Hlavní navigace

AMD také chystá refresh grafik: Radeony RX 6000S. Prý by mohly mít nové 6nm čipy

14. 12. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
AMD možná překvapí a oznámí v lednu nové grafiky, Radeony RX 6000S. Byl by to refresh dnešních čipů jako Navi 21, Navi 22 a Navi 23, ale možná by prý mohly nově být na 6nm procesu.

Už docela dlouho se sbírají informace k refreshi grafických karet GeForce RTX 3000 u Nvidie, který bude nakonec mít v desktopu formu modelů RTX 3050 a RTX 3090 Ti a změn v kapacitě paměti u dalších karet. Také AMD ale zdá se chystá občerstvení už rok prodávané řady grafik Radeon RX 6000. Podle různých zdrojů má vyjít nový výkonný model přinejmenším v oblasti herních GPU pro notebooky, mluví se ale i o novém výrobním procesu.

Web VideoCardz přišel se zprávou, že podle zdroje, který prý byl v minulosti hodně spolehlivý, chystá AMD refresh 7nm GPU s architekturou RDNA 2, i když zatím není jasné, jakou přesně bude mít podobu. Informace zřejmě zatím svědčí o tom, že by se nové modely GPU mohly objevit v mobilními segmentu, tedy že by šlo o grafiky Radeon pro herní notebooky. O tom, že by byly vydané také desktopové verze, zatím řeč není – nelze to asi úplně vyloučit, ale zatím sbych s tím spíše nepočítal.

Tento refresh se prý bude souhrnně jmenovat „Radeon RX 6000S“, v ovladačích a podobně se bude používat označení „AMD Radeon™ RX 6000S Mobile Graphics“. Ono „S“ trošku připomíná přívlastek „Super“, který měla u svého refreshe použitý Nvidia v roce 2019, ale to nemusí znamenat, že tyto grafiky budou mít podobnou povahu – tedy například může dojít k tomu, že by se nové refreshované modely mohly objevit jenom v noteboocích.

VideoCardz uvádí jako příklad, jak by se tyto refreshnuté modely mohly značit, Radeon RX 6800S. To by byla nová nejvýkonnější grafika AMD pro notebooky, asi založená na občerstveném čipu Navi 22 s 2560 shadery a 192bitovou paměťovou sběrnicí (takže zřejmě s 12 GB GDDR6). Není ale úplně jasné, zda je přímo potvrzené, že AMD takovou kartu chystá, a případně jestli vedle ní přijdou i další.

AMD odhaluje Radeony RX 6000M pro notebooky 07 AMD Radeon RX 6800S by asi byl rychlejší verzí v létě vydaného Radeonu RX 6800M s čipem Navi 22 (Zdroj: AMD)

Nebylo by nic moc zvláštního, kdyby po roce působení na trhu AMD vydalo o něco výše taktované verze karet s již existujícími čipy Navi 21, 22 a případně Navi 23. Karty s Navi 24 teprv čekají na uvedení, takže u těch už by asi refresh nebyl.

Přechod čipů v Radeonech RX 6000(S) na 6nm proces?

Ohledně tohoto refreshe se ale objevil ještě jeden drb či zvěst, dle kterého by refresh měl o dost větší význam než jen obvyklé přeznačení. Tyto refreshe čipů generace RDNA 2/Navi 2x by prý mohly používat nový výrobní proces, a sice 6nm technologii TSMC (N6). To je sice derivát 7nm procesu, ale AMD doteď používalo jen první verzi technologie N7, která je ještě bez EUV litografie, zatímco 6nm proces již EUV je (vychází spíše z druhé generace N7+/N7P). Tudíž by přechod některých čipů na tuto technologii mohl přinést slušné výhody.

GPU AMD Navi 22 11 Ilustrace GPU AMD Navi 22 (vpravo) v porovnání s čipem Navi 21 (vlevo) (Zdroj: AMD)

Proces N6 by mohl o něco zlepšit takty, kterých GPU budou schopná dosáhnout, nebo by mohl zvýšit energetickou efektivitu, což by možná mohlo být ještě důležitější. U grafik se totiž obvykle hraje o to, kolik výkonu lze vymáčknout z daného čipu v rámci daného limitované spotřeby (TDP). Lepší efektivita by znamenala, že by Radeony RX 6000(S) mohly mít třeba v notebooku při stejné spotřebě lepší výkon.

Ovšem informace o 6nm refreshi těchto GPU není zrovna dobře doložená. Uvádí ji twitterový leaker Greymon55, ale nevíme, do jaké míry při tom vychází z nějakých interních informací a do jaké míry je to spíše spekulace. Greymon55 tvrdí, že tyto 6nm refreshe grafik Radeon RX 6000 by mohly mít smysl proto, že by byly dále používané pro levné grafiky i poté, co vyjdou na konci roku 2022 Radeony RX 7000 – má se totiž za to, že jejich GPU s architekturou RDNA 3 možná nebudou nižší segmenty grafického trhu pokrývat.

To by dávalo smysl, ale zatím raději berte informaci o tom, že by chystaný refresh Radeonů byl 6nm, s velkou rezervou. Samotná existence těchto karet je pravděpodobnější, ale mohou nakonec být pořád 7nm. Jak to bude, bychom se asi mohli dozvědět příští měsíc na CES 2022. Případné nové grafiky AMD asi oznámí na své prezentaci na tomto veletrhu.

Zdroj: VideoCardz, Greymon55