Hlavní navigace

AMD Trinity a notebooky pro poslance: přehled událostí za květen 2012

4. 6. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Aprílové žertíky jsou již minulostí, květen byl celý vážný. Měsíc jsme začali trochu neobvyklou recenzí: pevné disky přece jen příliš často netestujeme, a když ano, tak spíše ty externí. Western Digital nám ale zapůjčil povedený sedmimilimetrový Scorpio Blue WD5000LPVT s kapacitou 500 GB a Ondřej Bešťák se mu pořádně zevrubně podíval na zoubek. A nebyl zklamaný – ostatně disky s kapacitou půl terabajtu na jedné plotně obecně patří k rychlíkům.

Příslušenství jsme jinak v uplynulém měsíci příliš prostoru něvenovali. Dvakrát jsme se ovšem podívali na baterie: poprvé v krátkém testu programu PassMark BatteryMon, který se chlubí schopností detailně monitorovat stavy baterií, měřit jejich kapacitu a napětí v čase a generovat z údajů přehnedné grafy; spousta funkcí mu ale přesto chybí. Bohužel tento problém se týká snad všech aplikací s podobným účelem, takže na perfektní monitor čekáme nadále.

Koncem měsíce jsme ještě otevřeli nový seriál o bateriích obecně, který jsme připravili ve spolupráci s obchodem BatteryShop.cz. V prvním díle jsme si pověděli něco málo o údržbě baterií, později se podíváme na to, jak nový akumulátor vybrat a jaké záludnosti na Li-Ion a Li-Pol články čekají v létě a v zimě a jak se na různá roční období a výkyvy teplot, ať už nahoru či dolů, připravit.

Recenze a testy

Podstatnou část naší redakční práce tvoří recenzování a testování notebooků. Tentokrát jsme se podívali na jednu horkou novinku, multimediální Acer Aspire V3 v 17,3″ provedení. Ten nabízí vysoký, vyrovnaný výkon a dobré zpracování; škoda jen lesklých povrchů – na víku bychom nad tím mávli rukou, ale na opěrkách zápěstí to je prostě nepříjemné.

Kromě toho jsme otestovali jeden z nejlevnějších "plnohodnotných" notebooků na trhu. Lenovo G570 se již doprodává a sehnat jej nemusí být úplně jednoduché, ale pokud chcete základní notebook na prohlížení webu a koukání na filmy a rádi byste něco s opravdu dobrou klávesnicí, rozhodně mu věnujte pozornost.

 

Netbooky netestujeme příliš často; nový Acer Aspire One D270 má ale nový procesor Atom Cedar Trail a velmi pěkný design. Navíc je jako každý správný desetipalcový netbook docela malý a lehký, takže na psaní poznámek (nebo flákání se) ve škole je jako stvořený.

Samsung 700Z nás ohromě překvapil – sice už taky pomalu na trhu končí a chystá se jeho novější varianta, ale ani tento model nemá příliš negativ. Je tenký, má podsvícenou, dobrou klávesnici (až na mazerník), kovové tělo a velmi dobrý výkon. Rozhodně jej doporučujeme.

Také jsme se podívali na jeden multimediální notebook od Dellu. XPS 15 nenabízí vzhledem k ceně nijak vysoký výkon, ale vynahrazuje to výborným zvukem a obrazem – notebook je multimediální v pravém smyslu slova. Integrovaný subwoofer a patnáctipalcový Full HD displej jsou vždycky výborná kombinace.

A největší tahák na konec: do redakce se nám na chvíli podíval Asus Zenbook Prime UX31A. Recenzi vydáme v příštích dnech, první pohled jsme psali již během května a byli jsme z notebooku úplně nadšení. Rozlišení 1920 × 1080 na třináctipalcové úhlopříčce je něco neuvěřitelného a IPS matrice má oproti obvyklým TN displejům nesrovnatelně lepší pozorovací úhly; Asus navíc zapracoval i na klávesnici, která se u minulého Zenbooku popravdě řečeno příliš nepovedla. Jak se nám notebook líbil celkově a jaký je jeho výkon s novým nízkonapěťovým dvoujádrem Ivy Bridge zjistíte již brzy.

