Hlavní navigace

AMD v Q3 2014 dosáhlo zisku. Jenže mu klesají tržby a musí propouštět

17. 10. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před časem nyní již bývalý šéf AMD Rory Read upozorňoval, že společnost čekají do doby, než nahradí procesorovou rodinu odvozenou od Bulldozeru novými architekturami K12 a Zen, hodně těžké časy. Věděl asi dobře, o čem mluví, chce se nyní říct nad zprávou o finančních výsledcích firmy za třetí čtvrtletí letošního roku. Neboť zatímco pro Intel šlo o úspěšné období, v němž setřásl efekty krize na trhu s PC a dosáhl rekordních tržeb i prodejů, AMD už se tak dobře nevedlo. Firma se sice dostala z červených čísel, zároveň ji ale obchází strašidlo propadajících se tržeb.

Za třetí čtvrtletí si AMD přišlo na tržby ve výši 1,43 miliardy USD, což je určitý pokles oproti výkonu firmy v čtvrtletí druhém (1,44 miliardy). Výsledek je to horší i ve srovnání s minulým rokem, kdy firma měla obrat 1,46 miliardy. Nicméně, vzdor nižším tržbám se AMD podařilo na rozdíl od minulého kvartálu poprvé po delší době dosáhnout mírné ziskovosti – čistý zisk činil 17 milionů (na jednu akcii připadají 2 centy). Hrubá marže byla na setrvalé úrovni 35 %.

Stejně jako v předchozích měsících se AMD s problémy potýká zejména ve svých tradičních odvětvích. Divize Computing and Graphics (pod níž spadají procesory a grafiky pro PC, notebooky a tak dále) hospodařila s obratem 781 milionů USD, což je oproti předchozímu kvartálu (828 milionů) propad o 6 %, proti stejnému období minulého roku je to horší o celých 16 %. Divize měla provozní ztrátu 17 milionů; podle tiskové zprávy jsou zhoršující se tržby způsobeny snižujícími se prodeji zejména grafických karet, ale také čipsetů a procesorů pro notebooky.

AMD uvádí první desktopová APU Kaveri

Perspektivnější část firmy, divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom (do níž AMD vyčlenilo CPU pro servery, embedded, APU pro konzole, služby a příjmy z licencování), si naopak polepšila. Její tržby dosáhly 648 milionů USD; o tři měsíce dříve to bylo jen 613 milionů, což je růst o 6 %. Divize dosáhla provozního zisku 108 milionů, díky čemuž se také dostala z červených čísel celá firma. Firmě se údajně zlepšily prodeje embedded čipů o „dvouciferné hodnoty“ procent, nicméně v absolutních číslech to asi zas tak moc neznamenalo, protože hlavní roli v růstu obratu této divize údajně stále hrají „semi-custom SoCs“, tedy čipy pro konzole.

 

 

Místo vánočních žní čeká AMD pád, musí propouštět

Zatímco mírný propad tržeb (po delším období mezičtvrtletních nárůstů) není třeba ještě brát příliš tragicky, zejména vzhledem k tomu, že byl kvartál konečně ziskový, výhled na budoucí vývoj už růžový rozhodně není. Odhad firmy pro Q4 2014 počítá se skokovým propadem obratu – tržby mají být o 13 % (s tolerancí tří bodů, tedy o 10–16 %) nižší než ve třetím čtvrtletí. Poslední kvartál roku by měl přitom být tradičně nejbohatší na prodeje. AMD má zřejmě čím dál větší problémy s konkurenceschopností svých stávajících produktů (i když alternativním vysvětlením by mohlo být, že se začínají snižovat příjmy z produkce čipů pro konzole, jak se tempo jejich produkce zpomaluje).

Doufejme, že tento propad není předzvěstí dalšího dlouhého a razantního sešupu, jaký nastal v letech 2012 a 2013 a zmenšil kvartální obraty společnosti o jednu třetinu. Firma se s propadem bude snažit vypořádat další fází restrukturalizace, která by měla opět o něco okřesat provozní náklady společnosti. Ještě v tomto roce má firma jednak propustit zhruba 7 % zaměstnanců (mělo by jít zhruba o 700 lidí) a poté také zredukovat rozsah využívaných nemovitostí. Tato opatření mají již v Q4 2014 ušetřit zhruba 9 milionů na nákladech, za rok 2015 pak mají úspory dosáhnout 85 milionů USD. Nebude to ovšem čisté plus, neboť na odstupných a dalších nákladech firma ztratí 57 milionů letos a dalších 13 milionů USD během první poloviny příštího roku.

Parní válec, jiným slovy Steamroller (Autor: Barry Skeates, Wikimedia Commons)

Firma nadále počítá s tím, že za rok 2014 bude mít celkově vyšší tržby než za rok 2013, ve svém výhledu už ale přiznává, že se jí nepodaří dosáhnout celoroční ziskovosti. To bylo deklarovaným cílem v předchozích obdobích (viz třeba zprávu za Q1 2014), tento sen se ale zdá se odkládá. Před firmou podle všeho stojí chudé období a zda po něm opět nastanou lepší časy (až přijdou zmiňované nové architektury K12 a Zen, případně nové generace grafik), je zatím velká otázka.

Zdroje: AMD (1, 2, 3)