Hlavní navigace

PCI Express 4.0 čipů Ryzen 3000 funguje i na starých AM4 deskách, stačí nový BIOS

11. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ve středu představilo AMD na CES 2019 poprvé desktopové procesory Ryzen 3000 se 7nm čipy a jádry Zen 2. Tato první ukázka (v přeneseném i doslovném smyslu, protože bylo k vidění demo a také samotný procesor) byla sama o sobě zajímavá, ale později k Ryzenům 3000 prosákla ještě další pozoruhodná věc. Jak bylo oficiálně přislíbeno, budou tyto procesory jako první ve sféře PC umět technologii PCI Express 4.0. Ale kupodivu pro tuto novinku nebudou nutné nové desky. Podpora této generace PCI Expressu se údajně bude dát zapnout i na starších deskách platformy AM4. Takže ti, kdo na Ryzen 3000 upgradují, si přijdou na svoje.  

PCI Express 4.0 po aktualizaci UEFI

Pro připomenutí: Ryzen 3000 bude kompatibilní s předchozími deskami platformy AM4, jedinou překážku bude předstatovat nutnost získat pro ně novou aktualizaci BIOSu (přesněji UEFI) od jejich výrobce. Podle AMD by je měli všichni výrobci uvést (i když jestli se dostane skutečně na všechny modely, to teprve uvidíme), a tato kompatibilita bude existovat jak s těmi obsahujícími čipset řady 300, tak s těmi novějšími čtyřstovkovými.

Ovšem spolu s desktopovými Ryzeny 3000 (těmi 7nm s jádry Zen 2) mají vyjít opět nové desky, dost možná s čipovými sadami řady 500, pokud se značení nijak nezmění. Výhodou nově vydaných desek bude mimo jiného právě to, že budou oficiálně podporovat PCI Express 4.0 z řadiče v procesoru. Logicky se tedy dalo čekat, že na starších deskách se Ryzeny 3000 omezí na PCIe 3.0. Web Tom's Hardware ale vydal zprávu, podle které to překvapivě bude jinak.

Výrobci desek totiž budou mít možnost zprovoznit PCI Express 4.0 i na předcházejících deskách. PCIe 4.0 není elektricky zas tak odlišné až na dvojnásobnou rychlost komunikace. Pokud tedy návrh PCB a patřičné vodivé dráhy v desce budou schopné tuto rychlejší komunikaci zvládnout, mohou výrobci podporu PCIe 4.0 zapnout aktualizací BIOSu. Pochopitelně po ověření, že funguje korektně. Tom's Hardware píše, že mu vícero výrobců desek potvrdilo, že o toto mají zájem a že by od nich po vydání Ryzenu 3000 mohl takový upgrade přijít, případně že už podporu testovali.

Procesor samotný nemá provoz PCI Expressu 4.0 na starších deskách blokovat. AMD potvrdilo, že toto rozhodnutí nechá na jejich výrobcích. Pokud se jim tedy podaří PCIe 4.0 validovat, budou tak moci učinit. Je asi pravděpodobné, že taková péče bude věnována hlavně dražším highendovým modelům, které asi také budou mít kvalitnější PCB. Nečekejte tedy, že toto dobrodiní bude automatické, ale nějaká šance na něj bude.

Podpora pro grafickou kartu. Sloty dál na desce zůstanou na PCIe 3.0

Podle Tom's Hardware bude toto zpětné zprovoznění mít své limity. PCI Express 4.0 podporuje komunikace na kratší přímou vzdálenost než dříve, bez speciálních opakovačů signálu jen asi šest nebo sedm palců (15 cm). V rámci této vzdálenosti od socketu bývá první slot PCI Express ×16 pro grafiku. To znamená, že takto softwarově upgradované desky typicky budou moci použít PCIe 4.0 pro GPU, kde to asi potěší nejvíc. Většinou ale asi již ne pro slot M.2, který bývá dal na rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Z tohoto jinak také vyplývá, že s touto rychlostí nebude možné použít dlouhé kabelové risery v některých kompaktních skříních.

Další omezení je podle webu ComputerBase, že PCIe 4.0 poběží jen tam, kde je zapojení přímé. Pokud je na desce nějaký přepínač nebo můstek, kterým signál prochází, patrně také komunikace bude moci běžet jen rychlostí PCI Express 3.0. Tyto čipy totiž umějí pracovat jen na tomto standardu a na PCI Express 4.0 připravené nejsou. Uvidíme, zda nebudou vadit třeba i opakovače signálu, které někdy mají desky před slotem ×16 osazené. Sloty vyvedené z linek čipsetu místo z CPU pak samozřejmě nárok vůbec mít nebudou.

Vizualizace Ryzenu 3000 Matisse s 14nm I/O a 7nm CPU čipletem bez krytu

PCI Express 4.0 i v čipsetu?

Tom's Hardware má jinak i nějaké informace, které údajně získal k oné nové generaci desek s čipsety řady 500. Nový jižní můstek (či rozbočovač I/O, protože velká část čipsetu je již v CPU/APU) by údajně také mohl podporovat PCI Express 4.0, což by byl vítaný upgrade, protože nyní linky z čipsetu podporují jen PCIe 2.0 (takže bychom se nezlobili ani za PCIe 3.0). Není ovšem znám počet linek, který má být k dispozici. Dle Tom's Hardware prý můstek bude mít kvůli tomu vyšší TDP.

MM_AI

TDP procesorů mají zůstat stejná

K oné kompatibilitě 7nm Ryzenů 3000 s dnešními (a včerejšími) deskami máme jinak i další informace. AMD v brífinku pro novináře podtrhlo, že by kompatibilita měla být hodně široká. Zejména se nemá změnit TDP a snad ani požadavky napájení („řečeno bylo infrastruktura“) – stropem by tedy asi mělo být 95 W, respektive 105 W (což zavedl Ryzen 7 2700X). Doslova mají CPU fungovat se stejnými chladiči, zdroji i skříněmi, vedle oné kompatibility se staršími deskami. Je proto slušná šance, že možnost upgradu bude u slušných desek i na ty nejvýkonnější Ryzeny 3000.

Nálepka označující, že deska již má BIOS s podporou pro desktopový Ryzen 3000

AMD jinak začne s výrobci desek opět označovat kompatibilní desky nálepkou garantující, že má deska dostatečně nový BIOS a nová CPU na ní fungují. Můžete ji vidět na obrázku, měla by být oranžová s textem „Ryzen Desktop 3000 Ready“. Zde asi nezbývá než doufat, že se na tomto začne pracovat co nejdřív, aby se takto připravené desky stihly v době vydání CPU (což má být v polovině roku 2019) již rozšířit po obchodech. Pro ty, kdo budou preferovat novou desku nebo žádnou připravenou nenaleznou, ale bude dostupná i ta nová platforma čipsetů generace 500.

Byl pro vás článek přínosný?