AMD Trinity konečně na trhu

Přesně v půlce měsíce konečně AMD přišlo se svojí druhou generací mobilních APU, tedy systémů kombinujících procesory a silné integrované grafické karty. Jako první šly do výroby právě mobilní čipy. AMD Trinity staví na nové architektuře Piledriver, která je vylepšením Bulldozeru, který známe již z minulého roku z procesorů AMD FX. Ty výkonem příliš neohromily; uvidíme, jak si povede Trinity. Shrnující článek připravil kolega z ExtraHardware Jan Olšan.

AMD Trinity

Bohužel, zatímco při uvedení nových procesorů Intelu se okamžitě objevilo aspoň několik málo notebooků těmito čipy osazených, u AMD to půjde pomaleji a na nějaký produkční kus si budeme muset ještě počkat. Tím pádem ani nemáme nová APU v čem otestovat, ale snad se to brzy změní.

Fujitsu Roadshow a dva nové Ultrabooky

Během května jsme v Praze zavítali na akci Fujitsu Roadshow 2011. Japonský výrobce objížděl s kamionem Evropu a předváděl novinářům i zástupcům firem a státních organizací svoje novinky. Většina programu byla věnována různým databázovým řešením, cloudu, SAPu a podobně; objevil se ale i nový tablet Fujitsu Stylistic M532, určený primárně pro firemní sektor, a také dvojici nových Ultrabooků.

Dražší a zajímavější z nich, označený kódovým názvem Lifebook Superior, je ohromně lehký a tenký, poměrně pevný, vybavený procesory Intel Ivy Bridge a především mu nechybí matný displej i zpracování a dokovací konektor, což z něj v tomto segmentu činí unikát. Vypadá skvěle a jediné, co bychom mu vytkli, je rozlišení displeje 1366 × 768 bodů na čtrnácti palcích. Na druhou stranu je ale 14″ displej zasazen do těla s rozměry obvyklými pro třináctipalcové notebooky, takže je docela malý.

Kromě toho byl předveden i druhý Ultrabook, také bez finálního názvu. Opět nabídne procesory Ivy Bridge a integrovanou grafiku Intel HD 4000. Bude o dost levnější, ale zachová velmi tenké tělo a nadstandardní nabídku konektorů.

Zatím nevíme, kdy se oba Ultrabooky z Japonska objeví na trhu, ale doufáme, že co nejdříve. Měly by stát okolo 1000 EUR za silnější Superior, "běžný" supertenký notebook Fujitsu by se měl pohybovat okolo 700 EUR.

Novinky HP ze Šanghaje

HP v Číně představilo snad celé své nové portfolio pro zbytek roku – a bylo na co koukat. Dočkáme se nových Pavilionů, EliteBooků i ProBooků, procesorů od Intelu i AMD a HP tradičně pokryje velkou část cenového a výkonového spektra. Rozepisovat se o všech novinkách nemá příliš smysl, článek by tím narostl na dvojnásobnou délku, takže si radši přečtěte velký shrnující report o všech novinkách, které HP pro rok 2012 chystá.

MMF23

Notebooky pro poslance

Další zajímavostí, která se nedá jinam zařadit, je chystané výběrové řízení na dodávku nových notebooků pro Poslaneckou sněmovnu ČR. Možná si pamatujete minulé výběrové řízení, které vyhrála firma AutoCont s ThinkPady T61 i přes dvojnásobnou cenu oproti Dellu, který se řízení účastnil také. Řízení vyhrály ThinkPady kvůli hardwarovému vypínači bezdrátových sítí, což Dell neměl. Mnoho lidí tehdy cítilo, že výběrové řízení bylo zmanipulováno, ale nikdy neproběhlo žádné vyšetřování.

Nyní sice známe zatím pouze oznámení předběžných informací o výběrovém řízení, nicméně alespoň podle něj se zdá, že tentokrát bude vše nastaveno rozumně. Jednak jsou nové notebooky už nejspíš opravdu potřeba; současné T61 slouží poslancům již 6 let (od roku 2006) a jednak je cena stanovena na 4 miliony korun za dodávku 210 kusů notebooků – minule šlo o 220 kusů za 9,9 milionů. Cena je nyní méně než poloviční, vychází na 19 000 Kč za kus; minule to bylo dost předražených 45 000/kus. Doufejme, že rozumný přístup vydrží a nikdo půlku zakázky neodkloní.  

Byl pro vás článek přínosný?