazených pomocí AIO bývá problém s hlučností pumpy, která typicky běží neustále, takže nemáte luxus naprostého ticha mimo zátěž, který poskytují vzduchové karty díky funkci fanstop. Také je zde potenciální problém s životností AIO chladiče, který typicky používá hliníkový radiátor (a měděný blok, takže se může časem zanášet korozí). Na druhou stranu by ale vodní model nikdo nikomu nenutil, takže by možnost této volby asi nebyla na závadu.

MM_AI

Uvidíme, jak se situace vyvine. Pokud se ale potvrdí scénář, že firma vodníka zrušila, alespoň jsme se díky tomuto úniku o něm dozvěděli, byť jen ze dvou fotek prototypu.

Zdroje: Weibo, VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?