Hlavní navigace

AMD v roce 2015? APU Carrizo bude mít řadič DDR4 a integrovaný čipset

27. 12. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

 

Dokument se na webu objevil zřejmě až nyní (upozornil na něj jistý uživatel na fóru SemiAccurate), pochází však z prezentace v rámci listopadové (novembrové) konference SC13. Hlavním tématem bylo sice použití technologií HSA ve výpočetních klastrech, v prezentaci se ale ukázala i roadmapa serverových procesorů na rok 2014 a 2015. Nás nejvíce zajímají čipy označené jako Berlin a Toronto, které budou vyráběná jak coby APU, tak jako CPU bez integrované grafiky.

O APU Berlin, které se má objevit v příštím roce, již nějakou dobu víme; podle všeho půjde o serverovou verzi APU Kaveri s podporou pamětí DDR3 s ECC a čtyřmi jádry architektury Steamroller. Nově se dozvídáme, že čipy budou zřejmě vyráběné v provedení BGA a nikoliv jako čip do socketu. V prezentaci zaznělo, že grafické jádro by mělo již patřit to profesionální řady FirePro (a pochopitelně již bude mít architekturu HSA). Čipy by se měly objevit mimo jiné v rámci mikroserverů HP Moonshot.

Serverová roadmapa AMD pro rok 2014 a 2015
Serverová roadmapa AMD pro rok 2014 a 2015

V roce 2015 pak bude Berlin nahrazen procesorem s označením Toronto. Ten bude mít opět čtyři jádra, nyní ale již architektury Excavator. Na základě toho se domnívám, že půjde o sesterský čip APU Carrizo, založený na stejném křemíku. Naznačuje tak leccos také o svém sourozenci pro běžná PC a notebooky. Toronto bude čipem typu SoC, respektive bude mít integrovánu čipovou sadu. Dle Gregory Rodgerse z AMD se serverový uzel s tímto APU i s pamětí vejde na PCB velikosti karty PCI Express. Jednoprocesorový server by se údajně se vším všudy měl vlézt do spotřeby 70 W. Při této spotřebě budou mít zřejmě APU Toronto spíše mobilní charakter (asi s TDP 35 či 45 W), čemuž odpovídá i to, že AMD opět použije provedení BGA, pájené na desku.

AMD bude nabízet jak variantu APU s integrovaným grafickým jádrem, tak CPU s grafikou deaktivovanou. Zatímco Berlin používal GPU architektury Sea Islands (je v čipech Bonaire a Oland), Toronto bude mít GPU založené na „Volcanic Islands“. Mělo by tedy architektonicky odpovídat nejnovějšímu čipu Hawaii.

Toronto má dle roadmapy mít univerzální paměťový řadič, uzpůsobený jak pro současnou DDR3, tak pro novou DDR4. Dle dříve uniknuvších plánů pro desktop má APU Carrizo fungovat v socketu FM2+ a používat paměti DDR3, pokud ale bude Toronto fyzicky stejným čipem, bude asi paměť DDR4 umět i Carrizo. Zdá se, že pro desktop AMD zvolilo cestu kompatibility (tedy FM2+ a DDR3), serverová a notebooková verze v provedení BGA ale bude moci používat i DDR4. Notebookové Carrizo v pouzdře BGA bude mít asi také integrovanou čipovou sadu. Je možné, že AMD také uvede nový socket, ve kterém již bude moci paměti DDR4 používat i desktopové Carrizo.

 

V roadmapě se nachází také klasické velké Opterony 6300 pro socket G34. Bohužel podobně jako u desktopových čipů FX to vypadá, že AMD zatím neplánuje žádnou jejich modernější náhradu. Byť tyto čipy na bázi Piledriveru přišly na trh v roce 2012, v příštím roce dostanou jen mírný facelift pod označením Warsaw. Ten přinese vyšší takty, ale nikoliv nový výrobní proces či vylepšenou architekturu. Ani na rok 2015 se dle roadmapy v tomto segmentu nic nového nechystá. Lze ještě doufat v to, že AMD sice něco chystá (ať už na bázi ARM či x86), ale prozatím vše drží v tajnosti. V opačném případě však asi bude třeba konstatovat, že AMD se s velkými serverovými procesory loučí.

Opteron 6300

Co naopak v roadmapě je, jsou čipy Seattle pro mikroservery. Tato CPU budou mít čtyři či osm jader architektury ARM (64bitové Cortexy-A57). Původně se sice mluvilo o 16 jádrech, to ale zřejmě bude muset počkat. Opět půjde o čipy SoC v pouzdře BGA. Integrován budou mít řadič PCI Express 3.0, adaptéry pro 10Gb/s Ethernet, ale také rozhraní pro připojení k propojovací logice Freedom Fabric, používané v mikroserverech SeaMicro. Těmto strojům bude tedy Seattle ušit prakticky na míru. Čipy budou umět jak paměti DDR4, tak DDR3, což se bude hodit v počátečním přechodném období příští rok.

Na rok 2015 již má AMD náhradu těchto čipů, která se bude jmenovat Cambridge. Opět půjde o 64bitové CPU architektury ARM (respektive ARMv8), tedy o čip bez integrovaného grafického jádra. K tomuto procesoru ale bohužel kromě jména nemáme žádné podrobnosti, a jeho parametry možná ještě nebyly uzavřeny. Roadmapa neuvádí, zda se v čipu budou nacházet jádra Cortex-A57, či nějaká jiná. Teoreticky se tedy otevírá možnost, že AMD v Cambridge uvede vlastnoručně navržená jádra, stejně tak by ale mohlo jít o novější typ jader licenčních. Obojí možnost je zatím ale jen v říši spekulací.

Zdroje: insideHPC, Mellanox (youtube)